There are 57.092 boxer records, at least 542.527 bouts and 9.609 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

Record details


 
Yan BARTHELEMI

Bantamweight

Male
(aka Yan Barthelemy)
(Yan Barthelemí Varela)
Cuba, Arroyo Naranjo, based in USA, Miami, Florida
Born: March 5, 1980, Naranjo, Cuba


Amateur Results

 
1998
DateOpponentPlaceResult
Santa Clara, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Tournament silver medal, 48 Kg
+ Jan. 26 Maikro Romero (CUB)Santa Clara, Cuba WPTS 3:2
+ Jan. 29Barbaro Nunez Santa Clara, Cuba WPTS 3:1
- Jan. 31Yudel Johnson Santa Clara, Cuba LPTS 6:3
La Habana, Cuba, Roberto Balado Cup gold medal, 48 Kg
+ June 16Liborio Romero (MEX) La Habana, Cuba WPTS 3:0
+ June 18Luis Ramos (PUR) La Habana, Cuba WPTS 3:1
+ June 20Wilfredo valdes (COL) La Habana, Cuba WPTS 13:4
 
1999
DateOpponentPlaceResult
Sancti Spiritus, Cuba, Cuban National Championships Giraldo Córdova Cardín Tournament silver medal, 48 Kg
+ Jan. 24Osmany Hurtado Sancti Spiritus, Cuba WPTS 10:0
+ Jan. 25Kadel Luis Martinez Sancti Spiritus, Cuba WPTS 5:4
+ Jan. 26Yosvany Acosta Sancti Spiritus, Cuba WWO
+ Jan. 29 Andry Laffita (CUB)Sancti Spiritus, Cuba WPTS 9:4
- Jan. 31 Maikro Romero (CUB)Sancti Spiritus, Cuba LPTS 5:0
Santa Clara, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Tournament gold medal, 48 Kg
+ June 19Jose Albuquerque (BRA) Santa Clara, Cuba WPTS 14:3
+ June 21Suresh Singh (IND) Santa Clara, Cuba WPTS 25:15
+ June 22Andry Laffita (CUB) Santa Clara, Cuba WPTS 7:3
+ June 24Mohamed Ali Qamar (IND) Santa Clara, Cuba WPTS 12:6
 
2000
DateOpponentPlaceResult
Guantánamo, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" silver medal, 48 kg
+ Jan. 20Barbaro Nunez Guantánamo, Cuba WPTS 12:2
+ Jan. 24Ramon Quevedo Guantánamo, Cuba WPTS 7:0
+ Jan. 27Guillermo Valenciano Guantánamo, Cuba WPTS 7:2
- Jan. 29 Yuriorkis Gamboa (CUB)Guantánamo, Cuba LPTS 19:9
- Mar. 17 Vladimir Sidorenko (UKR)Kiev, Ukraine LPTS 2:1
- June 12 Maikro Romero (CUB)La Habana, Cuba LPTS 11:1
- June 13 Yankiel Leon (CUB)La Habana, Cuba LPTS 9:3
 
2001
DateOpponentPlaceResult
Santiago de Cuba, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" gold medal, 48 Kg
+ Jan. 23Ramon Quevedo Santiago de Cuba, Cuba WPTS 5:0
+ Jan. 25Ivan Perez Prevot Santiago de Cuba, Cuba WRSCH 1
+ Jan. 26Enri Luis Quiala Santiago de Cuba, Cuba WPTS 5:0
+ Jan. 28 Yuriorkis Gamboa (CUB)Santiago de Cuba, Cuba WPTS 7:2
Holguín, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Tournament gold medal, 48 Kg
+ Apr. 5Eduardo Vinicio Pinzon Holguín, Cuba WPTS 5:0
+ Apr. 7 Andry Laffita (CUB)Holguín, Cuba WPTS 2:1
+ Apr. 9 Yuriorkis Gamboa (CUB)Holguín, Cuba WPTS +8:8 (2:1)
Belfast, Northern Ireland, World Championships gold medal, 48 Kg
+ June 4Istvan Petrovics (HUN) Belfast, Northern Ireland WPTS 20:3
+ June 6Sergey Kazakov (RUS) Belfast, Northern Ireland WPTS 20:17
+ June 8Ronald Siler (USA) Belfast, Northern Ireland WPTS 23:7
+ June 10Marian Velicu (ROM) Belfast, Northern Ireland WWO
 
2002
DateOpponentPlaceResult
Las Tunas, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" gold medal, 48 kg
+ Jan. 25Emir Zayas Las Tunas, Cuba WRSCO 3
+ Jan. 26Freddy Arencibia Las Tunas, Cuba WPTS 17:2
+ Jan. 28 Andry Laffita (CUB)Las Tunas, Cuba WPTS 8:3
+ Jan. 30 Yuriorkis Gamboa (CUB)Las Tunas, Cuba WPTS 13:5
Plovdiv, Bulgaria, Strandjata Tournament gold medal, 48 Kg
+ Feb. 21Bahtiar Omerovich Plovdiv, Bulgaria WPTS 20:1
+ Feb. 22Nikolay Lubenov (BUL) Plovdiv, Bulgaria WPTS 20:7
+ Feb. 24Salim Salinov (BUL) Plovdiv, Bulgaria WPTS 16:10
Usti, Czech Republic, Grand Prix silver medal, 48 Kg
+ Mar. 1Salim Salinov (BUL) Usti, Czech Republic WPTS 18:9
- Mar. 3Rudolf Dydi (SVK) Usti, Czech Republic LPTS 24:12
Pinar del Río, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Tournament silver medal, 48 Kg
+ Apr. 25Eriel Perez Pinar del Río, Cuba WPTS 10:0
+ Apr. 26Ivan Perez Prevot Pinar del Río, Cuba WPTS 13:1
- Apr. 28 Andry Laffita (CUB)Pinar del Río, Cuba LPTS 8:4
Astana, Kazakhstan, World Cup, 48 kg
+ June 4Emmanual Fernando (AUS) Astana, Kazakhstan WRSC 1
+ June 5Ibrahim Aydogan (TUR) Astana, Kazakhstan WPTS 16:5
- June 7Suban Punnon (THA) Astana, Kazakhstan LPTS 9:7
+ June 8Kanat Abutalipov (KZK) Astana, Kazakhstan WPTS 15:12
La Habana, Cuba, Cuban National Olimpics gold medal, 48 kg
+ Dec. 5Ivan Perez Prevot La Habana, Cuba WPTS 23:2
+ Dec. 8 Andry Laffita (CUB)La Habana, Cuba WPTS 16:5
 
2003
DateOpponentPlaceResult
Holguín, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" silver medal, 48 kg
+ Jan. 20Yunier Reyes Holguín, Cuba WPTS 28:2
+ Jan. 22Argelio Hernandez Holguín, Cuba WPTS 13:2
+ Jan. 24Yosvelis Vargas Holguín, Cuba WPTS 16:3
- Jan. 25 Yorman Rodriguez (CUB)Holguín, Cuba LPTS 46:25
Plovdiv, Bulgaria, Strandjata Tournament bronze medal, 48 kg
- Feb. 22Salim Salinov (BUL) Plovdiv, Bulgaria LPTS 18:10
Usti, Czech Republic, Grand Prix gold medal, 48 kg
+ Mar. 8Salim Salinov (BUL) Usti, Czech Republic WPTS 10:5
+ Mar. 10Murzan Rakimzanov (KAZ) Usti, Czech Republic WPTS 24:13
Santiago de Cuba, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Tournament gold medal, 48 Kg
+ May 25Arun Singh (IND) Santiago de Cuba, Cuba WAB 4
+ May 28Ali Kamar (IND) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 5:2
+ May 30Andry Laffita (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 9:2
Bangkok, Thailand, World Championships preliminaries, 48 Kg
- July 9Zou Shiming (CHN) Bangkok, Thailand LPTS 22:15
Santo Domingo, Dominican Republic, Panamerican Games gold medal, 48 Kg
+ Aug. 11Rayonta Whitfield (USA) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 16:8
+ Aug. 11Jose Perez (VEN) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 12:2
+ Aug. 15Carlos Tamara (COL) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 15:6
 
2004
DateOpponentPlaceResult
Camagüey, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" silver medal, 48 kg
+ Jan. 25 Andry Laffita (CUB)Camagüey, Cuba WPTS 19:10
+ Jan. 27 Yampier Hernandez (CUB)Camagüey, Cuba WAB 3
+ Jan. 29Diosdeli Rodriguez Camagüey, Cuba WPTS 27:3
- Feb. 1 Yorman Rodriguez (CUB)Camagüey, Cuba LPTS 18:15
Guantánamo, Cuba, Cuban National Olympics gold medal, 48 kg
+ Apr. 25Miguel Angel Miranda Guantánamo, Cuba WPTS 25:15
+ Apr. 27 Andry Laffita (CUB)Guantánamo, Cuba WPTS 24:12
+ Apr. 28 Yorman Rodriguez (CUB)Guantánamo, Cuba WPTS 17:9
Athens, Greece, Acropolis Cup gold medal, 48 kg
+ May 27Salim Salinov (BUL) Athens, Greece WPTS 21:4
+ May 29Raul Castaneda (MEX) Athens, Greece WPTS 38:19
+ May 30Pal Bedak (HUN) Athens, Greece WPTS 17:16
Usti, Czech Republic, Grand Prix gold medal, 48 kg
+ June 10Harry Tannamor (PHI) Usti, Czech Republic WPTS 24:17
+ June 12Peter Wakefield (AUS) Usti, Czech Republic WPTS 31:17
Athens, Greece, Olympic Games gold medal, 48 kg
+ Aug. 18Miguel Miranda (VEN) Athens, Greece WRSCO 3
+ Aug. 21Suban Pannon (THA) Athens, Greece WPTS 23:14
+ Aug. 24Moo Won Hong (KOR) Athens, Greece WPTS 30:11
+ Aug. 27Zou Shiming (CHN) Athens, Greece WPTS 29:17
+ Aug. 29Atagun Yalcinkaya (TUR) Athens, Greece WPTS 21:16
 
2005
DateOpponentPlaceResult
Pinar del Río, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" gold medal, 48 kg
+ Jan. 25Albert Portuondo Pinar del Río, Cuba WPTS 9:2
+ Jan. 28 Yampier Hernandez (CUB)Pinar del Río, Cuba WPTS 8:1
+ Jan. 30 Andry Laffita (CUB)Pinar del Río, Cuba WPTS 9:3
Usti, Czech Republic, Grand Prix gold medal, 48 kg
+ Apr. 8Martin Parlagi (SVK) Usti, Czech Republic WPTS 19:2
+ Apr. 9Sergey Kazakov (RUS) Usti, Czech Republic WPTS 8:6
Cienfuegos, Cuba, Giraldo Córdova Cardín Memorial gold medal, 48 Kg
+ Apr. 26 Yampier Hernandez (CUB)Cienfuegos, Cuba WPTS 9:8
+ Apr. 28Iran Perez Prevot Cienfuegos, Cuba WPTS 16:4
+ Apr. 30 Andry Laffita (CUB)Cienfuegos, Cuba WPTS 10:3
Valencia, Venezuela, Batalla de Carabobo Tournament gold medal, 48 Kg
+ June 21Arlen Contreras (COL) Valencia, Venezuela WPTS 18:7
+ June 23Kevin Betancourt (VEN) Valencia, Venezuela WPTS 13:2
+ June 24McWilliam Arroyo (PUR) Valencia, Venezuela WPTS 12:1
Moscow, Russia, World Cup gold medal, 48 Kg
+ July 12Suban Punnon (THA) Moscow, Russia WPTS 36:12
+ July 13Iulius Poczo (ROM) Moscow, Russia WRSCO 2
+ July 16Mirat Sarsenbayev (KZK) Moscow, Russia WPTS 44:15
+ July 17Sergey Kazakov (RUS) Moscow, Russia WPTS 26:14
Teresopolis, Brazil, Panamerican Championships gold medal, 48 Kg
+ Sept. 28Uelton Oliveira (BRA) Teresopolis, Brazil WPTS 26:4
+ Sept. 30Odilion Zaleta (MEX) Teresopolis, Brazil WRSCO 3
+ Oct. 2McWilliam Arroyo (PUR) Teresopolis, Brazil WPTS 19:8
Mianyang, China, World Championships Quarter-Finals, 48 Kg
+ Nov. 14Mo Nasir (WAL) Mianyang, China WPTS 26:10
+ Nov. 16Anton Bekesh (BLR) Mianyang, China WRSCO 3
- Nov. 18Zhou Shiming (CHN) Mianyang, China LPTS 12:10
 
2006
DateOpponentPlaceResult
Bayamo, Cuba, Cuban National Championships "Playa Girón" gold medal, 48 kg
+ Jan. 25Yordan Molinet Bayamo, Cuba WPTS
+ Jan. 26Yordanis Martinez Bayamo, Cuba WAB 2
+ Jan. 28Daniel Matellon Bayamo, Cuba WWO
+ Jan. 30Alexei Collado Acosta Bayamo, Cuba WPTS 29:7
+ Feb. 2 Yampier Hernandez (CUB)Bayamo, Cuba WPTS 14:5
La Habana, Cuba, Cuban Olympiad gold medal, 48 kg
+ Apr. 30Eduardo Bermudez (VEN) La Habana, Cuba WPTS 14:3
+ May 3Daniel Matellon (CUB) La Habana, Cuba WRSCO
+ May 4Gao Liang (CHN) La Habana, Cuba WPTS 18:7
+ May 5Yampier Hernandez (CUB) La Habana, Cuba WPTS 11:10
La Habana, Cuba, Feria Expo Cuba winner, 48 kg
+ June 4Yampier Hernandez (CUB) La Habana, Cuba WPTS 5:0
Cartagena, Colombia, Central American and Caribbean Games bronze medal, 48 kg
+ July 20Eduardo Bermudez (VEN) Cartagena, Colombia WPTS 20:2
- July 24McWilliams Arroyo (PUR) Cartagena, Colombia LPTS 14:11
Baku, Azerbaijan, World Cup gold medal, 48 kg
+ Oct. 15Birzhan Zhakipov (KZK) Baku, Azerbaijan WPTS 37:14
+ Oct. 17Roberto Ceron (USA) Baku, Azerbaijan WRSCO 2
+ Oct. 19Jeyhun Abiyev (AZE) Baku, Azerbaijan WPTS 25:9
+ Oct. 21Vadim Idigishev (RUS) Baku, Azerbaijan WPTS 20:14

 

Professional record

 
2007
DateOpponentPlaceResult
+ Apr. 26 Ravil Mukhamadiarov Hamburg, GermanyW 4
+ June 16 Gennadiy Delisandru Ankara, TurkeyW 4
+ Oct. 30 Kevin Hudgins Hollywood, FloridaW 4
+ Dec. 7Luis Angel Rios Miami, FloridaW 6
 
2008
DateOpponentPlaceResult
+ Feb. 22Antonio Cochero Diaz Fort Lauderdale, FloridaW 6
+ Apr. 12 Jose Garcia Bernal Tampa, FloridaW 6
- Aug. 1 Ernie Marquez Phoenix, ArizonaL 6
 
2009
DateOpponentPlaceResult
+ Mar. 6Pedro Rincon Miami, FloridaTKO 3
+ May 15 Alexander Espinoza Miami, FloridaW 10
(Won vacant WBC Latino Bantamweight Title)
- Oct. 10Jorge DiazNew York City, New York TKO by 6
 
2010
DateOpponentPlaceResult
+ Jan. 22 Felix FloresMiami, FloridaKO 3
+ Apr. 2 Roberto BenitezUncasville, ConnecticutcTKO 4
+ Aug. 20 Leshaun BlairGreensboro, North CarolinaKO 1
 
2011
DateOpponentPlaceResult
+ Mar. 18 Francis RuizHollywood, FloridaW 10 UD
 
2012
DateOpponentPlaceResult
- Feb. 4 Sakhib UsarovAlbany, New YorkL 10 UD

 

Summary

Total bouts: 15, Won: 12 (4 inside the limit), Lost: 3 (1 inside the limit), Draw: 0, NC: 0, ND: 0