There are 55.056 boxer records, at least 536.266 bouts and 10.748 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

Record details


       
Guillermo RIGONDEAUX

"El Chagal"

Super-Bantamweight

Male

(Guillermo Rigondeaux Ortiz)
Cuba, based in USA, Los Angeles, California
Born: September 30, 1980, La Prueba, Santiago de Cuba, Cuba
Height: 5ft 7in, mt 1,69
southpaw

amateur record: 244-4-0

Amateur Results

 
1998
DateOpponentPlaceResult
Villa Clara, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships bronze medal, 54 Kg
+ Jan. 29Stalin Lopez (CUB) Villa Clara, Cuba WPTS
+ Jan. 31Yosvani Aguilera (CUB) Villa Clara, Cuba WPTS
- Feb. 2Rencise Perez (CUB) Villa Clara, Cuba LPTS
Buenos Aires, Argentina, World Junior Championships Quarter-Finals, 54 kg
+ Nov. 9Milan Piperski (YUG) Buenos Aires, Argentina WKO 1
+ Nov. 10Garik Uranyan (ARM) Buenos Aires, Argentina WRSC 2
- Nov. 11Bekzat Sattarkhanov (KZK) Buenos Aires, Argentina LPTS 5:1
 
1999
DateOpponentPlaceResult
Sancti Spiritus, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships bronze medal, 54 Kg
+ Jan. 24Maikel Verdura (CUB) Sancti Spiritus, Cuba WRSCH 4
+ Jan. 25Hector Barrientos (CUB) Sancti Spiritus, Cuba WPTS 4:1
- Jan. 27Waldemar Font (CUB) Sancti Spiritus, Cuba LPTS 16:4
Santa Clara, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 Kg
+ June 22Virgilio Vicera (PHI) Santa Clara, Cuba WPTS 5:1
+ June 23Yosvany Aguilera (CUB) Santa Clara, Cuba WPTS 8:3
+ June 24Marat Mazimbayev (KZK) Santa Clara, Cuba WPTS 12:0
 
2000
DateOpponentPlaceResult
Guantánamo, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 19Eddy Aguilera (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 4:0
+ Jan. 21Yudenis Gonzalez (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 3:0
+ Jan. 23Hector Barrientos (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 5:2
+ Jan. 26Alexandre Jimenez (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 12:3
+ Jan. 28Puro Pairol (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 6:0
Kiev, Ukraine, Dual Match Ukraine vs Cuba, 54 kg
+ Mar. 17Eduard Lutsker (UKR) Kiev, Ukraine WPTS 3:0
La Habana, Cuba, Pre-Olimpic Tournament winner, 54 kg
+ June 12Puro Pairol (CUB) La Habana, Cuba WPTS 10:2
+ June 13Waldemar Font (CUB) La Habana, Cuba WPTS 26:4
Las Tunas, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 kg
+ July 26 Ceferino Labarda (ARG)Las Tunas, Cuba WPTS 18:14
+ July 28Sontaya Wongprates (THA) Las Tunas, Cuba WPTS 8:2
+ July 30Puro Pairol (CUB) Las Tunas, Cuba WRSC 4
Sydney, Australia, Olympic Games gold medal, 54 kg
+ Sept. 16Moez Zemzeni (TUN) Sydney, Australia WKO 1
+ Sept. 21Kazumasa Tsujimoto (JPN) Sydney, Australia WRSCO 3
+ Sept. 26Agasi Agaguloglu (TUR) Sydney, Australia WPTS 14:5
+ Sept. 28 Clarence Vinson (USA)Sydney, Australia WPTS 18:6
+ Sept. 30Raimkul Malakhbekov (RUS) Sydney, Australia WPTS 18:12
 
2001
DateOpponentPlaceResult
Santiago de Cuba, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 22Yosvany Bidot Vega (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WAB 2
+ Jan. 23Yusbel Melgarejo (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WRSC 2
+ Jan. 25Antonio Barrios Pons (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 25:10
+ Jan. 26Eduardo Aces (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 7:1
+ Jan. 28Kenier Mesa Castellanos (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WRSC 1
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ Mar. 7Evgeni Kubaluk (UKR) Halle, Germany WPTS 17:5
+ Mar. 8Maik Braendel (GER) Halle, Germany WPTS 17:3
+ Mar. 10Ulan Sautbaev (KAZ) Halle, Germany WPTS 12:4
Sibanicú, Cuba, Duals Cuban National Team vs Camagüey's Team, 54 Kg
+ Apr. 6Alexander Espinoza (VEN) La Habana, Cuba WRSC 1
+ Apr. 8Eduardo Aces (CUB) La Habana, Cuba WPTS 8:1
+ Apr. 9Puro Pairol (CUB) La Habana, Cuba WPTS 12:0
+ May 15Reinier Perez (CUB) Sibanicú, Cuba WPTS 5:0
Belfast, Ireland, World Championships gold medal, 54 Kg
+ June 3Kazumasa Tsujimoto (JAP) Belfast, Ireland WRSCO 2
+ June 5Reidar Walstad (NOR) Belfast, Ireland WRSCH 2
+ June 7Artur Mikaelian (GRE) Belfast, Ireland WPTS 24:8
+ June 8Sergey Danilchenko (UKR) Belfast, Ireland WPTS 15:6
+ June 10Agashi Mammadov (RUS) Belfast, Ireland WPTS 30:24
Brisbane, Australia, Goodwill Games gold medal, 54 Kg
+ Sept. 6Afanasi Poskashin (RUS) Brisbane, Australia WPTS 21:8
+ Sept. 8Sergey Danilchenko (UKR) Brisbane, Australia WPTS 12:2
 
2002
DateOpponentPlaceResult
Las Tunas, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 23Lazaro Rodriguez (CUB) Las Tunas, Cuba WPTS 11:2
+ Jan. 24Roelkis Herrera (CUB) Las Tunas, Cuba WPTS 11:1
+ Jan. 26Yudandi Yaki Perez (CUB) Las Tunas, Cuba WPTS 18:4
+ Jan. 27Lester Diaz (CUB) Las Tunas, Cuba WPTS 3:0
+ Jan. 30Eugenio Fonseca Delgado (CUB) Las Tunas, Cuba WPTS 7:1
Plovdiv, Bulgaria, Standjata Tournament gold medal, 54 Kg
+ Feb. 21Detelin Dalakliev (BUL) Plovdiv, Bulgaria WPTS 20:1
+ Feb. 22Ibrahim Turam (TUR) Plovdiv, Bulgaria WWO
+ Feb. 23Sevdaliv Marinov (BUL) Plovdiv, Bulgaria WKO 2
+ Feb. 24Bekzod Khidirov (UZB) Plovdiv, Bulgaria WPTS 23:12
Usti nad Labem, Czech Republic, Grand Prix Tournament gold medal, 54 Kg
+ Mar. 1Maxim Khalikov (RUS) Usti nad Labem, Czech Republic WPTS 18:9
+ Mar. 2Peter Balaz (SVK) Usti nad Labem, Czech Republic WRSC 1
+ Mar. 3Ladislav Dirda (CZE) Usti nad Labem, Czech Republic WRSC 1
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ Mar. 6Andrei Nowosoda (POL) Halle, Germany WPTS 7:2
+ Mar. 8Toljen Kanatov (KAZ) Halle, Germany WPTS 14:5
+ Mar. 9Andzej Liczik (POL) Halle, Germany WPTS 13:3
Pinar del Río, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 Kg
+ Apr. 25Yonnhy Perez (COL) Pinar del Río, Cuba WPTS 14:3
+ Apr. 26Arlan Lario (PHI) Pinar del Río, Cuba WWO
+ Apr. 28Raban Shurabayev (KAZ) Pinar del Río, Cuba WRSC 3
+ Apr. 30Elio Rojas (DOM) Pinar del Río, Cuba WWO
Astana, Kazakhstan, AIBA World Cup winner, 54 Kg
+ June 4Justin Kane (AUS) Astana, Kazakhstan WRSC 1
+ June 5Keren Gurken (TUR) Astana, Kazakhstan WRSC 1
+ June 7Chotipat Wongprates (THA) Astana, Kazakhstan WPTS 13:2
+ June 8Toljen Kanatov (KAZ) Astana, Kazakhstan WPTS 7:6
La Habana, Cuba, Cuban Olympiad gold medal, 54 Kg
+ Dec. 5Endry Guibert Robles (CUB) La Habana, Cuba WPTS 20:2
+ Dec. 8Lester Diaz (CUB) La Habana, Cuba WPTS 12:2
 
2003
DateOpponentPlaceResult
Holguín, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 24Yordenis Santos (CUB) Holguín, Cuba WRSCH 1
+ Jan. 25Landi Cabilla (CUB) Holguín, Cuba WAB 2
+ Jan. 26Ariel Maturrel (CUB) Holguín, Cuba WPTS 18:3
+ Jan. 28Eugenio Fonseca Salgado (CUB) Holguín, Cuba WKO 4
+ Jan. 30Luis Franco (CUB) Holguín, Cuba WPTS 11:3
Plovdiv, Bulgaria, Standjata Tournament gold medal, 54 Kg
+ Feb. 19Sergey Ignatiev (RUS) Plovdiv, Bulgaria WPTS 26:18
+ Feb. 21Andrzej Liczik (POL) Plovdiv, Bulgaria WRSCO 2
+ Feb. 24Detelin Dalakliev (BUL) Plovdiv, Bulgaria WAB 3
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ Mar. 11Andrzej Liczik (POL) Halle, Germany WPTS 25:5
+ Mar. 13Berik Serikbaev (KAZ) Halle, Germany WPTS 11:10
+ Mar. 15Waldemar Cuceranu (ROM) Halle, Germany WPTS 17:1
+ Mar. 28Yankiel Leon Alarcon (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 14:1
Santiago de Cuba, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 Kg
+ May 25Diatvir Kannan (IND) Santiago de Cuba, Cuba WPTS 5:0
+ May 27Dalvir Singh (IND) Santiago de Cuba, Cuba WRSC 1
+ May 30Luis Franco (CUB) Santiago de Cuba, Cuba WWO
Bangkok, Thailand, World Championships, 54 Kg
+ July 6Andrzej Liczik (POL) Bangkok, Thailand WPTS 15:1
- July 8Agashi Mammadov (AZE) Bangkok, Thailand LPTS 16:13
Santo Domingo, Dominican Republic, Panamerican Games gold medal, 54 Kg
+ Aug. 8Argenis Mendez (DOM) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 17:2
+ Aug. 10Alexander Espinoza (VEN) Santo Domingo, Dominican Republic WRSCH 3
+ Aug. 12Andrew Kooner (CAN) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 22:2
+ Aug. 15Abner Mares (MEX) Santo Domingo, Dominican Republic WPTS 17:7
 
2004
DateOpponentPlaceResult
Camagüey, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 25Erioldi Nicot (CUB) Camagüey, Cuba WPTS 22:5
+ Jan. 27Rodolfo Perez (CUB) Camagüey, Cuba WKO 3
+ Jan. 28Endry Guibert Robles (CUB) Camagüey, Cuba WPTS 12:2
+ Jan. 30Reimi Castellano Camagüey, Cuba WAB 3
Guantánamo, Cuba, Cuban National Olympics gold medal, 54 Kg
+ Apr. 24Yankiel Leon Alarcon (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 9:2
+ Apr. 27Endry Guibert Robles (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 10:4
+ Apr. 28Yoendri Lomba Izquierdo (CUB) Guantánamo, Cuba WPTS 9:1
Athens, Greece, Acropolis Cup gold medal, 54 Kg
+ May 26Mehar Ullah (PAK) Athens, Greece WWO
+ May 28Akhil Kumar (IND) Athens, Greece WPTS 24:4
+ May 30 Zsolt Bedak (HUN)Athens, Greece WPTS 22:8
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ June 3Rustam Rachimov (GER) Halle, Germany WPTS 22:8
+ June 5Otgonchuluum Batchu (MGL) Halle, Germany WRSCO 2
Usti, Czech Republic, Grand Prix Tournament gold medal, 54 Kg
+ June 10Otgonchuluum Batchu (MGL) Usti, Czech Republic WPTS 14:10
+ June 11Juan Tipon (FIN) Usti, Czech Republic WPTS 28:3
+ June 12Diwakar Prasad (IND) Usti, Czech Republic WRSCO 3
Athens, Greece, Olympic Games gold medal, 54 Kg
+ Aug. 17Liu Yuan (CHN) Athens, Greece WPTS 21:7
+ Aug. 20Mehar Ullah (PAK) Athens, Greece WRSCO 2
+ Aug. 23Gennadi Kovalev (RUS) Athens, Greece WPTS 20:5
+ Aug. 27Rustam Rachimov (GER) Athens, Greece WPTS 20:11
+ Aug. 29Worapoj Petchkoom (THA) Athens, Greece WPTS 22:13
 
2005
DateOpponentPlaceResult
Pinar del Río, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 26Idel Torriente (CUB) Pinar del Río, Cuba WPTS 5:2
+ Jan. 28Yankiel Leon Alarcon (CUB) Pinar del Río, Cuba WPTS 9:4
+ Jan. 30Osieris Hernandez (CUB) Pinar del Río, Cuba WPTS 12:3
+ Feb. 20Oxieris Hernandez (CUB) La Habana, Cuba WPTS 5:0
Usti, Czech Republic, Grand Prix Tournament gold medal, 54 Kg
+ Apr. 8Tarik Charafi (SWE) Usti, Czech Republic WRSCO 2
+ Apr. 9Ivan Dunka (CZE) Usti, Czech Republic WPTS 21:4
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ Apr. 14Wilhelm Gratschow (GER) Halle, Germany WPTS 14:6
Halle, Germany, Chemie Pokal Tournament gold medal, 54 Kg
+ Apr. 15Detelin Dalakliev (BUL) Halle, Germany WPTS 9:2
+ Apr. 16Bahodirjon Sooltanov (UZB) Halle, Germany WPTS 15:10
Cienfuegos, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 Kg
+ Apr. 28Yankiel Leon Alarcon (CUB) Cienfuegos, Cuba WPTS 15:4
+ Apr. 30Yeldos Saidakin (KZK) Cienfuegos, Cuba WPTS 13:2
Valencia, Venezuela, International Tournament "Batalla de Carabobo" gold medal, 54 Kg
+ June 21Marlon Almagro (VEN) Valencia, Venezuela WPTS 7:1
+ June 23Jose Carmona (VEN) Valencia, Venezuela WRSC 1
+ June 24Yonnhy Perez (COL) Valencia, Venezuela WPTS 8:2
+ July 3Yankiel Leon Alarcon (CUB) Matanzas, Cuba WPTS
Moscow, Russia, AIBA World Cup winner, 54 Kg
+ July 12Worapoj Petchkoom (THA) Moscow, Russia WPTS 34:16
+ July 13Zsolt Bedak (HUN) Moscow, Russia WPTS 28:11
+ July 16Murat Airmasov (KZK) Moscow, Russia WPTS 34:7
+ July 17Maksim Khalikov (RUS) Moscow, Russia WPTS 37:21
Teresopolis, Brazil, Panamerican Games gold medal, 54 Kg
+ Sept. 28Arturo Santos (MEX) Teresopolis, Brazil WPTS 16:7
+ Sept. 30Jhon Wampash (ECU) Teresopolis, Brazil WPTS 10:0
+ Oct. 2Alex Oliveira (BRA) Teresopolis, Brazil WRSC 3
Mianyang, China, World Championships gold medal, 54 Kg
+ Nov. 16Vladislav Sokolovs (LAT) Mianyang, China WWO
+ Nov. 17Ougonchulun Bathkuu (MGL) Mianyang, China WRSCO
+ Nov. 18Bohodirion Sultanov (UZB) Mianyang, China WRSCO 3
+ Nov. 19Ali Hallab (FRA) Mianyang, China WPTS 37:23
+ Nov. 20Rustam Rachimov (GER) Mianyang, China WPTS 19:9
 
2006
DateOpponentPlaceResult
Bayamo, Cuba, "Playa Giron" Cuban Championships gold medal, 54 Kg
+ Jan. 25Yomaike Aguilar (CUB) Bayamo, Cuba WPTS 13:2
+ Jan. 27Yoelvis Gamboa (CUB) Bayamo, Cuba WPTS 26:1
+ Jan. 29Eddry Terrero (CUB) Bayamo, Cuba WPTS 19:2
+ Jan. 31Yankiel Leon (CUB) Bayamo, Cuba WPTS 11:8
+ Feb. 2Idel Torriente (CUB) Bayamo, Cuba WPTS 13:4
La Habana, Cuba, Cuban Olympiad gold medal, 54 Kg
+ May 1Jun Tan (CHN) La Habana, Cuba WPTS 10:7
+ May 3Ariel Maturel (CUB) La Habana, Cuba WPTS 18:10
+ May 4Gu Yu (CHN) La Habana, Cuba WPTS 20:8
+ May 6Hector Manzanilla (VEN) La Habana, Cuba WPTS 21:9
La Habana, Cuba, Dual Match Cuba - China, 54 Kg
+ May 12Gu Yu (CHN) La Habana, Cuba WPTS 13:0
Cartagena, Colombia, Central American and Caribbean Games gold medal, 54 Kg
+ July 21Juan Velasquez (PUR) Cartagena, Colombia WPTS 10:1
+ July 24Jonathan Romero (COL) Cartagena, Colombia WWO
+ July 27Jose Santos (MEX) Cartagena, Colombia WPTS 14:3
Baku, Azerbaijan, AIBA World Cup winner, 54 Kg
+ Oct. 15Mirzhan Rakhimzhanov (KZK) Baku, Azerbaijan WPTS 28:10
+ Oct. 17Rau'Shee Warren (USA) Baku, Azerbaijan WPTS 21:17
+ Oct. 19Elshad Guliyev (AZE) Baku, Azerbaijan WWO
+ Oct. 21Ali Aliyev (RUS) Baku, Azerbaijan WRSCH 3
 
2007
DateOpponentPlaceResult
Santiago de los Caballeros, Dominican Republic, Independence Cup gold medal, 54 Kg
+ Feb. 23Julio Perez (DOM) Santiago de los Caballeros, Dominican Republic WRSC 3
+ Feb. 25Robson Conceicao (BRA) Santiago de los Caballeros, Dominican Republic WPTS 26:10
+ Feb. 27McJoe Arroyo (PUR) Santiago de los Caballeros, Dominican Republic WPTS 26:11
Buenos Aires, Argentina, Panamerican Games Qualifier gold medal, 54 Kg
+ Mar. 15Isho Shiba (CAN) Buenos Aires, Argentina WPTS 8:2
+ Mar. 16Erick Bonez (ECU) Buenos Aires, Argentina WPTS 10:0
+ Mar. 18Ramiro Rojas (COL) Buenos Aires, Argentina WPTS 15:7
+ Mar. 20Claudio Marrero (DOM) Buenos Aires, Argentina WAB 4
La Habana, Cuba, Cuban Selection Meeting winner, 54 Kg
+ Apr. 13Yasnier Toledo Lopez (CUB) La Habana, Cuba WPTS 5:0
San Juan de los Morros, Venezuela, Bolivarian Alternative Games gold medal, 54 Kg
+ May 1Hector Manzanilla (VEN) San Juan de los Morros, Venezuela WPTS +8:8
+ May 6Pedro Blanco (VEN) San Juan de los Morros, Venezuela WAB 2
+ May 9Albert Gonzalez (VEN) San Juan de los Morros, Venezuela WAB 3
Santa Clara, Cuba, Giraldo Cordova Cardin Memorial gold medal, 54 Kg
+ May 20Yankiel Leon (CUB) Santa Clara, Cuba WPTS 6:4
+ May 25Albert Portuondo (CUB) Santa Clara, Cuba WPTS 17:4
+ May 28Claudio Marrero (DOM) Santa Clara, Cuba WPTS 11:8
Rio de Janeiro, Brazil, Panamerican Games, 54 Kg
+ July 20Miguel Marrero (PUR) Rio de Janeiro, Brazil WPTS 12:4
- July 22Carlos Cuadras (MEX) Rio de Janeiro, Brazil LWO

 

Professional record

 
2009
DateOpponentPlaceResult
+ May 22 Juan Noriega Miami Beach, FloridaTKO 3
+ July 17 Robert GuillenLas Vegas, Nevada KO 1
+ Sept. 18 Giovano AndradeMiami Beach, FloridaTKO 3
+ Dec. 16 Lante AddyNew York City, New YorkW 8
 
2010
DateOpponentPlaceResult
+ Feb. 5 Adolfo LanderosFort Lauderdale, FloridaKO 1
+ Aug. 21 Jose Angel BERANZATijuana, MexicoTKO 6 (Rtd)
+ Nov. 13 Ricardo CordobaArlington, TexasW 12 SD
(Won vacant WBA interim Super-Bantamweight Title)
 
2011
DateOpponentPlaceResult
+ Mar. 19 Willie CaseyDublin, IrelandTKO 1 (2:38)
(Retained WBA interim Super-Bantamweight Title)
 
2012
DateOpponentPlaceResult
+ Jan. 20 Rico RamosLas Vegas, NevadaKO 6 (1:29)
(Won WBA Super-Bantamweight Title)
+ June 9 Teon KennedyLas Vegas, NevadaTKO 5 (1:11)
(Retained WBA Super-Bantamweight Title)
+ Sept. 15 Robert MarroquinLas Vegas, NevadaW 12 UD
(Retained WBA Super-Bantamweight Title)
 
2013
DateOpponentPlaceResult
+ Apr. 13 Nonito DonaireNew York City, New YorkW 12 UD
(Retained WBA and won WBO Super-Bantamweight Titles)
+ Dec. 7 Joseph AgbekoAtlantic City, New JerseyW 12 UD
(Retained WBA and WBO Super-Bantamweight Titles)

 

Summary

Total bouts: 13, Won: 13 (8 inside the limit), Lost: 0 (0 inside the limit), Draw: 0, NC: 0, ND: 0