There are 56.692 boxer records, at least 538.806 bouts and 11.008 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 15-WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 2009 - MILANO - ITALY

World Senior Championships - Milano, Italy
(September 1 - 12, 2009)



LEGEND
W PTS Points
W RSC Referee Stop Contest
W KO Knockout
W RSCH Referee Stop Contest - Head blow
W RSCI Referee Stop Contest - Injured
W RSCOS Referee Stop Contest Outscored R Round
W DQ/DSQ Disqualified
W AB/RET Retired
W WO Walkover
JURY Result determined by Jury votes
NC No Contest
BDSQ Both Disqualified






Light-Flyweight (48 kg)
First Preliminaries:
Sept. 3, 2009 Alisher Mahmudov UZB W PTS 26:6 Elie Radrianjanaka MDG
Sept. 3, 2009 Carlos Quipo ECU W PTS 13:5 Sikham Vongphakoune LAO
Sept. 3, 2009 David Ayrapetyan RUS W PTS 25:6 Cleiber Segura COL
Sept. 3, 2009 Ferhat Pehlivan TUR W PTS 11:2 Aleksan Chechelyan GRG
Sept. 3, 2009 Kelvin de la Nieve ESP W PTS 13:1 Istvan Ungvari HUN
Sept. 3, 2009 Miguel Cartagena USA W PTS 23:9 Taro Hayashida JPN
Sept. 3, 2009 Kaew Pongprayoon THA W PTS 14:4 Adlet Kapezov KZK
Sept. 3, 2009 Nanao Singh IND W PTS 21:6 Elvin Mamishadze AZE
Second Preliminaries:
Sept. 5, 2009 Lukasz Maszczyk POL W PTS 21:6 Aref Nazari Mohammad AFG
Sept. 5, 2009 Bathusi Mogajane BTS W PTS 13:2 Lony Pierre HAI
Sept. 5, 2009 Li Jiazhao CHN W PTS 21:3 Felix Alvarado NIC
Sept. 5, 2009 Redouane Bouchtouk MAR W PTS 21:0 Denis Shkarubo UKR
Sept. 5, 2009 Hovhannes Danielyan ARM W PTS 11:3 Harry Tanamor PHI
Sept. 5, 2009 Lobogang Pilane RSA W PTS 13:4 Lui Magaiva PNG
Sept. 5, 2009 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 10:3 Miroslav Kovacs SVK
Sept. 5, 2009 Paulo Carvalho BRA W PTS 18:13 Jhon Nelson Corona ELS
Sept. 5, 2009 Peter Mungai KEN W PTS 15:4 Paddy Barnes IRL
Sept. 5, 2009 Daniel Matellon CUB W RSCH 1 Rashid Fateh PAK
Sept. 5, 2009 Ronald Serugo UGA W PTS 11:2 Tommy Stubbs ENG
Sept. 5, 2009 Shin Jong Hun KOR W PTS 9:1 Lu Chia Lun TPE
Sept. 5, 2009 Carlos Quipo ECU W PTS 20:9 Alisher Mahmudov UZB
Sept. 5, 2009 David Ayrapetyan RUS W PTS 7:2 Ferhat Pehlivan TUR
Sept. 5, 2009 Kelvin de la Nieve ESP W PTS 19:7 Miguel Cartagena USA
Sept. 5, 2009 Kaew Pongprayoon THA W PTS 16:4 Nanao Singh IND
Third Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Lukasz Maszczyk POL W PTS 13:7 Bathusi Mogajane BTS
Sept. 7, 2009 Li Jiazhao CHN W PTS 11:5 Redouane Bouchtouk MAR
Sept. 7, 2009 Hovhannes Danielyan ARM W PTS 12:3 Lobogang Pilane RSA
Sept. 7, 2009 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 15:7 Paulo Carvalho BRA
Sept. 7, 2009 Daniel Matellon CUB W PTS 9:2 Peter Mungai KEN
Sept. 7, 2009 Shin Jong Hun KOR W PTS 17:3 Ronald Serugo UGA
Sept. 7, 2009 David Ayrapetyan RUS W PTS 14:5 Carlos Quipo ECU
Sept. 7, 2009 Kelvin de la Nieve ESP W PTS 9:3 Kaew Pongprayoon THA
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Li Jiazhao CHN W RSCI 3 Lukasz Maszczyk POL
Sept. 9, 2009 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 8:4 Hovhannes Danielyan ARM
Sept. 9, 2009 Shin Jong Hun KOR W PTS 14:5 Daniel Matellon CUB
Sept. 9, 2009 David Ayrapetyan RUS W PTS 12:3 Kelvin de la Nieve ESP
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 11:7 Li Jiazhao CHN
Sept. 11, 2009 David Ayrapetyan RUS W PTS 9:1 Shin Jong Hun KOR
Final:
Sept. 12, 2009 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 10:5 David Ayrapetyan RUS

Flyweight (51 kg)
First Preliminaries:
Sept. 1, 2009 Muhammad Waseem PAK W PTS 13:7 Oraz Afzolshoyev TDK
Sept. 1, 2009 Alexandr Alexandrov BUL W W.O. Thomas Essomba CMR
Sept. 1, 2009 Amnat Ruanroeng THA W PTS 8:6 Artem Dalakyan UKR
Sept. 1, 2009 Juan Carlos Payano DOM W PTS 21:6 Francisco Torrijos ESP
Sept. 1, 2009 Michael Anu NGA W PTS 11:10 Benson Gicharu KEN
Sept. 1, 2009 Shahriyor Isakov UZB W PTS 18:9 Luis Caicho PER
Sept. 1, 2009 Derenik Gizhlaryan ARM W PTS 11:9 Azat Usenaliyev KIR
Sept. 1, 2009 Misha Aloyan RUS W PTS 25:2 Yaya Runanga BDI
Sept. 1, 2009 Eddy Valenzuela GUA W PTS 17:3 Tsung Ju Yang TPE
Sept. 1, 2009 Braulio Avila MEX W PTS 14:12 Louie Byrd USA
Sept. 1, 2009 Veli Mumin MCD W PTS 19:9 Julio Bria INA
Sept. 1, 2009 Declan Geraghty IRL W PTS 12:5 Manyo Plange GHA
Sept. 1, 2009 Peter Senky SVK W PTS 13:5 Manju Wanjarachchi SRI
Sept. 1, 2009 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS +10:10 Suranjoy Singh IND
Sept. 1, 2009 Oscar Negrete COL W PTS 19:0 Koffi Yoboue IVC
Sept. 1, 2009 Li Chao CHN W PTS 18:2 Hiroyuki Misu JPN
Sept. 1, 2009 Fernando Martinez ARG W PTS 21:4 Andrew Maloney AUS
Sept. 1, 2009 Vincenzo Picardi ITA W PTS 17:2 Nikhat Seidov AZE
Second Preliminaries:
Sept. 4, 2009 Yampier Hernandez CUB W PTS 14:2 Alexander Riscan MLD
Sept. 4, 2009 Nguyen Van Hai VIE W PTS 11:2 Benedict Telovae SIS
Sept. 4, 2009 Norbert Kalucza HUN W PTS 20:15 Merab Turkadze GRG
Sept. 4, 2009 McWilliams Arroyo PUR W RSCH 2 Yoon Kyoung Min KOR
Sept. 4, 2009 Khalid Saeed Yafai ENG W PTS 13:3 Erdal Inanli TUR
Sept. 4, 2009 Olzhas Sattibayev KZK W PTS 13:8 Nordine Oubaali FRA
Sept. 4, 2009 Ronny Beblik GER W PTS 14:8 Bato-Munko Vankeev BLR
Sept. 4, 2009 Alexandr Alexandrov BUL W PTS 2:0 Muhammad Waseem PAK
Sept. 4, 2009 Amnat Ruanroeng THA W PTS +5:5 Juan Carlos Payano DOM
Sept. 4, 2009 Shahriyor Isakov UZB W PTS 17:2 Michael Anu NGA
Sept. 4, 2009 Misha Aloyan RUS W PTS 11:5 Derenik Gizhlaryan ARM
Sept. 4, 2009 Eddy Valenzuela GUA W PTS 13:7 Braulio Avila MEX
Sept. 4, 2009 Declan Geraghty IRL W PTS 11:9 Veli Mumin MCD
Sept. 4, 2009 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 12:7 Peter Senky SVK
Sept. 4, 2009 Li Chao CHN W PTS 20:9 Oscar Negrete COL
Sept. 4, 2009 Vincenzo Picardi ITA W PTS 17:8 Fernando Martinez ARG
Third Preliminaries:
Sept. 8, 2009 Yampier Hernandez CUB W PTS 8:1 Nguyen Van Hai VIE
Sept. 8, 2009 McWilliams Arroyo PUR W RSC 3 Norbert Kalucza HUN
Sept. 8, 2009 Khalid Saeed Yafai ENG W PTS 14:5 Olzhas Sattibayev KZK
Sept. 8, 2009 Ronny Beblik GER W PTS 5:3 Alexandr Alexandrov BUL
Sept. 8, 2009 Amnat Ruanroeng THA W PTS 10:3 Shahriyor Isakov UZB
Sept. 8, 2009 Misha Aloyan RUS W PTS 7:1 Eddy Valenzuela GUA
Sept. 8, 2009 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 17:7 Declan Geraghty IRL
Sept. 8, 2009 Vincenzo Picardi ITA W PTS 11:5 Li Chao CHN
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 McWilliams Arroyo PUR W PTS 6:2 Yampier Hernandez CUB
Sept. 9, 2009 Ronny Beblik GER W PTS 9:3 Khalid Saeed Yafai ENG
Sept. 9, 2009 Misha Aloyan RUS W PTS 7:5 Amnat Ruanroeng THA
Sept. 9, 2009 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 12:7 Vincenzo Picardi ITA
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 McWilliams Arroyo PUR W PTS 9:7 Ronny Beblik GER
Sept. 11, 2009 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 8:7 Misha Aloyan RUS
Final:
Sept. 12, 2009 Williams Arroyo PUR W PTS 18:2 Tugstsogt Nyambayar MGL

Bantamweight (54 kg)
First Preliminaries:
Sept. 2, 2009 Romeo Lemboumba GAB W PTS 15:9 Lalomauga Sinapapa Sanele SAM
Sept. 2, 2009 Jesus Magdaleno USA W PTS 26:7 Dmitrijs Gutmans LAT
Sept. 2, 2009 Denis Makarov GER W PTS 8:5 Vittorio Parrinello ITA
Sept. 2, 2009 Mehmet Topcakan TUR W PTS 6:2 Alberto Melian ARG
Sept. 2, 2009 Hikaru Marukame JPN W PTS 14:4 Mohammad Nadim Hossen BGL
Sept. 2, 2009 Andrew Selby WAL W W.O. Berlin Mbenguia RCA
Sept. 2, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 8:0 Tran Quoc Viet VIE
Sept. 2, 2009 Veaceslav Gojan MLD W PTS +5:5 Matti Koota FIN
Sept. 2, 2009 Gu Yu CHN W PTS 10:5 Claudio Marrero DOM
Sept. 2, 2009 McJoe Arroyo PUR W PTS 13:3 Martin Parlagy SVK
Sept. 2, 2009 Pedro Matos POR W PTS 6:1 Salomo N'Tuve SWE
Sept. 2, 2009 Iderkhuu Enkhjargal MGL W PTS 16:7 Chawazi Chatsygov BLR
Sept. 2, 2009 Luke Campbell ENG W PTS 17:13 Rey Vargas MEX
Sept. 2, 2009 Nikola Magovac SER W PTS 13:10 Omurbek Malabekov KIR
Sept. 2, 2009 John Joe Nevin IRL W PTS 19:4 Rahim Najafov AZE
Sept. 2, 2009 Anvar Yunusov TDK W DQ 3 Jitender Kumar IND
Sept. 2, 2009 Chatchai Butdee THA W PTS 19:2 Emmanuel Quartey GHA
Sept. 2, 2009 Wissam Slimane SYR W RSC 3 David Ponce HON
Sept. 2, 2009 Garnik Harutyunyan ARM W PTS 18:13 Simanga Shiba SUA
Sept. 2, 2009 Eduard Abzalimov RUS W PTS 9:4 Georgi Chigayev UKR
Sept. 2, 2009 Mohamed Abdelaziz al-Wadi JRD W PTS 25:2 Trejos Espinoza CHL
Sept. 2, 2009 Joan Tipon PHI W PTS 8:3 Kamal Gamaethiralalage SRI
Sept. 2, 2009 Abdelhalim Ouradi ALG W PTS 16:6 Matius Mandiangan INA
Second Preliminaries:
Sept. 5, 2009 Yankiel Leon CUB W PTS 11:2 Lee Jin Young KOR
Sept. 5, 2009 Razvan Andreiana ROM W PTS 7:3 Thomas Kasina KEN
Sept. 5, 2009 Krisztian Lakatos HUN W PTS 16:10 Georgi Kilanava GRG
Sept. 5, 2009 Kanat Abutalipov KZK W PTS 15:3 Hicham Mesbahi MAR
Sept. 5, 2009 Tulashboy Doniyorov UZB W PTS 11:4 Romeo Lemboumba GAB
Sept. 5, 2009 Denis Makarov GER W PTS 11:8 Jesus Magdaleno USA
Sept. 5, 2009 Mehmet Topcakan TUR W PTS 12:3 Hikaru Marukame JPN
Sept. 5, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 3:0 Andrew Selby WAL
Sept. 5, 2009 Gu Yu CHN W PTS 12:3 Veaceslav Gojan MLD
Sept. 5, 2009 McJoe Arroyo PUR W PTS 19:3 Pedro Matos POR
Sept. 5, 2009 Iderkhuu Enkhjargal MGL W PTS 11:9 Luke Campbell ENG
Sept. 5, 2009 John Joe Nevin IRL W PTS 14:3 Nikola Magovac SER
Sept. 5, 2009 Chatchai Butdee THA W PTS 7:5 Anvar Yunusov TDK
Sept. 5, 2009 Wissam Slimane SYR W PTS 16:14 Garnik Harutyunyan ARM
Sept. 5, 2009 Eduard Abzalimov RUS W PTS 7:2 Mohamed Abdelaziz al-Wadi JRD
Sept. 5, 2009 Abdelhalim Ouradi ALG W PTS 2:0 Joan Tipon PHI
Third Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Yankiel Leon CUB W PTS 12:9 Razvan Andreiana ROM
Sept. 7, 2009 Kanat Abutalipov KZK W RSC 3 Krisztian Lakatos HUN
Sept. 7, 2009 Tulashboy Doniyorov UZB W PTS 8:3 Denis Makarov GER
Sept. 7, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 7:1 Mehmet Topcakan TUR
Sept. 7, 2009 Gu Yu CHN W PTS 10:3 McJoe Arroyo PUR
Sept. 7, 2009 John Joe Nevin IRL W PTS 10:4 Iderkhuu Enkhjargal MGL
Sept. 7, 2009 Chatchai Butdee THA W PTS 15:4 Wissam Slimane SYR
Sept. 7, 2009 Eduard Abzalimov RUS W PTS 7:0 Abdelhalim Ouradi ALG
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Yankiel Leon CUB W PTS 2:0 Kanat Abutalipov KZK
Sept. 9, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 3:1 Tulashboy Doniyorov UZB
Sept. 9, 2009 John Joe Nevin IRL W PTS 7:5 Gu Yu CHN
Sept. 9, 2009 Eduard Abzalimov RUS W PTS 11:6 Chatchai Butdee THA
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 5:0 Yankiel Leon CUB
Sept. 11, 2009 Eduard Abzalimov RUS W PTS 5:4 John Joe Nevin IRL
Final:
Sept. 12, 2009 Detelin Dalakliev BUL W PTS 4:3 Eduard Abzalimov RUS

Featherweight (57 kg)
First Preliminaries:
Sept. 3, 2009 Roberto Navarro DOM W PTS 16:2 Akhil Kumar IND
Sept. 3, 2009 Li Yang CHN W PTS 13:1 Javkhlan Bariaddii MGL
Sept. 3, 2009 Alessio di Savino ITA W PTS 16:3 Jehad Alzubi JRD
Sept. 3, 2009 Gytis Vaitkus LTU W PTS 11:9 Hicham Ziouti FRA
Sept. 3, 2009 Azat Hovhanesyan ARM W PTS 24:7 Hector Manzanilla VEN
Sept. 3, 2009 Ju Min Jae KOR W PTS 9:2 Vladimir Nikiforov EST
Sept. 3, 2009 Charlie Suarez PHI W PTS 18:8 Iulian Stan ROM
Sept. 3, 2009 David Oliver Joyce IRL W PTS 28:3 Wuttichai Masuk THA
Sept. 3, 2009 Oscar Valdez MEX W PTS 14:3 Clive Atwell GUY
Sept. 3, 2009 Luis Porozo ECU W PTS +5:5 Ilkin Agayev AZE
Sept. 3, 2009 Ignacio Perrin ARG W PTS 10:3 Sibomana Niyitegeka RUA
Sept. 3, 2009 Sandro Schaer GER W PTS 11:1 Lassi Mehrullah PAK
Sept. 3, 2009 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 21:7 Robson Conceicao BRA
Sept. 3, 2009 Kevin Rivers USA W PTS 22:19 Ibrahim Balla AUS
Sept. 3, 2009 Bashir Hassan SWE W PTS 9:6 Askarbek Kalpakov KIR
Sept. 3, 2009 Erzhan Musafirov KZK W RSC 3 Vatea Bossuet TAH
Sept. 3, 2009 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 21:5 Amangeldy Hudaybergenov TRK
Sept. 3, 2009 Nick Okoth KEN W W.O. Satoshi Shimizu JPN
Sept. 3, 2009 Kerem Gurgen TUR W PTS 21:1 Jean John Colin MTS
Sept. 3, 2009 Shafick Chitou BEN W PTS 7:2 Hassan Shahzada AFG
Sept. 3, 2009 Papish Baloyi RSA W PTS 23:1 Mohammed Shahmeem FIJ
Sept. 3, 2009 Michal Chudecki POL W PTS 12:5 Mikhail Bernadski BLR
Sept. 3, 2009 Mohamed Amine Oudahi ALG W PTS 10:5 Tomas Vano SVK
Sept. 3, 2009 Janos Mihaly HUN W RSC 2 Mmoloki Nogeng BTS
Sept. 3, 2009 Bohodirion Sultanov UZB W RSC 3 Dennis Ceylan DEN
Second Preliminaries:
Sept. 6, 2009 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 16:2 Mario Aleksic BSH
Sept. 6, 2009 Craig Evans WAL W PTS 14:7 Mohamed Ramadan Alioua EGY
Sept. 6, 2009 Branimir Stankovic SER W PTS 8:1 Irodioni Onashvili GRG
Sept. 6, 2009 Roberto Navarro DOM W RSCI 3 Oreste Molina ESP
Sept. 6, 2009 Alessio di Savino ITA W PTS 13:4 Li Yang CHN
Sept. 6, 2009 Azat Hovhanesyan ARM W PTS 12:3 Gytis Vaitkus LTU
Sept. 6, 2009 Ju Min Jae KOR W PTS 11:5 Charlie Suarez PHI
Sept. 6, 2009 Oscar Valdez MEX W PTS 16:11 David Oliver Joyce IRL
Sept. 6, 2009 Luis Porozo ECU W PTS 11:5 Ignacio Perrin ARG
Sept. 6, 2009 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 14:5 Sandro Schaer GER
Sept. 6, 2009 Kevin Rivers USA W PTS 9:5 Bashir Hassan SWE
Sept. 6, 2009 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 22:4 Erzhan Musafirov KZK
Sept. 6, 2009 Kerem Gurgen TUR W PTS 11:0 Nick Okoth KEN
Sept. 6, 2009 Shafick Chitou BEN W PTS 13:3 Papish Baloyi RSA
Sept. 6, 2009 Michal Chudecki POL W PTS 11:8 Mohamed Amine Oudahi ALG
Sept. 6, 2009 Bohodirion Sultanov UZB W PTS 18:3 Janos Mihaly HUN
Third Preliminaries:
Sept. 8, 2009 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 15:1 Craig Evans WAL
Sept. 8, 2009 Branimir Stankovic SER W PTS 8:2 Roberto Navarro DOM
Sept. 8, 2009 Azat Hovhanesyan ARM W PTS 14:7 Alessio di Savino ITA
Sept. 8, 2009 Oscar Valdez MEX W PTS 9:6 Ju Min Jae KOR
Sept. 8, 2009 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 11:3 Luis Porozo ECU
Sept. 8, 2009 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 13:1 Kevin Rivers USA
Sept. 8, 2009 Kerem Gurgen TUR W PTS 4:2 Shafick Chitou BEN
Sept. 8, 2009 Bohodirion Sultanov UZB W PTS 15:6 Michal Chudecki POL
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 8:2 Branimir Stankovic SER
Sept. 9, 2009 Oscar Valdez MEX W PTS 14:9 Azat Hovhanesyan ARM
Sept. 9, 2009 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 10:4 Yasnier Toledo Lopez CUB
Sept. 9, 2009 Bohodirion Sultanov UZB W PTS 12:2 Kerem Gurgen TUR
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 12:1 Oscar Valdez MEX
Sept. 11, 2009 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 7:5 Bohodirion Sultanov UZB
Final:
Sept. 12, 2009 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 12:1 Sergey Vodopyanov RUS

Lightweight (60 kg)
First Preliminaries:
Sept. 2, 2009 Eugen Burhard GER W PTS 11:3 Ibrahim Kamal CAN
Sept. 2, 2009 Jai Bhagwan IND W PTS 10:4 Angel Rodriguez VEN
Sept. 2, 2009 Eric Donovan IRL W PTS 13:4 Bakhodir Karimov TDK
Sept. 2, 2009 Gabriel Podasca ROM W PTS 10:6 Ismet Zeric BSH
Sept. 2, 2009 Koba Pchakadze GRG W PTS 17:10 Aurimas Naudzius LTU
Sept. 2, 2009 Hurshid Tajibayev UZB W PTS 13:8 Mahmoud Eshaish JRD
Sept. 2, 2009 Mehdi Ouatine MAR W PTS 8:5 Yakup Kilic TUR
Sept. 2, 2009 Serdar Khudayberdiyev TRK W PTS 16:2 Takashi Sugiura JPN
Sept. 2, 2009 Hu Qianxun CHN W PTS 12:1 Haithem Laamous MLT
Sept. 2, 2009 Vazgen Safaryants BLR W W.O. Achille Apie CMR
Sept. 2, 2009 Dmytro Bulenkov UKR W PTS 17:11 Issa Samir GHA
Sept. 2, 2009 Valentino Knowles BAH W PTS 11:8 Joseph Njogu Ndungu KEN
Sept. 2, 2009 Ljubomir Marjanovic SER W PTS 27:8 Hassane Nabaloum BUF
Sept. 2, 2009 Enkhzorig Zorigtbaatar MGL W PTS 13:5 Filip Palic CRO
Sept. 2, 2009 Jose Pedraza PUR W PTS 10:4 Abdilai Anrabai Uulu KIR
Sept. 2, 2009 Albert Selimov RUS W PTS 25:1 Mohammad Aziz AFG
Sept. 2, 2009 Erick Bonez ECU W RSC 3 Jonas Moeti BTS
Sept. 2, 2009 Michal Zerominski POL W PTS 7:1 Yasin Abdelhamid EGY
Sept. 2, 2009 Sailom Ardee THA W PTS 12:9 Duran Caferro USA
Sept. 2, 2009 Vilasack Khuandy LAO W PTS 11:0 Carlos David Arce VIS
Sept. 2, 2009 Thomas Stalker ENG W PTS 11:4 Joegen Ladon PHI
Sept. 2, 2009 Everton Lopes BRA W PTS 10:2 Ruslan Gasimov AZE
Sept. 2, 2009 Hrachik Javakhyan ARM W PTS 11:1 Simeon Bunardzhiev BUL
Second Preliminaries:
Sept. 4, 2009 Idel Torriente CUB W PTS 11:7 Gani Zhaylauov KZK
Sept. 4, 2009 Husnu Kocabas HOL W PTS 16:3 Aubrey Moore GUY
Sept. 4, 2009 Han Soon Chul KOR W PTS 12:5 Francisco Vargas MEX
Sept. 4, 2009 Domenico Valentino ITA W PTS 15:5 Suraka al-Waaily IRQ
Sept. 4, 2009 Eugen Burhard GER W PTS +10:10 Miklos Varga HUN
Sept. 4, 2009 Jai Bhagwan IND W PTS 11:6 Eric Donovan IRL
Sept. 4, 2009 Koba Pchakadze GRG W PTS 16:2 Gabriel Podasca ROM
Sept. 4, 2009 Mehdi Ouatine MAR W PTS 14:7 Hurshid Tajibayev UZB
Sept. 4, 2009 Serdar Khudayberdiyev TRK W PTS 10:2 Hu Qianxun CHN
Sept. 4, 2009 Dmytro Bulenkov UKR W PTS 14:12 Vazgen Safaryants BLR
Sept. 4, 2009 Ljubomir Marjanovic SER W PTS 18:6 Valentino Knowles BAH
Sept. 4, 2009 Jose Pedraza PUR W PTS 4:3 Enkhzorig Zorigtbaatar MGL
Sept. 4, 2009 Albert Selimov RUS W PTS 18:0 Erick Bonez ECU
Sept. 4, 2009 Sailom Ardee THA W PTS 13:5 Michal Zerominski POL
Sept. 4, 2009 Thomas Stalker ENG W PTS 13:1 Vilasack Khuandy LAO
Sept. 4, 2009 Everton Lopes BRA W PTS 10:3 Hrachik Javakhyan ARM
Third Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Idel Torriente CUB W PTS 8:0 Husnu Kocabas HOL
Sept. 7, 2009 Domenico Valentino ITA W RSC 2 Han Soon Chul KOR
Sept. 7, 2009 Eugen Burhard GER W PTS 9:3 Jai Bhagwan IND
Sept. 7, 2009 Koba Pchakadze GRG W PTS 17:3 Mehdi Ouatine MAR
Sept. 7, 2009 Serdar Khudayberdiyev TRK W RSCI 2 Dmytro Bulenkov UKR
Sept. 7, 2009 Jose Pedraza PUR W PTS 6:5 Ljubomir Marjanovic SER
Sept. 7, 2009 Albert Selimov RUS W PTS 14:8 Sailom Ardee THA
Sept. 7, 2009 Everton Lopes BRA W PTS 14:5 Thomas Stalker ENG
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Domenico Valentino ITA W PTS 10:5 Idel Torriente CUB
Sept. 9, 2009 Koba Pchakadze GRG W PTS 9:2 Eugen Burhard GER
Sept. 9, 2009 Jose Pedraza PUR W PTS 13:4 Serdar Khudayberdiyev TRK
Sept. 9, 2009 Albert Selimov RUS W PTS 17:2 Everton Lopes BRA
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Domenico Valentino ITA W PTS 15:2 Koba Pchakadze GRG
Sept. 11, 2009 Jose Pedraza PUR W PTS 9:5 Albert Selimov RUS
Final:
Sept. 12, 2009 Domenico Valentino ITA W PTS 9:4 Jose Pedraza PUR

Super-Lightweight (64 kg)
First Preliminaries:
Sept. 1, 2009 Driss Moussaid MAR W PTS 12:8 Precious Makina ZAM
Sept. 1, 2009 Ivan Popovic SER W PTS 18:5 Wei Jen Chang TPE
Sept. 1, 2009 Faraj Al Matbouli Darweesh JRD W PTS 11:9 Oscar Torres COL
Sept. 1, 2009 Olexandr Klyuchko UKR W KO 3 Berdymurad Sakhatov TRK
Sept. 1, 2009 Dario Vangeli ITA W PTS 9:3 Carl Heild BAH
Sept. 1, 2009 Frederick Lawson GHA W PTS 22:11 Jophef Moshoeshoe LES
Sept. 1, 2009 Traian Lupu ROM W PTS 12:5 Philip Sutcliffe IRL
Sept. 1, 2009 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 29:1 Bela Gloner SVK
Sept. 1, 2009 Levan Gvamichava GRG W PTS 21:9 Richarno Colin MTS
Sept. 1, 2009 Frankie Gomez USA W PTS 18:4 Mikhail Bakatura BLR
Sept. 1, 2009 Park Kwan Soo KOR W PTS 10:0 Morris Bikorimana RWA
Sept. 1, 2009 Sanzharbek Rakhmonov UZB W PTS 19:4 Yassin Gaber al-Sheairy EGY
Sept. 1, 2009 Zdenek Chladek CZE W PTS 10:1 Rayton Nduku Okwiri KEN
Sept. 1, 2009 Maxim Ignatiev RUS W PTS 18:7 Simeon Chamov BUL
Sept. 1, 2009 Qalim Balla AUS W PTS 11:2 Luis Mancilla BOL
Sept. 1, 2009 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 8:5 Masatsugu Kawachi JPN
Sept. 1, 2009 Eduard Hambartsumyan ARM W PTS 15:2 Freiser Araya COS
Sept. 1, 2009 Onur Sipal TUR W PTS 9:4 Ramses Garcia MEX
Sept. 1, 2009 Kanat Sydykbekov KIR W PTS 4:3 Marcin Legowski POL
Sept. 1, 2009 Rustam Svayev KZK W PTS 16:4 Albi Sorra ALB
Sept. 1, 2009 Myke Carvalho BRA W PTS 5:4 Manoj Kumar IND
Sept. 1, 2009 Genebert Basadre PHI W PTS 5:1 Amir Khan PAK
Sept. 1, 2009 Abdur Rahim BGL W PTS 6:4 Stevo Zolak BSH
Sept. 1, 2009 Gyula Kate HUN W PTS 13:4 Apichet Sansit THA
Second Preliminaries:
Sept. 4, 2009 Rosniel Iglesias CUB W PTS 14:0 Brice Rotaric Bassole BUF
Sept. 4, 2009 Madadi Nagzibekov TDK W PTS 14:4 Tounde Sarouna TOG
Sept. 4, 2009 Scott Cardle ENG W PTS 30:0 Henry Lawrence VIS
Sept. 4, 2009 Alexis Vastine FRA W PTS 15:7 Romal Amanov AZE
Sept. 4, 2009 Driss Moussaid MAR W PTS 10:2 Ivan Popovic SER
Sept. 4, 2009 Olexandr Klyuchko UKR W PTS 22:4 Faraj Al Matbouli Darweesh JRD
Sept. 4, 2009 Dario Vangeli ITA W PTS 16:3 Frederick Lawson GHA
Sept. 4, 2009 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 14:9 Traian Lupu ROM
Sept. 4, 2009 Frankie Gomez USA W PTS 16:6 Levan Gvamichava GRG
Sept. 4, 2009 Sanzharbek Rakhmonov UZB W PTS 23:2 Park Kwan Soo KOR
Sept. 4, 2009 Zdenek Chladek CZE W PTS 12:2 Maxim Ignatiev RUS
Sept. 4, 2009 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 20:5 Qalim Balla AUS
Sept. 4, 2009 Onur Sipal TUR W PTS 3:1 Eduard Hambartsumyan ARM
Sept. 4, 2009 Rustam Svayev KZK W PTS 20:6 Kanat Sydykbekov KIR
Sept. 4, 2009 Myke Carvalho BRA W PTS 10:3 Genebert Basadre PHI
Sept. 4, 2009 Gyula Kate HUN W PTS 11:2 Abdur Rahim BGL
Third Preliminaries:
Sept. 8, 2009 Rosniel Iglesias CUB W PTS 15:1 Madadi Nagzibekov TDK
Sept. 8, 2009 Scott Cardle ENG W PTS 11:3 Alexis Vastine FRA
Sept. 8, 2009 Olexandr Klyuchko UKR W PTS 18:3 Driss Moussaid MAR
Sept. 8, 2009 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 15:4 Dario Vangeli ITA
Sept. 8, 2009 Frankie Gomez USA W PTS 19:10 Sanzharbek Rakhmonov UZB
Sept. 8, 2009 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 10:6 Zdenek Chladek CZE
Sept. 8, 2009 Rustam Svayev KZK W PTS 14:5 Onur Sipal TUR
Sept. 8, 2009 Gyula Kate HUN W PTS 10:8 Myke Carvalho BRA
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Rosniel Iglesias CUB W RSCI 3 Scott Cardle ENG
Sept. 9, 2009 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 14:12 Olexandr Klyuchko UKR
Sept. 9, 2009 Frankie Gomez USA W RSC 3 Egidijus Kavaliauskas LTU
Sept. 9, 2009 Gyula Kate HUN W PTS 14:9 Rustam Svayev KZK
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Rosniel Iglesias CUB W PTS 6:4 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL
Sept. 11, 2009 Frankie Gomez USA W PTS 8:7 Gyula Kate HUN
Final:
Sept. 12, 2009 Rosniel Iglesias CUB W PTS 8:2 Frankie Gomez USA

Welterweight (69 kg)
First Preliminaries:
Sept. 3, 2009 Hossam Bakr Abdin EGY W PTS 8:1 Bojan Pesic CGR
Sept. 3, 2009 Jan Romanovskis LTU W RSCH 1 Martin Svoboda CZE
Sept. 3, 2009 Brian Castano ARG W PTS 22:8 Mark Basile AUS
Sept. 3, 2009 Torben Keller DEN W PTS 22:4 Otgonjargal Jargal MGL
Sept. 3, 2009 Jahongir Ubaydulloyev TDK W W.O. Bruno Bongongo RCA
Sept. 3, 2009 Kitson Julie SEY W PTS 12:7 Abdallah Hawawreh JRD
Sept. 3, 2009 Oscar Molina MEX W PTS 14:3 Muhammad Firmansyah INA
Sept. 3, 2009 Magomed Nurutdinov BLR W PTS 15:7 Nikolai Kodin FIN
Sept. 3, 2009 Kahaber Jvania GRG W RSCH 2 Yoshiyuki Hirano JPN
Sept. 3, 2009 William McLaughlin IRL W RSCH 1 Come Ndayishimiye BDI
Sept. 3, 2009 Velibor Vidic BSH W PTS 11:6 Albert Temaititetahio TAH
Sept. 3, 2009 Balazs Bacskai HUN W PTS 17:4 Vasili Belous MLD
Sept. 3, 2009 Pedro Lima BRA W RSC 2 Orhan Ozturk HOL
Sept. 3, 2009 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 29:0 Vincent Otieno KEN
Sept. 3, 2009 Jaoid Chiguer FRA W RSC 2 Omid Nooriani AFG
Sept. 3, 2009 Jun Young Man KOR W PTS 10:9 Omar Mammetshayev TRK
Sept. 3, 2009 Asadullo Boimurodov KIR W PTS 12:3 Cristian Peguero PUR
Sept. 3, 2009 Jetmir Kuci ALB W PTS 10:4 Samuel Matevosyan ARM
Sept. 3, 2009 Zoran Mitrovic SER W PTS 25:3 Peter Harnadek SVK
Sept. 3, 2009 Onder Sipal TUR W RSC 2 Hing Hinsay CMB
Sept. 3, 2009 Taras Shelestyuk UKR W PTS 10:3 Leon Chartoy SWE
Sept. 3, 2009 Emil Maharramov AZE W PTS 17:5 Habibu Ahmed GHA
Sept. 3, 2009 Serik Sapiyev KZK W RSC 2 Hugo Miyenikoue GAB
Second Preliminaries:
Sept. 6, 2009 Carlos Banteur CUB W PTS 11:1 Errol Spence USA
Sept. 6, 2009 Mike Zewski CAN W PTS 10:2 Medhi Khalsi MAR
Sept. 6, 2009 Konstantin Snigour ISR W PTS 11:4 Alessandro Marziali ITA
Sept. 6, 2009 Boturjon Mahmudov UZB W PTS 17:9 Simphiwe Lusizi RSA
Sept. 6, 2009 Jack Robert Culcay GER W PTS 10:5 Hossam Bakr Abdin EGY
Sept. 6, 2009 Brian Castano ARG W PTS 21:5 Jan Romanovskis LTU
Sept. 6, 2009 Torben Keller DEN W PTS 14:5 Jahongir Ubaydulloyev TDK
Sept. 6, 2009 Oscar Molina MEX W PTS 13:3 Kitson Julie SEY
Sept. 6, 2009 Kahaber Jvania GRG W W.O. Magomed Nurutdinov BLR
Sept. 6, 2009 William McLaughlin IRL W PTS 14:3 Velibor Vidic BSH
Sept. 6, 2009 Balazs Bacskai HUN W PTS 18:13 Pedro Lima BRA
Sept. 6, 2009 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 24:11 Jaoid Chiguer FRA
Sept. 6, 2009 Asadullo Boimurodov KIR W PTS 20:17 Jun Young Man KOR
Sept. 6, 2009 Jetmir Kuci ALB W PTS 15:5 Zoran Mitrovic SER
Sept. 6, 2009 Taras Shelestyuk UKR W PTS 14:6 Onder Sipal TUR
Sept. 6, 2009 Serik Sapiyev KZK W RSC 3 Emil Maharramov AZE
Third Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Mike Zewski CAN W PTS 5:2 Carlos Banteur CUB
Sept. 7, 2009 Boturjon Mahmudov UZB W PTS 12:3 Konstantin Snigour ISR
Sept. 7, 2009 Jack Robert Culcay GER W PTS 14:5 Brian Castano ARG
Sept. 7, 2009 Torben Keller DEN W PTS 9:4 Oscar Molina MEX
Sept. 7, 2009 William McLaughlin IRL W PTS 7:5 Kahaber Jvania GRG
Sept. 7, 2009 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 15:3 Balazs Bacskai HUN
Sept. 7, 2009 Asadullo Boimurodov KIR W W.O. Jetmir Kuci ALB
Sept. 7, 2009 Serik Sapiyev KZK W PTS 16:11 Taras Shelestyuk UKR
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Boturjon Mahmudov UZB W PTS 5:2 Mike Zewski CAN
Sept. 9, 2009 Jack Robert Culcay GER W PTS 5:2 Torben Keller DEN
Sept. 9, 2009 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 16:7 William McLaughlin IRL
Sept. 9, 2009 Serik Sapiyev KZK W AB 2 Asadullo Boimurodov KIR
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Jack Robert Culcay GER W PTS 6:4 Boturjon Mahmudov UZB
Sept. 11, 2009 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 16:10 Serik Sapiyev KZK
Final:
Sept. 12, 2009 Jack Robert Culcay GER W PTS 7:4 Andrey Zamkovoy RUS

Middleweight (75 kg)
First Preliminaries:
Sept. 2, 2009 Steve Rolls CAN W PTS 10:3 Levan Guledani GRG
Sept. 2, 2009 Luca Podda ITA W RSC 2 Mariano Hilario ESP
Sept. 2, 2009 Adem Kilici TUR W PTS 27:0 Daniel Shishia KEN
Sept. 2, 2009 Tibor Varga SVK W PTS 7:1 Tijan Kebbeh GAM
Sept. 2, 2009 Alex Teheran COL W PTS 12:6 Terrell Gausha USA
Sept. 2, 2009 Sergey Derevyanchenko UKR W RSC 3 Danijel Topalovic BSH
Sept. 2, 2009 Rey Eduardo Recio CUB W PTS 15:5 Norbert Harcsa HUN
Sept. 2, 2009 Artem Chebotarev RUS W PTS 17:1 Oliver Obradovic AUT
Sept. 2, 2009 Konstantin Buga GER W PTS 20:3 Jacinto de Rosario CPV
Sept. 2, 2009 Mladen Manev BUL W PTS 18:4 Fatlum Zuta MCD
Sept. 2, 2009 Ronald Gavril ROM W KO 2 Manqoosh Nasimi AFG
Sept. 2, 2009 Yamaguchi Falcao BRA W PTS 18:2 Israel Duffus PAN
Sept. 2, 2009 Kentaro Hayashi JPN W PTS 11:7 Alema Vaele ASA
Sept. 2, 2009 Abbos Atoyev UZB W PTS 16:4 Ahmed Saraku GHA
Sept. 2, 2009 Victor Cotiujanschi MLD W PTS 16:6 Cho Deok Jin KOR
Sept. 2, 2009 Chuluuntumur Tumurhuyag MGL W RSC 1 Albert Blaize DMC
Sept. 2, 2009 Damien Hooper AUS W RSCI 3 Vardan Besaljan CZE
Sept. 2, 2009 Mathieu Bauderlique FRA W PTS 16:8 Ruslan Karipov KIR
Sept. 2, 2009 Stipica Brekalo CRO W PTS 11:8 Farid Agayev AZE
Sept. 2, 2009 Darren O'Neill IRL W RSC 2 Rajan Silpakar NEP
Sept. 2, 2009 Naim Terbunja SWE W PTS 10:5 Rachid Hamani ALG
Sept. 2, 2009 Andranik Hakobyan ARM W PTS 13:6 Wahid Abderredha IRQ
Sept. 2, 2009 Zhang Jianting CHN W PTS 11:0 Imrod Bartholomew GRN
Sept. 2, 2009 Vladimir Milevskij LTU W RSCI 2 Said Rachidi MAR
Sept. 2, 2009 Jaime Cortez ECU W RSCH 3 Fiacre Agnan BEN
Sept. 2, 2009 Nikolay Veselov BLR W PTS 27:1 Nathan McEwen NZL
Sept. 2, 2009 Nikola Jovanovic SER W PTS 16:10 Dzhasur Kurbanov TDK
Sept. 2, 2009 Artem Masliy ISR W PTS 16:12 Mamadou Paya Ndiaye SEN
Sept. 2, 2009 Herry Saliku Biembe ZAI W PTS 15:13 Nasir Khan PAK
Sept. 2, 2009 Alfonso Blanco VEN W PTS 23.0 Sony Junior Arnaud HAI
Second Preliminaries:
Sept. 5, 2009 Mahimal Vijender IND W PTS 14:8 Azamat Beldibayev KZK
Sept. 5, 2009 Steve Rolls CAN W PTS 7:6 Luca Podda ITA
Sept. 5, 2009 Adem Kilici TUR W PTS 16:2 Tibor Varga SVK
Sept. 5, 2009 Sergey Derevyanchenko UKR W PTS 13:8 Alex Teheran COL
Sept. 5, 2009 Rey Eduardo Recio CUB W PTS 26:6 Artem Chebotarev RUS
Sept. 5, 2009 Konstantin Buga GER W PTS 12:1 Mladen Manev BUL
Sept. 5, 2009 Yamaguchi Falcao BRA W PTS 18:10 Ronald Gavril ROM
Sept. 5, 2009 Abbos Atoyev UZB W AB 1 Kentaro Hayashi JPN
Sept. 5, 2009 Victor Cotiujanschi MLD W PTS 10:4 Chuluuntumur Tumurhuyag MGL
Sept. 5, 2009 Damien Hooper AUS W PTS 12:7 Mathieu Bauderlique FRA
Sept. 5, 2009 Darren O'Neill IRL W PTS 19:3 Stipica Brekalo CRO
Sept. 5, 2009 Andranik Hakobyan ARM W PTS 15:11 Naim Terbunja SWE
Sept. 5, 2009 Zhang Jianting CHN W PTS 10:9 Vladimir Milevskij LTU
Sept. 5, 2009 Nikolay Veselov BLR W PTS 18:6 Jaime Cortez ECU
Sept. 5, 2009 Nikola Jovanovic SER W PTS 12:10 Artem Masliy ISR
Sept. 5, 2009 Alfonso Blanco VEN W PTS 10:1 Herry Saliku Biembe ZAI
Third Preliminaries:
Sept. 8, 2009 Mahimal Vijender IND W PTS 4:2 Steve Rolls CAN
Sept. 8, 2009 Sergey Derevyanchenko UKR W PTS 13:6 Adem Kilici TUR
Sept. 8, 2009 Konstantin Buga GER W PTS 10:9 Rey Eduardo Recio CUB
Sept. 8, 2009 Abbos Atoyev UZB W PTS 8:3 Yamaguchi Falcao BRA
Sept. 8, 2009 Victor Cotiujanschi MLD W PTS 15:5 Damien Hooper AUS
Sept. 8, 2009 Andranik Hakobyan ARM W PTS 7:3 Darren O'Neill IRL
Sept. 8, 2009 Zhang Jianting CHN W PTS 14:12 Nikolay Veselov BLR
Sept. 8, 2009 Alfonso Blanco VEN W PTS 5:1 Nikola Jovanovic SER
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Mahimal Vijender IND W PTS 12:4 Sergey Derevyanchenko UKR
Sept. 9, 2009 Abbos Atoyev UZB W PTS 4:3 Konstantin Buga GER
Sept. 9, 2009 Andranik Hakobyan ARM W PTS 8:1 Victor Cotiujanschi MLD
Sept. 9, 2009 Alfonso Blanco VEN W PTS 11:8 Zhang Jianting CHN
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Abbos Atoyev UZB W PTS 7:3 Mahimal Vijender IND
Sept. 11, 2009 Andranik Hakobyan ARM W PTS 4:3 Alfonso Blanco VEN
Final:
Sept. 12, 2009 Abbos Atoyev UZB W PTS 9:0 Andranik Hakobyan ARM

Light-Heavyweight (81 kg)
First Preliminaries:
Sept. 4, 2009 Hrvoje Sep CRO W PTS 16:10 Sergey Karneyev BLR
Sept. 4, 2009 Jeison Monroy COL W W.O. Leandro Botti Bi IVC
Sept. 4, 2009 Sandagsuren Erdenebayar MGL W PTS 10:4 Ahmad al-Taimat JRD
Sept. 4, 2009 Maxwell Amposah GHA W RSC 3 Campbell Kirmani JAM
Sept. 4, 2009 Abdelkader Bouhenia FRA W PTS 20:8 Daniyar Ustembayev KZK
Sept. 4, 2009 Daugirdas Semiotas LTU W PTS 9:5 Elnur Gadirov AZE
Sept. 4, 2009 Kim Dong Hoe KOR W PTS 13:7 Imre Szello HUN
Sept. 4, 2009 Rene Krause GER W PTS 11:1 Mario Lakatos SVK
Sept. 4, 2009 Olexandr Gvozdik UKR W PTS 14:6 Nikolajs Grisunins LAT
Sept. 4, 2009 Assane Faye SNG W PTS 10:7 Dzemal Bosnjak BSH
Sept. 4, 2009 Meng Fanlong CHN W PTS 17:6 Bosko Draskovic CGR
Sept. 4, 2009 Gilbert Castillo DOM W DQ 3 Lennon Bannis DMC
Sept. 4, 2009 Joshua Ndere KEN W PTS 18:5 Moussa Konate MLI
Sept. 4, 2009 Elshod Rasulov UZB W PTS 19:3 Ainar Karlson EST
Second Preliminaries:
Sept. 6, 2009 Abdelhafid Benchebla ALG W PTS 20:11 Vladimir Cheles MLD
Sept. 6, 2009 Carlos Gongora ECU W PTS 15:1 Gianluca Rosciglione ITA
Sept. 6, 2009 Revaz Karelishvili GRG W PTS 10:4 Eemeli Katajisto FIN
Sept. 6, 2009 Jose Larduet CUB W PTS 17:8 Robert Brant USA
Sept. 6, 2009 Artur Beterbiyev RUS W RSCH 2 Jamal Ali Layej IRQ
Sept. 6, 2009 Babacar Kamara SWE W PTS 16:5 Joannis Militopoulos GRE
Sept. 6, 2009 Constantin Bejenaru ROM W PTS 17:9 Onder Ozgul TUR
Sept. 6, 2009 Dinesh Kumar IND W PTS 15:7 Vladimir Reznicek CZE
Sept. 6, 2009 Kenneth Egan IRL W RSC 3 Muhammad Qadir Sultani AFG
Sept. 6, 2009 Jeison Monroy COL W PTS 16:8 Hrvoje Sep CRO
Sept. 6, 2009 Sandagsuren Erdenebayar MGL W PTS 9:8 Maxwell Amposah GHA
Sept. 6, 2009 Abdelkader Bouhenia FRA W PTS 11:7 Daugirdas Semiotas LTU
Sept. 6, 2009 Rene Krause GER W PTS 5:1 Kim Dong Hoe KOR
Sept. 6, 2009 Olexandr Gvozdik UKR W RSCI 3 Assane Faye SNG
Sept. 6, 2009 Gilbert Castillo DOM W PTS 14:2 Meng Fanlong CHN
Sept. 6, 2009 Elshod Rasulov UZB W PTS 13:2 Joshua Ndere KEN
Third Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Carlos Gongora ECU W PTS 13:10 Abdelhafid Benchebla ALG
Sept. 7, 2009 Jose Larduet CUB W PTS 15:5 Revaz Karelishvili GRG
Sept. 7, 2009 Artur Beterbiyev RUS W PTS 11:1 Babacar Kamara SWE
Sept. 7, 2009 Dinesh Kumar IND W PTS 19:7 Constantin Bejenaru ROM
Sept. 7, 2009 Kenneth Egan IRL W PTS 16:7 Jeison Monroy COL
Sept. 7, 2009 Abdelkader Bouhenia FRA W PTS 17:5 Sandagsuren Erdenebayar MGL
Sept. 7, 2009 Rene Krause GER W PTS +2:2 Olexandr Gvozdik UKR
Sept. 7, 2009 Elshod Rasulov UZB W PTS 11:1 Gilbert Castillo DOM
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Jose Larduet CUB W PTS 10:6 Carlos Gongora ECU
Sept. 9, 2009 Artur Beterbiyev RUS W RSC 2 Dinesh Kumar IND
Sept. 9, 2009 Abdelkader Bouhenia FRA W PTS 17:9 Kenneth Egan IRL
Sept. 9, 2009 Elshod Rasulov UZB W PTS 8:2 Rene Krause GER
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Artur Beterbiyev RUS W PTS 10:2 Jose Larduet CUB
Sept. 11, 2009 Elshod Rasulov UZB W PTS 8:4 Abdelkader Bouhenia FRA
Final:
Sept. 12, 2009 Artur Beterbiyev RUS W PTS 13:10 Elshod Rasulov UZB

Heavyweight (91 kg)
First Preliminaries:
Sept. 3, 2009 Mostyn Niemann AUS W RSC 2 Lamin Nyassi GAM
Sept. 3, 2009 Stephen Simmons SCO W PTS 13:3 Elly Ajowi KEN
Sept. 3, 2009 Maximiliano Sosa ARG W PTS 15:5 David Tsiklauri GRG
Sept. 3, 2009 Juan Oliva Aleman ESP W PTS 8:4 Li Bin CHN
Sept. 3, 2009 Vitalijus Subacius LTU W PTS 9:8 Marko Radonjic CGR
Sept. 3, 2009 Dzhakhon Kurbanov TDK W PTS 12:0 Borut Slapnik SLO
Sept. 3, 2009 Sandro Dirnfeld SVK W PTS 11:10 Colak Ananikyan ARM
Sept. 3, 2009 Ramazan Magomedov BLR W W.O. Antoine Boya CMR
Sept. 3, 2009 Marko Calic CRO W PTS 7:0 Wissam Jabbar IRQ
Sept. 3, 2009 Bahram Muzaffer TUR W PTS 13:1 Olanrewaju Durodola NGA
Sept. 3, 2009 Elchin Alizade AZE W DQ 3 Mosana Monganyi RSA
Sept. 3, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 24:3 Stefan Koeber GER
Sept. 3, 2009 Vasiliy Levit KZK W RSC 2 Sylvera-Jacques Louis CAN
Sept. 3, 2009 Clemente Russo ITA W PTS 16:1 Julio Castillo ECU
Second Preliminaries:
Sept. 6, 2009 Osmay Acosta CUB W PTS 11:0 Con Sheehan IRL
Sept. 6, 2009 Tervel Pulev BUL W PTS 17:1 Abdul Walid AFG
Sept. 6, 2009 Mohammad Ghosoun Sumar SYR W PTS 8:4 Mihail Muntean MLD
Sept. 6, 2009 Mohamed Arjaoui MAR W PTS 9:2 Ramazan Ashchi KIR
Sept. 6, 2009 Jozsef Darmos HUN W RSCH 2 Yamiko Chinula NZL
Sept. 6, 2009 Ramezjon Ahmedov UZB W RSC 2 Dimitar Taskov MCD
Sept. 6, 2009 Ihab Almatbouli JRD W PTS 19:6 Moon Young Seang KOR
Sept. 6, 2009 John M'Bumba FRA W PTS 10:3 Jordan Shimmell USA
Sept. 6, 2009 Olexandr Usyk UKR W PTS 16:2 Manpreet Singh IND
Sept. 6, 2009 Stephen Simmons SCO W PTS 11:4 Mostyn Niemann AUS
Sept. 6, 2009 Maximiliano Sosa ARG W RSCI 1 Juan Oliva Aleman ESP
Sept. 6, 2009 Vitalijus Subacius LTU W RSC 3 Dzhakhon Kurbanov TDK
Sept. 6, 2009 Ramazan Magomedov BLR W PTS 8:6 Sandro Dirnfeld SVK
Sept. 6, 2009 Bahram Muzaffer TUR W PTS 8:3 Marko Calic CRO
Sept. 6, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 10:0 Elchin Alizade AZE
Sept. 6, 2009 Clemente Russo ITA W PTS 14:4 Vasiliy Levit KZK
Third Preliminaries:
Sept. 8, 2009 Osmay Acosta CUB W PTS 11:2 Tervel Pulev BUL
Sept. 8, 2009 Mohamed Arjaoui MAR W PTS +7:7 Mohammad Ghosoun Sumar SYR
Sept. 8, 2009 Ramezjon Ahmedov UZB W PTS 13:0 Jozsef Darmos HUN
Sept. 8, 2009 John M'Bumba FRA W PTS 22:10 Ihab Almatbouli JRD
Sept. 8, 2009 Olexandr Usyk UKR W PTS 11:1 Stephen Simmons SCO
Sept. 8, 2009 Vitalijus Subacius LTU W PTS 16:4 Maximiliano Sosa ARG
Sept. 8, 2009 Bahram Muzaffer TUR W PTS 10:1 Ramazan Magomedov BLR
Sept. 8, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 7:5 Clemente Russo ITA
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Osmay Acosta CUB W PTS 6:2 Mohamed Arjaoui MAR
Sept. 9, 2009 John M'Bumba FRA W PTS 15:7 Ramezjon Ahmedov UZB
Sept. 9, 2009 Olexandr Usyk UKR W PTS 19:1 Vitalijus Subacius LTU
Sept. 9, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 6:0 Bahram Muzaffer TUR
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Osmay Acosta CUB W PTS 9:2 John M'Bumba FRA
Sept. 11, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 14:10 Olexandr Usyk UKR
Final:
Sept. 12, 2009 Egor Mekhontsev RUS W PTS 12:2 Osmay Acosta CUB

Super-Heavyweight (+91 kg)
First Preliminaries:
Sept. 1, 2009 Roberto Cammarelle ITA W PTS 8:1 Michael Hunter USA
Sept. 1, 2009 Rok Urbanc SLO W PTS 5:4 Milutin Stankovic SER
Sept. 1, 2009 Kubrat Pulev BUL W RSC 3 Nelson Hysa ALB
Sept. 1, 2009 Yousef Abdelghani ISR W PTS 13:3 Muhammet Guner TUR
Sept. 1, 2009 Viktor Zuyev BLR W PTS 14:4 Didier Bence CAN
Sept. 1, 2009 Marko Tomasovic CRO W PTS 14:5 Cathal McMonagle IRL
Sept. 1, 2009 Denis Sergeyev RUS W PTS 11:6 Istvan Bernath HUN
Sept. 1, 2009 Ivan Dychko KZK W RSC 3 Dominik Milko SVK
Sept. 1, 2009 Roman Kapitanenko UKR W W.O. David Assiene CMR
Sept. 1, 2009 Razvan Cojanu ROM W DQ 2 Yaovi Agbonson TOG
Sept. 1, 2009 Salman Ali IRQ W PTS 11:4 Gilton Benjey Zimmerman AHO
Sept. 1, 2009 Erislandy Savon CUB W RSC 1 Andrew Jones WAL
Sept. 1, 2009 Onorede Ehwareme NGA W 10:8 Clayton Laurent VIS
Sept. 1, 2009 Primislav Dimovski MCD W PTS 21:3 Jake Ageidu NAU
Sept. 1, 2009 Erik Pfeiffer GER W PTS 11:3 Jorge Quinones ECU
Sept. 1, 2009 Zhang Zhilei CHN W PTS 11:5 Sardor Abdullayev UZB
Second Preliminaries:
Sept. 7, 2009 Roberto Cammarelle ITA W PTS 14:0 Rok Urbanc SLO
Sept. 7, 2009 Kubrat Pulev BUL W PTS 8:2 Yousef Abdelghani ISR
Sept. 7, 2009 Viktor Zuyev BLR W RSC 1 Marko Tomasovic CRO
Sept. 7, 2009 Denis Sergeyev RUS W PTS 15:11 Ivan Dychko KZK
Sept. 7, 2009 Roman Kapitanenko UKR W PTS 13:9 Razvan Cojanu ROM
Sept. 7, 2009 Erislandy Savon CUB W PTS 11:4 Gilton Benjey Zimmerman AHO
Sept. 7, 2009 Primislav Dimovski MCD W PTS 12:0 Clayton Laurent VIS
Sept. 7, 2009 Zhang Zhilei CHN W PTS 12:8 Erik Pfeiffer GER
Quarter-Final:
Sept. 9, 2009 Roberto Cammarelle ITA W PTS 12:6 Kubrat Pulev BUL
Sept. 9, 2009 Viktor Zuyev BLR W PTS 11:2 Denis Sergeyev RUS
Sept. 9, 2009 Roman Kapitanenko UKR W PTS 17:6 Erislandy Savon CUB
Sept. 9, 2009 Zhang Zhilei CHN W PTS 6:2 Primislav Dimovski MCD
Semi-Final:
Sept. 11, 2009 Roberto Cammarelle ITA W AB 1 Viktor Zuyev BLR
Sept. 11, 2009 Roman Kapitanenko UKR W PTS 5:2 Zhang Zhilei CHN
Final:
Sept. 12, 2009 Roberto Cammarelle ITA W PTS 10:5 Roman Kapitanenko UKR