There are 56.692 boxer records, at least 538.806 bouts and 11.008 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 12-WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 2003 - BANGKOK - THAILAND

World Senior Championships - Bangkok, Thailand
(July 6 - 12, 2003)



LEGEND
W PTS Points
W RSC Referee Stop Contest
W KO Knockout
W RSCH Referee Stop Contest - Head blow
W RSCI Referee Stop Contest - Injured
W RSCOS Referee Stop Contest Outscored R Round
W DQ/DSQ Disqualified
W AB/RET Retired
W WO Walkover
JURY Result determined by Jury votes
NC No Contest
BDSQ Both Disqualified





Light-Flyweight (48 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Hong Moo Won KOR W PTS 17:11 Conor Ahern IRL
July 6, 2003 Sergey Kazakov RUS W PTS 18:5 Mohamed Ali Qamar IND
July 6, 2003 Suban Punnon THA W RSCO 3 Mekhrodj Umarov TDK
July 6, 2003 Pal Bedak HUN W RSCO 2 Yuji Noguchi JPN
July 6, 2003 Salim Salimov BUL W PTS 23:7 Abukadir Kocak TUR
July 6, 2003 Karim Nouman PAK W PTS 17:10 Redouane Asloum FRA
July 6, 2003 Jeyhun Abiyev AZE W PTS 31:12 Otabek Mamadjanov UZB
July 6, 2003 Zhandos Djumabekov KZK W PTS 27:21 Georgi Chigayev UKR
Second Preliminaries:
July 9, 2003 Harry Tanamor PHI W RSCO 3 Bonyx Yusak Saweho INA
July 9, 2003 Sergey Zhmaylik BLR W PTS 35:18 Darren Langley ENG
July 9, 2003 Zou Shiming CHN W PTS 22:15 Yan Barthelemy CUB
July 9, 2003 Rudolf Dydi SVK W RSCO 3 Israel Crespo USA
July 9, 2003 Sergey Kazakov RUS W PTS 26:10 Hong Moo Won KOR
July 9, 2003 Suban Punnon THA W PTS 23:14 Pal Bedak HUN
July 9, 2003 Jeyhun Abiyev AZE W PTS 27:24 Salim Salimov BUL
July 9, 2003 Karim Nouman PAK W PTS 17:16 Zhandos Djumabekov KZK
Quarter-Final:
July 10, 2003 Harry Tanamor PHI W PTS 25:13 Sergey Zhmaylik BLR
July 10, 2003 Karim Nouman PAK W PTS 19:15 Jeyhun Abiyev AZE
July 10, 2003 Sergey Kazakov RUS W PTS 37:24 Suban Punnon THA
July 10, 2003 Zou Shiming CHN W PTS 21:9 Rudolf Dydi SVK
Semi-Final:
July 11, 2003 Sergey Kazakov RUS W PTS 23:4 Karim Nouman PAK
July 11, 2003 Zou Shiming CHN W PTS 21:13 Harry Tanamor PHI
Final:
July 12, 2003 Sergey Kazakov RUS W PTS 23:19 Zou Shiming CHN

Flyweight (51 kg)
First Preliminaries:
July 7, 2003 Kanat Abutalipov KZK W PTS 38:12 Matthew Edmonds WAL
July 7, 2003 Rustam Rahimov GER W RSCO 3 Erle Wiltshire AUS
July 7, 2003 Somjit Jongjohor THA W RSCO 3 Ramazan Ballioglu TUR
July 7, 2003 Bato-Munko Vankeyev BLR W RSC 1 Lei In Vai MAC
July 7, 2003 Yuriolkis Gamboa CUB W RSCO 3 Bogdan Dobrescu ROM
July 7, 2003 Hermenson Ballo INA W PTS 35:10 Abid Ali PAK
July 7, 2003 Lee Sung Won KOR W W.O. Noombasi Mbala ZAI
July 7, 2003 Alexander Vladimirov BUL W PTS 23:13 Ron Siler USA
July 7, 2003 Georgi Balakshin RUS W PTS 26:16 Akhil Kumar IND
July 7, 2003 Jerome Thomas FRA W PTS 34:14 Kaotu Murahasi JPN
July 7, 2003 Tulashboy Daniyarov UZB W PTS 25:3 Ivanas Stapovicius LTU
July 7, 2003 Mbarek Soltani ALG W W.O. Hai Sayhomuddin TDK
July 7, 2003 Zou Gang CHN W RSCO 3 Enkhbar Ulzubayar MGL
July 7, 2003 Violito Payla PHI W RSCO 3 Artem Sayfullin UKR
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Somjit Jongjohor THA W PTS 10:5 Bato-Munko Vankeyev BLR
July 8, 2003 Alexander Vladimirov BUL W PTS 25:19 Tulashboy Daniyarov UZB
July 8, 2003 Yuriolkis Gamboa CUB W PTS 40:20 Lee Sung Won KOR
July 8, 2003 Veli Mumin MCD W PTS 28:10 Otto Mucsi HUN
July 8, 2003 Rustam Rahimov GER W PTS 12:8 Kanat Abutalipov KZK
July 8, 2003 Georgi Balakshin RUS W PTS 22:8 Hermensen Ballo INA
July 8, 2003 Jerome Thomas FRA W RSCO 3 Mbarek Soltani ALG
July 8, 2003 Violito Payla PHI W PTS 33:21 Zou Gang CHN
Quarter-Final:
July 10, 2003 Rustam Rahimov GER W PTS +27:27 Veli Mumin MCD
July 10, 2003 Alexander Vladimirov BUL W PTS 33:24 Georgy Balakshin RUS
July 10, 2003 Somjit Jongjohor THA W PTS 23:22 Yuriolkis Gamboa CUB
July 10, 2003 Jerome Thomas FRA W RSCO 3 Violito Payla PHI
Semi-Final:
July 11, 2003 Jerome Thomas FRA W PTS 31:19 Alexander Vladimirov BUL
July 11, 2003 Somjit Jongjohor THA W PTS 12:5 Rustam Rahimov GER
Final:
July 12, 2003 Somjit Jongjohor THA W PTS 24:17 Jerome Thomas FRA

Bantamweight (54 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Servin Suleymanov UKR W PTS 28:11 Rafael Valenzuela USA
July 6, 2003 Arenaldo Moniaga INA W PTS 29:12 Brian Gillen IRL
July 6, 2003 Thongdang Klongjan THA W RSCO 3 Nzimeni Msutu RSA
July 6, 2003 Detelin Dalakliev BUL W PTS 25:7 Ali Hallab FRA
July 6, 2003 Gennadi Kovaliov RUS W PTS 21:6 Berik Serikbayev KZK
July 6, 2003 Andrew Kooner CAN W PTS 30:8 Jyri Naskali FIN
July 6, 2003 Zsolt Bedak HUN W RSCO 2 Nguyen Tien Dat VIE
July 6, 2003 Guillermo Rigondeaux CUB W PTS 15:1 Andrzej Liczik POL
July 6, 2003 Waldemar Cucereanu ROM W PTS 22:16 Otgonchuluun Batkhuu MGL
July 6, 2003 Bahadirjon Sultanov UZB W RSCO 2 Ibrahim Aydogan TUR
July 6, 2003 Khavazi Khatsygov BLR W RSCH 2 Tintax Mawilambwo ZAI
July 6, 2003 Talaybek Kadyraliev KIR W PTS 14:5 Yuan Liu CHN
July 6, 2003 Agassi Mamedov AZE W PTS 23:2 Lei Vai Kun MAC
July 6, 2003 Sokhib Usarov TDK W PTS 26:3 Chin Tseng TPE
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Thongdang Klongjan THA W PTS 33:18 Andrew Kooner CAN
July 8, 2003 Agassi Mamedov AZE W PTS 16:13 Guillermo Rigondeaux CUB
July 8, 2003 Detelin Dalakliev BUL W W.O. Talaybek Kadyraliev KIR
July 8, 2003 Han Sung Moon KOR W PTS 25:20 Arlan Lerio PHI
July 8, 2003 Gennadi Kovaliov RUS W PTS 43:20 Zsolt Bedak HUN
July 8, 2003 Khavazi Khatsygov BLR W PTS 25:13 Arenaldo Moniaga INA
July 8, 2003 Bahadirjon Sultanov UZB W PTS 21:10 Waldemar Cucereanu ROM
July 8, 2003 Sokhib Usarov TDK W PTS 25:13 Servin Suleymanov UKR
Quarter-Final:
July 10, 2003 Detelin Dalakliev BUL W PTS 23:20 Thongdang Klongjan THA
July 10, 2003 Agassi Mamedov AZE W PTS 18:10 Sokhib Usarov TDK
July 10, 2003 Bahodirjon Sultanov UZB W PTS 37:19 Han Sung Moon KOR
July 10, 2003 Gennadi Kovaliov RUS W PTS 25:14 Khavazi Khatsygov BLR
Semi-Final:
July 11, 2003 Gennadi Kovaliov RUS W PTS 21:15 Bahodirjon Sultanov UZB
July 11, 2003 Agassi Mamedov AZE W PTS 21:15 Detelin Dalakliev BUL
Final:
July 12, 2003 Agassi Mamedov AZE W PTS 17:8 Gennadi Kovaliov RUS

Featherweight (57 kg)
First Preliminaries:
July 7, 2003 Henrik Kertesz HUN W PTS +11:11 Rovshan Huseynov AZE
July 7, 2003 Vitalij Tajbert GER W AB 3 Chen Tongzhou CHN
July 7, 2003 Sutthisak Samaksaman THA W PTS 18:9 Jose Perez USA
July 7, 2003 Yudenis Gonzalez CUB W PTS 22:16 Viorel Simion ROM
July 7, 2003 Alexey Tishchenko RUS W RSCO 2 Chon Pat Chi MAC
July 7, 2003 Boubacar Dangnoko FRA W PTS 27:18 Junard Ladon PHI
July 7, 2003 Ryan Langham AUS W PTS 25:16 Chung Chun An TPE
July 7, 2003 Galib Jafarov KZK W RSCO 3 Jahongir Abdullayev KIR
July 7, 2003 Jo Seok Kwan KOR W PTS 31:16 David Mulholland ENG
July 7, 2003 Ovidiu Bobirnat CYP W PTS 29:8 Sodgerel Battur MGL
July 7, 2003 Joni Turunen FIN W PTS 27:15 Duaz Hurullah TUR
July 7, 2003 Marius Narkevicius LTU W PTS 22:11 Ludumo Galada RSA
July 7, 2003 Abdusalom Khasanov TDK W PTS 27:7 Trezegus Mahgau ZAI
July 7, 2003 Darren Edwards WAL W PTS 31:12 Benget Simorangkir INA
July 7, 2003 Oleh Yefimovich UKR W PTS 19:6 Jose Perez USA
July 7, 2003 Bekzod Khidirov UZB W PTS 27:12 Mikhail Bernadski BLR
Second Preliminaries:
July 9, 2003 Sutthisak Samaksaman THA W RSCH 2 Ryan Langham AUS
July 9, 2003 Galib Jafarov KZK W PTS 27:14 Yudenis Gonzalez CUB
July 9, 2003 Vitalij Tajbert GER W PTS 26:14 Bekzod Khidirov UZB
July 9, 2003 Alexey Tishchenko RUS W PTS 37:27 Joni Turunen FIN
July 9, 2003 Henrik Kertesz HUN W PTS 17:6 Marius Narkevicius LTU
July 9, 2003 Abdusalom Khasanov TDK W PTS 27:15 Boubacar Dangnoko FRA
July 9, 2003 Oleh Yefimovich UKR W RSC 1 Darren Edwards WAL
July 9, 2003 Jo Seok Kwan KOR W PTS 25:14 Ovidiu Bobirnat CYP
Quarter-Final:
July 10, 2003 Galib Jafarov KZK W PTS 29:18 Sutthisak Samaksaman THA
July 10, 2003 Abdusalom Khasanov TDK W PTS 17:13 Henrik Kertesz HUN
July 10, 2003 Vitalij Tajbert GER W PTS 35:19 Oleh Yefimovich UKR
July 10, 2003 Jo Seok Kwan KOR W PTS 40:18 Alexey Tishchenko RUS
Semi-Final:
July 11, 2003 Galib Jafarov KZK W PTS 31:17 Jo Seok Kwan KOR
July 11, 2003 Vitalij Tajbert GER W PTS 19:17 Abdusalom Khasanov TDK
Final:
July 12, 2003 Galib Jafarov KZK W PTS 43:35 Vitalij Tajbert GER

Lightweight (60 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Gyula Kate HUN W RSCO 3 Sergio Priotti ARG
July 6, 2003 Takeshi Uchiyama JPN W RSCO 3 Tin Wei Hung TPE
July 6, 2003 Anton Maksimov BLR W PTS 19:9 Dejan Zlaticanin SCG
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Pichai Sayotha THA W PTS 31:19 Ruslan Musinov KZK
July 8, 2003 Vicente Escobedo USA W PTS 24:7 Araik Sahbazyan CZE
July 8, 2003 Gyula Kate HUN W PTS 21:10 Volodimir Kolesnik UKR
July 8, 2003 Martin Dressen GER W RSCO 3 Leong Ka Hang MAC
July 8, 2003 Mario Kindelan CUB W RSCH 4 Boris Georgiev BUL
July 8, 2003 Stephen Burke ENG W PTS 23:9 Jesus Kibunde ZAI
July 8, 2003 Aydin Selcuk TUR W PTS 28:7 Andrew Murrey IRL
July 8, 2003 Dilshod Mahmudov UZB W PTS 43:22 Murat Khrachev RUS
July 8, 2003 Adnan Bin Yusoh MLZ W PTS 26:7 Chen Xiaojing CHN
July 8, 2003 Husno Kocabas HOL W PTS 34:17 Andrejs Ahmetovs LAT
July 8, 2003 Khurshed Djuraev TDK W PTS 23:20 Ramanand IND
July 8, 2003 Vidas Biciulaitis LTU W RSCO 2 Nguyen Anh Dung VIE
July 8, 2003 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 20:17 Gheorghe Lungu ROM
July 8, 2003 Baik Jong Sub KOR W PTS 29:12 Farhad Adjalov AZE
July 8, 2003 Bilal Dib AUS W PTS 15:7 Orestis Saridis GRE
July 8, 2003 Takashi Uchiyama JPN W PTS 26:14 Anton Maksimov BLR
Third Preliminaries:
July 9, 2003 Pichai Sayotha THA W PTS 36:23 Aydin Selcuk TUR
July 9, 2003 Mario Kindelan CUB W RSCO 3 Stephen Burke ENG
July 9, 2003 Husnu Kocabas HOL W PTS 22:21 Vicente Escobedo USA
July 9, 2003 Martin Dressen GER W PTS 44:23 Adnan Bin Yusoh MLZ
July 9, 2003 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 34:16 Khurshed Djuraev TDK
July 9, 2003 Baik Jong Sub KOR W PTS 29:14 Vidas Biciulaitis LTU
July 9, 2003 Dilshod Mahmudov UZB W PTS 21:5 Bilal Dib AUS
July 9, 2003 Gyula Kate HUN W RSCO 3 Takashi Uchiyama JPN
Quarter-Final:
July 10, 2003 Mario Kindelan CUB W PTS 30:14 Baik Jong Sub KOR
July 10, 2003 Gyula Kate HUN W PTS 35:21 Dilshod Mahmudov UZB
July 10, 2003 Pichai Sayotha THA W PTS 30:27 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL
July 10, 2003 Martin Dressen GER W PTS 29:17 Husnu Kocabas HOL
Semi-Final:
July 11, 2003 Mario Kindelan CUB W PTS 24:12 Gyula Kate HUN
July 11, 2003 Pichai Sayotha THA W PTS 40:26 Martin Dressen GER
Final:
July 12, 2003 Mario Kindelan CUB W PTS 45:27 Pichai Sayotha THA

Super-Lightweight (64 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Mwelase Bogani RSA W PTS 21:17 Pavol Hlavacka SVK
July 6, 2003 Volodimir Kravets UKR W PTS 20:11 Mohamed Allalou ALG
July 6, 2003 Yukio Fukaishi JPN W PTS 28:27 Tamas Pekanov HUN
July 6, 2003 Aleksandr Maletin RUS W RSCO 2 Harun Sipahi GER
July 6, 2003 Anthony Little AUS W PTS 17:12 Chad Aquino USA
July 6, 2003 Sergey Bykovski BLR W PTS 9:8 Paul McCloskey IRL
July 6, 2003 Florencio Ferrer PHI W RSCH 2 Jimmy Anak Ahar BRU
July 6, 2003 Ion Ionut ROM W PTS 12:10 Ali Ashgar Shah PAK
Second Preliminaries:
July 7, 2003 Manus Boonjumnong THA W PTS 22:10 Bayanjargal Bayanmunkh MGL
July 7, 2003 Diogenes Luna CUB W PTS 24:23 Bakhyt Sarsekbayev UZB
July 7, 2003 Dimitar Stilianov BUL W RSCO 3 Tony Cesay SLE
July 7, 2003 Nurzhan Karimzhanov KZK W PTS 25:7 Martin Halas CZE
July 7, 2003 Willy Blain FRA W PTS 16:11 Huyl Tae KOR
July 7, 2003 Abdel Maksoud EGY W PTS 17:7 Robert James WAL
July 7, 2003 Abdulkadir Kor TUR W PTS 32:20 Yu Shengdong CHN
July 7, 2003 Mukendi Rolly ZAI W AB 2 Umedjon Mirzoaliyev TDK
July 7, 2003 Venkatesan Harikrishnan IND W RSCO 2 Chiang Tsu Wei TPE
July 7, 2003 Tofik Ahmedov AZE W RSCO 3 Jose Gutierrez ESP
July 7, 2003 Bogdan Mitic SCG W PTS 13:12 Varlam Hartsilava GRE
July 7, 2003 Marcos Maidana ARG W PTS 43:35 Fernando Brunet Zamora ITA
July 7, 2003 Volodimir Kravets UKR W PTS 22:15 Mwelase Bogani RSA
July 7, 2003 Ion Ionut ROM W PTS 27:8 Florencio Ferrer PHI
July 7, 2003 Alexander Maletin RUS W RSCO 2 Yukio Fukaishi JPN
Third Preliminaries:
July 9, 2003 Diogenes Luna CUB W RSCH 3 Abdel Maksoud EGY
July 9, 2003 Willy Blain FRA W PTS 30:11 Mukendi Rolly ZAI
July 9, 2003 Alexander Maletin RUS W RSCO 2 Volodimir Kravets UKR
July 9, 2003 Sergey Bykovski BLR W PTS 19:15 Ion Ionut ROM
July 9, 2003 Manus Boonjumnong THA W PTS 21:11 Nurzhan Karimzhanov KZK
July 9, 2003 Dimitar Stilianov BUL W PTS 18:15 Mustafa Karagolu TUR
July 9, 2003 Tofik Ahmedov AZE W PTS 17:10 Venkatesan Harikrishnan IND
July 9, 2003 Marcos Maidana ARG W PTS 31:24 Bogdan Mitic SCG
Quarter-Final:
July 10, 2003 Tofik Ahmenov AZE W PTS 36:28 Marcos Maidana ARG
July 10, 2003 Manus Boonjumnong THA W PTS 19:11 Dimitar Shtilianov BUL
July 10, 2003 Willy Blain FRA W PTS 47:29 Diogenes Luna CUB
July 10, 2003 Alexander Maletin RUS W RSCI 2 Sergey Bykovski BLR
Semi-Final:
July 11, 2003 Willy Blain FRA W PTS 25:13 Tofik Ahmedov AZE
July 11, 2003 Alexander Maletin RUS W PTS 34:16 Manus Boonjumnong THA
Final:
July 12, 2003 Willy Blain FRA W PTS 32:13 Alexander Maletin RUS

Welterweight (69 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Spas Genov BUL W PTS 27:5 Dorel Simion ROM
July 6, 2003 Lorenzo Aragon CUB W PTS 23:8 Vilmos Balogh HUN
July 6, 2003 Bulent Ulusoy TUR W PTS 14:11 Viktor Polyakov UKR
July 6, 2003 Benamar Meskine ALG W PTS 29:9 Liu Tai Chun TPE
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Manon Boonjamnong THA W RSCI 2 Leonard Bundu ITA
July 8, 2003 Spas Genov BUL W PTS 17:7 Benamar Meskine ALG
July 8, 2003 Miroslaw Nowosada POL W RSCI 1 Sebastian Zbik GER
July 8, 2003 Andre Berto USA W PTS 29:22 Rolandas Jasevicus LTU
July 8, 2003 Lorenzo Aragon CUB W PTS 18:17 Bulent Ulusoy TUR
July 8, 2003 Kahukura Bentson NZL W PTS 26:25 Ali Mushi CHN
July 8, 2003 Ruslan Khairov AZE W W.O. Robert Filiev GRG
July 8, 2003 Darren Baker ENG W PTS 31:22 Koji Sato JPN
July 8, 2003 Andrey Mishin RUS W RSCH 2 Georgios Bilis GRE
July 8, 2003 Kim Jing Joo KOR W PTS 25:11 Jari Fyhr FIN
July 8, 2003 Bakhtiyar Artayev KZK W PTS 30:8 Daniel Geale AUS
July 8, 2003 Sherzod Husanov UZB W PTS 28:19 Xavier Noel FRA
July 8, 2003 Vadim Mezga BLR W PTS 21:14 Mohamed Hikal EGY
July 8, 2003 Zulu Kwanele RSA W PTS 31:11 Taylor Munung ZAI
July 8, 2003 James Moore IRL W RSCO 3 Manuel Hidalgo ESP
Third Preliminaries:
July 9, 2003 Ruslan Khairov AZE W PTS 22:6 Kahukura Bentson NZL
July 9, 2003 Andrey Mishin RUS W PTS 27:7 James Moore IRL
July 9, 2003 Darren Barker ENG W RSCO 2 Zulu Kwanele RSA
July 9, 2003 Lorenzo Aragon CUB W PTS 24:15 Spas Genov BUL
July 9, 2003 Andre Berto USA W RSCO 3 Vadzim Mezga BLR
July 9, 2003 Bakhtiyar Artayev KZK W PTS 29:10 Kim Jing Joo KOR
July 9, 2003 Manon Boonjamnong THA W PTS 21:13 Miroslaw Nowosada POL
July 9, 2003 Sherzod Husanov UZB W RSCO 2 Regues Gommies INA
Quarter-Final:
July 10, 2003 Andre Berto USA W PTS 24:22 Darren Barker ENG
July 10, 2003 Lorenzo Aragon CUB W RSCO 2 Manon Boonjamnong THA
July 10, 2003 Ruslan Khairov AZE W PTS 18:11 Andrey Mishin RUS
July 10, 2003 Sherzod Husanov UZB W PTS 18:14 Bakhtiyar Artayev KZK
Semi-Final:
July 11, 2003 Sherzod Husanov UZB W PTS 29:6 Ruslan Khairov AZE
July 11, 2003 Lorenzo Aragon CUB W PTS 25:15 Andre Berto USA
Final:
July 11, 2003 Lorenzo Aragon CUB W PTS 17:9 Sherzod Husanov UZB

Middleweight (75 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Suriya Prasathinpimai THA W PTS 20:10 Jamie Pittman AUS
July 6, 2003 Utkirbek Haydarov UZB W PTS 17:3 Khotso Motau RSA
Second Preliminaries:
July 7, 2003 Ramadan Yasser EGY W PTS 20:8 Leon Hinds USA
July 7, 2003 Tomas Adamek CZE W RSCI 4 Steven Birch ENG
July 7, 2003 Dmitri Sartison GER W PTS 31:12 Ali Ahmed Khan PAK
July 7, 2003 Javid Taghiev AZE W PTS 20:13 Karoly Balzsay HUN
July 7, 2003 Gennadi Golovkin KZK W PTS 19:13 Matvey Korobov RUS
July 7, 2003 Yordanis Despaigne CUB W PTS 36:17 Mamadou Diambang FRA
July 7, 2003 Abudureheman CHN W RSCH 1 Chien Chi Huang TPE
July 7, 2003 Oleg Mashkin UKR W PTS 37:30 Serdar Ustuner TUR
July 7, 2003 Kumbatbek Riskulov KIR W PTS 20:18 Antoine Mulega ZAI
July 7, 2003 Dmitri Usagin BUL W PTS 15:11 Daugirdas Semiotas LTU
July 7, 2003 Lucian Bute ROM W RSCO 2 Aleksandr Bogdanets LAT
July 7, 2003 Andy Lee IRL W PTS 28:16 Kim Jae Ki KOR
July 7, 2003 Jani Rauhala FIN W PTS 27:8 Andrey Miruk BLR
July 7, 2003 Abdelhani Kinzi ALG W PTS 21:16 Antonios Giannoulas GRE
July 7, 2003 Nikola Sjekloca SCG W PTS 22:9 Jose Yebes ESP
July 7, 2003 Utkirbek Haydarov UZB W PTS 21:6 Suriya Prasathinpimai THA
Third Preliminaries:
July 9, 2003 Ramadan Yasser EGY W PTS 30:14 Abudureheman CHN
July 9, 2003 Oleg Mashkin UKR W PTS 37:14 Dmitri Sartison GER
July 9, 2003 Yordanis Despaigne CUB W PTS 27:20 Tomas Adamek CZE
July 9, 2003 Utkirbek Haydarov UZB W PTS 25:14 Javid Taghiev AZE
July 9, 2003 Lucian Bute ROM W PTS 22:10 Dmitri Usagin BUL
July 9, 2003 Gennadi Golovkin KZK W PTS 29:9 Andy Lee IRL
July 9, 2003 Abdelhani Kinzi ALG W PTS 22:16 Jani Rauhala FIN
July 9, 2003 Nikola Sjekloca SCG W PTS 17:7 Kimbatbek Riskulov KIR
Quarter-Final:
July 10, 2003 Oleg Mashkin UKR W PTS 22:20 Ramadan Yasser EGY
July 10, 2003 Nikola Sjekloca SCG W PTS 24:5 Abdelhani Kinzi ALG
July 10, 2003 Gennadi Golovkin KZK W KO 4 Lucian Bute ROM
July 10, 2003 Yordanis Despaigne CUB W PTS 33:13 Utkirbek Haydarov UZB
Semi-Final:
July 11, 2003 Oleg Mashkin UKR W PTS 21:18 Nikola Sjekloca SCG
July 11, 2003 Gennadi Golovkin KZK W PTS 29:26 Yordanis Despaigne CUB
Final:
July 12, 2003 Gennadi Golovkin KZK W RSCI 2 Oleg Mashkin UKR

Light-Heavyweight (81 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Magomed Aripgadzhiev BLR W PTS 24:8 Pornchai Thongburan THA
July 6, 2003 Kenneth Egan IRL W PTS 20:9 Donatas Jasevicius LTU
July 6, 2003 Anders Hugger Nielsen DEN W PTS 13:10 Rommel Rene USA
July 6, 2003 Rudolf Kraj CZE W PTS 20:8 Tino Gross GER
July 6, 2003 Ben McEachran AUS W RSC 2 Dmitrijs Gukins LAT
July 6, 2003 Istvan Szucs HUN W RSC 3 Song Hak Soung KOR
July 6, 2003 Yohanson Martinez CUB W PTS 24:4 Soulan Pownceby NZL
July 6, 2003 Clemente Russo ITA W PTS 15:10 Stefan Balint ROM
July 6, 2003 Aleksy Kuziemski POL W PTS 10:7 Yildirim Tarhan TUR
July 6, 2003 Andrey Fedchuk UKR W PTS 17:7 Ivan Ribac SCG
July 6, 2003 Beybut Shumenov KZK W RSCI 2 Ali Ismailov AZE
July 6, 2003 Evgeni Makarenko RUS W AB 2 Abid Hussain PAK
July 6, 2003 Helias Pavlidis GRE W PTS 18:7 Zhang Yong CHN
July 6, 2003 Batmunkh Enkhbayar MGL W PTS 13:10 Tshibangu Mbuli ZAI
July 6, 2003 Ahmed Ismail el-Shamy EGY W RSCO 2 Hamed Yassin BRU
July 6, 2003 Mohamed Akli Amari ALG W PTS 17:6 Ikrom Berdiev UZB
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Kenneth Egan IRL W PTS 23:17 Beybut Shumenov KZK
July 8, 2003 Magomed Aripgadzhiev BLR W PTS 14:4 Clemente Russo ITA
July 8, 2003 Ahmed Ismail el-Shamy EGY W DQ 3 Batmunkh Enkhbayar MGL
July 8, 2003 Rudolf Kraj CZE W RSCH 2 Mohamed Akli Amari ALG
July 8, 2003 Yohanson Martinez CUB W RSCO 2 Andres Hugger Nielsen DEN
July 8, 2003 Evgeni Makarenko RUS W PTS 36:15 Helias Pavlidis GRE
July 8, 2003 Aleksy Kuziemski POL W PTS 28:16 Ben McEachan AUS
July 8, 2003 Andrey Fedchuk UKR W PTS 16:5 Istvan Szucs HUN
Quarter-Final:
July 10, 2003 Magomed Aripgadzhiev BLR W PTS 16:13 Yohanson Martinez CUB
July 10, 2003 Aleksy Kuziemski POL W PTS 10:10 Andrey Fedchuk UKR
July 10, 2003 Rudolf Kraj CZE W PTS 25:14 Ahmed Ismail el-Shamy EGY
July 10, 2003 Evgeni Makarenko RUS W PTS 27:13 Kenneth Egan IRL
Semi-Final:
July 11, 2003 Magomed Aripgadzhiev BLR W PTS 16:14 Aleksy Kuziemski POL
July 11, 2003 Evgeni Makarenko RUS W PTS 23:19 Rudolf Kraj CZE
Final:
July 12, 2003 Evgeni Makarenko RUS W PTS 29:11 Magomed Aripgadzhiev BLR

Heavyweight (91 kg)
First Preliminaries:
July 6, 2003 Vyacheslav Uzelkov UKR W PTS 19:17 Alan Reynolds IRL
July 6, 2003 Erbol Babayev KZK W PTS 11:10 Francisco Palacios USA
July 6, 2003 Spiridon Kladouhas GRE W PTS 13:9 Pavol Polakovic CZE
July 6, 2003 Odlanier Solis CUB W PTS 12:7 Kubrat Pulev BUL
July 6, 2003 Milorad Gajovic SCG W RSC 3 Gyorgy Hidvegi HUN
July 6, 2003 Mohamed el-Sayed EGY W PTS 19:13 Jason Douglas CAN
July 6, 2003 Viktor Zuyev BLR W RSCO 3 Andrew Fepuleai NZL
July 6, 2003 David Dolan ENG W PTS 36:16 Wang Zhandou CHN
July 6, 2003 Vitalijus Subacius LTU W PTS 23:5 Vusal Amanov AZE
Second Preliminaries:
July 8, 2003 Sergey Mihayilov UZB W RSCO 2 Gheorghe Dubovoi ROM
July 8, 2003 Odlanier Solis CUB W AB 2 Spiridon Kladouhas GRE
July 8, 2003 Viktor Zuyev BLR W PTS 50:19 David Dolan ENG
July 8, 2003 Steffen Kretschman GER W RSC 2 Mohamed el-Sayed EGY
July 8, 2003 Alexander Alexeyev RUS W RSCO 2 Shamsidin Arbobov TDK
July 8, 2003 Raitis Ritenieks LAT W PTS +13:13 Apostolos Elefterio RSA
July 8, 2003 Erbol Babeyev KZK W PTS 15:10 Vitalijus Subacius LTU
July 8, 2003 Milorad Gajovic SCG W PTS 16:13 Vyacheslav Uzelkov UKR
Quarter-Final:
July 10, 2003 Viktor Zuyev BLR W RSCI 3 Erbol Babayev KZK
July 10, 2003 Alexander Alexeyev RUS W W.O. Raitis Ritenieks LAT
July 10, 2003 Steffen Kretschmann GER W PTS 35:30 Sergey Mihayilov UZB
July 10, 2003 Odlanier Solis CUB W PTS 20:17 Milorad Gajovic SCG
Semi-Final:
July 11, 2003 Alexander Alexeyev RUS W RSCO 3 Steffen Kretschmann GER
July 11, 2003 Odlanier Solis CUB W W.O. Viktor Zuyev BLR
Final:
July 12, 2003 Odlanier Solis CUB W PTS 18:15 Alexander Alexeyev RUS

Super-Heavyweight (+91 kg)
First Preliminaries:
July 7, 2003 Sebastian Koeber GER W PTS 20:19 Mukhtarkhan Dildabekov KZK
July 7, 2003 Jaroslavas Jaksto LTU W RSC 2 George Garcia USA
July 7, 2003 Pedro Carrion CUB W RSC 3 Ali Abbas Mansour LEB
July 7, 2003 Alexander Povetkin RUS W KO 2 Djamal Madjidov UKR
July 7, 2003 Marius Marcu ROM W PTS 18:7 Kevin Evans WAL
July 7, 2003 Rustam Saidov UZB W RSCO 3 Ahmet Aksu TUR
July 7, 2003 Grzegorz Kielsa POL W PTS 22:8 Zhang Zhilei CHN
July 7, 2003 Oleg Krizhanovski BLR W PTS 22:12 Sergey Kharitonov TDK
Quarter-Final:
July 10, 2003 Alexander Povetkin RUS W PTS 20:9 Grzegorz Kielsa POL
July 10, 2003 Rustam Saidov UZB W AB 2 Marius Marcu ROM
July 10, 2003 Pedro Carrion CUB W RSCO 2 Oleg Krizhanovski BLR
July 10, 2003 Sebastian Koeber GER W PTS 27:15 Jaroslavas Jaksto LTU
Semi-Final:
July 11, 2003 Alexander Povetkin RUS W PTS 30:10 Rustam Saidov UZB
July 11, 2003 Pedro Carrion CUB W PTS 26:18 Sebastian Koeber GER
Final:
July 12, 2003 Alexander Povetkin RUS W PTS 29:27 Pedro Carrion CUB