There are 56.752 boxer records, at least 539.731 bouts and 11.109 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 16-WORLD AMATEUR SENIOR CHAMPIONSHIPS - 2011 - BAKU - AZERBAIJAN


World Senior Championships - Baku, Azerbaijan
(September 26 - October 8, 2011)




LEGEND
W PTS Points
W RSC Referee Stop Contest
W KO Knockout
W RSCH Referee Stop Contest - Head blow
W RSCI Referee Stop Contest - Injured
W RSCOS Referee Stop Contest Outscored R Round
W DQ/DSQ Disqualified
W AB/RET Retired
W WO Walkover
JURY Result determined by Jury votes
NC No Contest
BDSQ Both Disqualified






Light-Flyweight (49 kg)
First Preliminaries:
Sept. 26, 2011 Abdelali Darra MAR W PTS 16:7 Denis Kozaruk UKR
Sept. 26, 2011 Hamza Touba GER W PTS 14:8 Fuad Mohd Redzuan MLZ
Sept. 26, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 17:9 Juan Gabriel Medina DOM
Sept. 26, 2011 Mark Anthony Barriga PHI W PTS 12:5 Stefan Caslarov ROM
Sept. 26, 2011 Ramy El-Awadi EGY W PTS 16:11 Alvaro Vargas GUA
Sept. 26, 2011 Avtandil Chubabria GRG W PTS 9:7 Vadim Kirilenko BLR
Sept. 26, 2011 Lukasz Maszczyk POL W PTS 23:6 Ahmed Fahad al-Faifi SAR
Sept. 26, 2011 Eros Correa USA W PTS 14:11 Olivier Lavigilante MTS
Sept. 26, 2011 Thomas Essomba CMR W PTS 17:8 Mohamed Flissi ALG
Sept. 26, 2011 Junior Zarate ARG W PTS 17:15 Charlie Edwards ENG
Sept. 26, 2011 Yosvany Veitia CUB W PTS 21:11 Birzhan Zhakipov KZK
Sept. 26, 2011 Naoya Inoue JPN W PTS 16:7 Denny Hitarihun INA
Sept. 26, 2011 Ferhat Pehlivan TUR W PTS +9:9 Eduard Bermudez VEN
Sept. 26, 2011 Laishram Devender Singh IND W PTS 14:8 Asylbek Nazaraliyev KIR
Sept. 26, 2011 Jeremy Beccu FRA W PTS 21:9 Lobogang Pilane RSA
Sept. 26, 2011 Roland Serugo UGA W PTS 15:6 Jhon Nelson Corona ELS
Second Preliminaries:
Oct. 3, 2011 Salman Alizade AZE W PTS 16:12 Abdelali Darra MAR
Oct. 3, 2011 Kaew Pongprayoon THA W PTS 14:8 Hamza Touba GER
Oct. 3, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 12:2 Istvan Ungvari HUN
Oct. 3, 2011 Mark Anthony Barriga PHI W PTS 20:12 Paddy Barnes IRL
Oct. 3, 2011 Kelvin de la Nieve ESP W PTS 18:12 Ramy El-Awadi EGY
Oct. 3, 2011 Alex Ferramosca ITA W PTS 15:8 Avtandil Chubabria GRG
Oct. 3, 2011 Lukasz Maszczyk POL W PTS 28:14 Farhad Sharifi AFG
Oct. 3, 2011 David Ayrapetyan RUS W PTS 23:10 Eros Correa USA
Oct. 3, 2011 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 11:6 Thomas Essomba CMR
Oct. 3, 2011 Ceiber Avila COL W PTS 14:13 Junior Zarate ARG
Oct. 3, 2011 Yosvany Veitia CUB W PTS 19:5 Georgi Andonov BUL
Oct. 3, 2011 Naoya Inoue JPN W RSC 2 Hovhannes Danielyan ARM
Oct. 3, 2011 Carlos Quipo ECU W PTS 17:10 Ferhat Pehlivan TUR
Oct. 3, 2011 Laishram Devender Singh IND W PTS 40:19 Joselito Velasquez MEX
Oct. 3, 2011 Jeremy Beccu FRA W PTS 21:19 Shahobiddin Zoirov UZB
Oct. 3, 2011 Jong-Chun Shin KOR W PTS 22:14 Roland Serugo UGA
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Kaew Pongprayoon THA W PTS 23:8 Salman Alizade AZE
Oct. 4, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 12:5 Mark Anthony Barriga PHI
Oct. 4, 2011 Kelvin de la Nieve ESP W PTS 18:17 Alex Ferramosca ITA
Oct. 4, 2011 David Ayrapetyan RUS W PTS 24:7 Lukasz Maszczyk POL
Oct. 4, 2011 Purevdorj Serdamba MGL W PTS 13:12 Ceiber Avila COL
Oct. 4, 2011 Yosvany Veitia CUB W PTS 15:12 Naoya Inoue JPN
Oct. 4, 2011 Laishram Devender Singh IND W PTS 18:12 Carlos Quipo ECU
Oct. 4, 2011 Jong-Chun Shin KOR W PTS 22:10 Jeremy Beccu FRA
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 14:8 Kaew Pongprayoon THA
Oct. 5, 2011 David Ayrapetyan RUS W PTS 15:8 Kelvin de la Nieve ESP
Oct. 5, 2011 Purevdorj Serdamba MGL W RSC 1 Yosvany Veitia CUB
Oct. 5, 2011 Jong-Chun Shin KOR W PTS 28:16 Laishram Devender Singh IND
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 15:8 David Ayrapetyan RUS
Oct. 7, 2011 Jong-Chun Shin KOR W PTS 20:11 Purevdorj Serdamba MGL
Final:
Oct. 8, 2011 Zou Shiming CHN W PTS 20:11 Jong-Chun Shin KOR


Flyweight (52 kg)
First Preliminaries:
Sept. 27, 2011 Oteng Oteng BTS W PTS 17:15 Selcuk Eker TUR
Sept. 27, 2011 Robeisy Ramirez CUB W AB 1 Veli Mumin MCD
Sept. 27, 2011 Sudesh Manandhar NEP W W.O. Long Lamda CMB
Sept. 27, 2011 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 22:15 Stefan Ivanov BUL
Sept. 27, 2011 Suranjoy Singh IND W PTS 24:8 Zsolt Dobradi HUN
Sept. 27, 2011 Francisco Torrijos ESP W PTS 15:5 Ludumo Lamati RSA
Sept. 27, 2011 Elvin Mamishzade AZE W PTS 19:8 Julio Bria INA
Sept. 27, 2011 Katsuaki Susa JPN W PTS 23:10 Micah Duke GHA
Sept. 27, 2011 Elias Emigdio MEX W PTS 16:15 Azat Usenaliyev KIR
Sept. 27, 2011 Muhammad Waseem PAK W RSC 3 Ludovic Bactorat MTS
Sept. 27, 2011 Yusufi Safoviddin TDK W PTS 12:9 Nguyen Van Hai VIE
Sept. 27, 2011 Rey Saludar PHI W PTS 21:10 Kenny Lally CAN
Sept. 27, 2011 Georgi Chigayev UKR W PTS 19:10 Andrew Maloney AUS
Sept. 27, 2011 Salomo N'Tuve SWE W PTS 23:7 Piotr Gudel POL
Sept. 27, 2011 Ivan Figurenko BLR W PTS 23:11 Rene Rajko SVK
Sept. 27, 2011 Jasurbek Latipov UZB W PTS 17:4 Samir Brahimi ALG
Sept. 27, 2011 Dagoberto Aguero DOM W PTS 18:7 Chang Yong CHN
Sept. 27, 2011 Oscar Negrete COL W PTS 15:6 Felipe de la Flor PAN
Sept. 27, 2011 Mohamed Abdelaziz al-Wadi JRD W RSC 1 Maung Nge BUR
Sept. 27, 2011 Vincenzo Picardi ITA W PTS 21:8 Yu Che Lin TPE
Sept. 27, 2011 Fernando Martinez ARG W PTS 19:9 Faisal Ajmal AFG
Sept. 27, 2011 Chatchai Butdee THA W PTS 18:9 Jose Meza ECU
Sept. 27, 2011 Severiane Chiladze GRG W PTS 14:10 Iman Tayebi IRN
Sept. 27, 2011 Andrew Selby WAL W PTS 28:16 Hesham Mahmoud Abdelaal EGY
Sept. 27, 2011 Olzhas Sattibayev KZK W PTS 14:7 Abdelfatah Nafil MAR
Sept. 27, 2011 Michael Conlon IRL W PTS 25:12 Alexander Riscan MLD
Sept. 27, 2011 Zarip Dzhumayev TRK W PTS +16:16 Moo-Won Hong KOR
Second Preliminaries:
Oct. 2, 2011 Misha Aloyan RUS W PTS 18:5 Oteng Oteng BTS
Oct. 2, 2011 Robeisy Ramirez CUB W RSC 2 Sudesh Manandhar NEP
Oct. 2, 2011 Tugstsogt Nyambayar MGL W PTS 17:14 Suranjoy Singh IND
Oct. 2, 2011 Elvin Mamishzade AZE W PTS 21:15 Francisco Torrijos ESP
Oct. 2, 2011 Khalid Yafai ENG W PTS 28:16 Katsuaki Susa JPN
Oct. 2, 2011 Elias Emigdio MEX W PTS 18:14 Muhammad Waseem PAK
Oct. 2, 2011 Rey Saludar PHI W PTS 28:12 Yusufi Safoviddin TDK
Oct. 2, 2011 Rau'shee Warren USA W PTS 22:15 Georgi Chigayev UKR
Oct. 2, 2011 Salomo N'Tuve SWE W PTS 18:8 Ronny Beblik GER
Oct. 2, 2011 Jasurbek Latipov UZB W PTS 21:7 Ivan Figurenko BLR
Oct. 2, 2011 Dagoberto Aguero DOM W PTS 19:12 Oscar Negrete COL
Oct. 2, 2011 Vincenzo Picardi ITA W PTS 18:12 Mohamed Abdelaziz al-Wadi JRD
Oct. 2, 2011 Chatchai Butdee THA W PTS 19:9 Fernando Martinez ARG
Oct. 2, 2011 Andrew Selby WAL W PTS 26:7 Severiane Chiladze GRG
Oct. 2, 2011 Michael Conlon IRL W PTS 18:7 Olzhas Sattibayev KZK
Oct. 2, 2011 Nordine Oubaali FRA W PTS 24:11 Zarip Dzhumayev TRK
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Misha Aloyan RUS W PTS 15:11 Robeisy Ramirez CUB
Oct. 4, 2011 Elvin Mamishzade AZE W PTS 17:14 Tugstsogt Nyambayar MGL
Oct. 4, 2011 Khalid Yafai ENG W PTS 27:15 Elias Emigdio MEX
Oct. 4, 2011 Rau'shee Warren USA W PTS 22:12 Rey Saludar PHI
Oct. 4, 2011 Jasurbek Latipov UZB W PTS 10:7 Salomo N'Tuve SWE
Oct. 4, 2011 Vincenzo Picardi ITA W PTS 18:12 Dagoberto Aguero DOM
Oct. 4, 2011 Andrew Selby WAL W PTS 25:12 Chatchai Butdee THA
Oct. 4, 2011 Michael Conlon IRL W PTS 20:17 Nordine Oubaali FRA
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Misha Aloyan RUS W PTS 14:12 Elvin Mamishzade AZE
Oct. 5, 2011 Rau'shee Warren USA W PTS 14:9 Khalid Yafai ENG
Oct. 5, 2011 Jasurbek Latipov UZB W PTS 18:11 Vincenzo Picardi ITA
Oct. 5, 2011 Andrew Selby WAL W PTS 24:24 Michael Conlon IRL
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Misha Aloyan RUS W PTS 17:13 Rau'shee Warren USA
Oct. 7, 2011 Andrew Selby WAL W PTS 21:15 Jasurbek Latipov UZB
Final:
Oct. 8, 2011 Misha Aloyan RUS W PTS 13:12 Andrew Selby WAL


Bantamweight (56 kg)
First Preliminaries:
Sept. 27, 2011 Dawid Michelus POL W PTS 13:5 Ruwan Weerakkodiy SRI
Sept. 27, 2011 Omurbek Malabekov KIR W PTS 24:17 Joselito Aguirre GUA
Sept. 27, 2011 Anthony Bret FRA W PTS 21:4 Othman Arbabi QAT
Sept. 27, 2011 Mohamed Amine Oudahi ALG W PTS 18:10 Attanus Mugerwa UGA
Sept. 27, 2011 Bashir Hassan SWE W PTS 12:9 Bruno Julie MTS
Sept. 27, 2011 Razvan Andreiana ROM W PTS 17:6 Dmitrijs Gutmans LAT
Sept. 27, 2011 Luke Campbell ENG W PTS 17:7 Rahim Najafov AZE
Sept. 27, 2011 Aboubaker Seddik Lbida MAR W PTS 19:8 Syed Muhammad Hussain PAK
Sept. 27, 2011 Orzubek Shayimov UZB W PTS 22:13 Mykola Butsenko UKR
Sept. 27, 2011 Angel Rodriguez VEN W PTS 20:11 Mohamed Bedir Farag EGY
Sept. 27, 2011 Dorjnyambuu Otgondalai MGL W PTS 24:13 Hovhannes Bachkov ARM
Sept. 27, 2011 Jin-Young Lee KOR W PTS 14:10 Dennis Ceylan DEN
Sept. 27, 2011 Akhil Kumar IND W PTS 16:8 Filip Barak CZE
Second Preliminaries:
Sept. 28, 2011 Deivis Julio COL W PTS 23:15 Seif Quraish JRD
Sept. 28, 2011 Zhang Jiawei CHN W PTS 18:9 Armin Amjadian IRN
Sept. 28, 2011 Joan Tipon PHI W PTS 13:12 Alberto Melian ARG
Sept. 28, 2011 Luke Boyd AUS W PTS 17:10 Georgi Kilanava GRG
Sept. 28, 2011 Norbert Kalucza HUN W RSC 3 Davy Yaboue Koffi IVC
Sept. 28, 2011 Furkan Meniz Ulas TUR W PTS 12:10 Sean McGoldrick WAL
Sept. 28, 2011 Satoshi Shimizu JPN W RSC 2 Mohammad Latifi AFG
Sept. 28, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 18:13 Robenilson de Jesus BRA
Sept. 28, 2011 Denis Makarov GER W W.O. Rafli Langi INA
Sept. 28, 2011 Worapoj Petchkoom THA W PTS 16:7 Ayabonga Sonjica RSA
Sept. 28, 2011 Joseph Diaz USA W RSCH 2 Kyaw Kyaw Latt BUR
Sept. 28, 2011 Dmitriy Zhukov BLR W PTS 12:3 Moussa Samb SNG
Third Preliminaries:
Oct. 3, 2011 Detelin Dalakliev BUL W PTS 19:7 Dawid Michelus POL
Oct. 3, 2011 Omurbek Malabekov KIR W PTS 15:14 Anthony Bret FRA
Oct. 3, 2011 Mohamed Amine Oudahi ALG W PTS 18:10 Bashir Hassan SWE
Oct. 3, 2011 Luke Campbell ENG W PTS 17:7 Razvan Andreiana ROM
Oct. 3, 2011 Veaceslav Gojan MLD W PTS 19:14 Aboubaker Seddik Lbida MAR
Oct. 3, 2011 Orzubek Shayimov UZB W PTS 10:9 Angel Rodriguez VEN
Oct. 3, 2011 Dorjnyambuu Otgondalai MGL W PTS 15:3 Jin-Young Lee KOR
Oct. 3, 2011 John Joe Nevin IRL W PTS 21:14 Akhil Kumar IND
Oct. 3, 2011 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 26:13 Deivis Julio COL
Oct. 3, 2011 Zhang Jiawei CHN W PTS 17:8 Joan Tipon PHI
Oct. 3, 2011 Luke Boyd AUS W PTS 24:11 Norbert Kalucza HUN
Oct. 3, 2011 Anvar Yunusov TDK W RSC 1 Furkan Meniz Ulas TUR
Oct. 3, 2011 Vittorio Parrinello ITA W PTS 22:13 Satoshi Shimizu JPN
Oct. 3, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 18:8 Denis Makarov GER
Oct. 3, 2011 Joseph Diaz USA W PTS 24:21 Worapoj Petchkoom THA
Oct. 3, 2011 Oscar Valdez MEX W RSC 3 Dmitriy Zhukov BLR
Fourth Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Detelin Dalakliev BUL W PTS 16:14 Omurbek Malabekov KIR
Oct. 4, 2011 Luke Campbell ENG W PTS 11:9 Mohamed Amine Oudahi ALG
Oct. 4, 2011 Orzubek Shayimov UZB W PTS 13:8 Veaceslav Gojan MLD
Oct. 4, 2011 John Joe Nevin IRL W PTS +18:18 Dorjnyambuu Otgondalai MGL
Oct. 4, 2011 Sergey Vodopyanov RUS W PTS 18:12 Zhang Jiawei CHN
Oct. 4, 2011 Anvar Yunusov TDK W PTS 17:7 Luke Boyd AUS
Oct. 4, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 13:1 Vittorio Parrinello ITA
Oct. 4, 2011 Joseph Diaz USA W PTS 22:21 Oscar Valdez MEX
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Luke Campbell ENG W PTS 12:8 Detelin Dalakliev BUL
Oct. 5, 2011 John Joe Nevin IRL W PTS 19:17 Orzubek Shayimov UZB
Oct. 5, 2011 Anvar Yunusov TDK W PTS 19:9 Sergey Vodopyanov RUS
Oct. 5, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 19:10 Joseph Diaz USA
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Luke Campbell ENG W PTS +12:12 John Joe Nevin IRL
Oct. 7, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 18:13 Anvar Yunusov TDK
Final:
Oct. 8, 2011 Lazaro Alvarez CUB W PTS 14:10 Luke Campbell ENG


Lightweight (60 kg)
First Preliminaries:
Sept. 28, 2011 Airin Ismetov BUL W PTS 13:6 Matius Mandiangan INA
Sept. 28, 2011 Hector Manzanilla VEN W PTS 15:11 Tomas Vano SVK
Second Preliminaries:
Oct. 1, 2011 Domenico Valentino ITA W PTS 15:10 Airin Ismetov BUL
Oct. 1, 2011 Mehdi Ouatine MAR W PTS 21:5 Kendall Ebanks CAY
Oct. 1, 2011 Branimir Stankovic SER W PTS 19:10 Dmitri Galagot MLD
Oct. 1, 2011 Alex Rynn CAN W PTS 19:13 Ahmed Mejri TUN
Oct. 1, 2011 Abdelkader Chadi ALG W PTS 23:9 Jean John Colin MTS
Oct. 1, 2011 Miklos Varga HUN W PTS 16:11 Nikoloz Izoria GRG
Oct. 1, 2011 Madadi Nagzibekov TDK W PTS 29:9 Cobia Breedy BRB
Oct. 1, 2011 Elvin Isayev AZE W PTS 15:8 Redouane Kaya SWE
Oct. 1, 2011 Eugen Burhard GER W PTS 13:7 Joseph Cordina WAL
Oct. 1, 2011 Mirat Paziyev TRK W PTS 19:9 Ratha Syay CMB
Oct. 1, 2011 Fazliddin Gaibnazarov UZB W RSC 3 Kao Chin-Yuan TPE
Oct. 1, 2011 Wellington Arias DOM W PTS 20:2 Ensa Jammeh GAM
Oct. 1, 2011 Martin Ward ENG W PTS 15:7 Marin Dragos ROM
Oct. 1, 2011 Robson Conceicao BRA W PTS 16:7 Michal Chudecki POL
Oct. 1, 2011 Jose Ramirez USA W PTS 22:12 Vladimir Saruhanyan ARM
Oct. 1, 2011 Vasyl Lomachenko UKR W RSC 1 Lomalita Moala TNG
Oct. 1, 2011 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 13:8 Angel Gutierrez MEX
Oct. 1, 2011 Luke Jackson AUS W PTS 19:8 Mmoloki Nogeng BTS
Oct. 1, 2011 Luis Porozo ECU W PTS 13:11 Charlie Suarez PHI
Oct. 1, 2011 Sailom Ardee THA W PTS 18:7 Andrique Allisop SEY
Oct. 1, 2011 Soon-Chul Han KOR W PTS 19:12 Ivan Baranchik BLR
Oct. 1, 2011 Syimyk Abdyldabek Uulu KIR W PTS +21:21 Rashid Kassem DEN
Oct. 1, 2011 Mohamed Ramadan Alioua EGY W PTS 18:8 Juliano Westhiner HOL
Oct. 1, 2011 Liu Qiang CHN W PTS 16:10 Fatih Keles TUR
Oct. 1, 2011 David Oliver Joyce IRL W PTS 23:11 Mohammad Momevand IRN
Oct. 1, 2011 Mohammad Khaiber AFG W PTS 20:5 Abdullatef Sadiq QAT
Oct. 1, 2011 Miroslav Serban CZE W PTS 16:10 Nuwan Tennakoon SRI
Oct. 1, 2011 Jai Bhagwan IND W PTS 15:8 Evaldas Petrauskas LTU
Oct. 1, 2011 Gani Zhaylauov KZK W PTS 18:12 Shota Nakayama JPN
Oct. 1, 2011 Artjoms Ramlavs LAT W DQ 2 Jose Roca BOL
Oct. 1, 2011 Javkhlan Bariaddii MGL W PTS 15:11 Cesar Villarraga COL
Oct. 1, 2011 Hector Manzanilla VEN W DQ 2 Albert Selimov RUS
Third Preliminaries:
Oct. 3, 2011 Domenico Valentino ITA W PTS +15:15 Mehdi Ouatine MAR
Oct. 3, 2011 Branimir Stankovic SER W PTS 18:11 Alex Rynn CAN
Oct. 3, 2011 Miklos Varga HUN W PTS 19:18 Abdelkader Chadi ALG
Oct. 3, 2011 Madadi Nagzibekov TDK W PTS 23:15 Elvin Isayev AZE
Oct. 3, 2011 Eugen Burhard GER W PTS 14:6 Mirat Paziyev TRK
Oct. 3, 2011 Fazliddin Gaibnazarov UZB W PTS 15:8 Wellington Arias DOM
Oct. 3, 2011 Robson Conceicao BRA W PTS 21:20 Martin Ward ENG
Oct. 3, 2011 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 16:9 Jose Ramirez USA
Oct. 3, 2011 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 11:10 Luke Jackson AUS
Oct. 3, 2011 Sailom Ardee THA W PTS 17:6 Luis Porozo ECU
Oct. 3, 2011 Soon-Chul Han KOR W PTS 24:11 Syimyk Abdyldabek Uulu KIR
Oct. 3, 2011 Liu Qiang CHN W PTS 14:6 Mohamed Ramadan Alioua EGY
Oct. 3, 2011 David Oliver Joyce IRL W PTS 26:13 Mohammad Khaiber AFG
Oct. 3, 2011 Jai Bhagwan IND W PTS 14:6 Miroslav Serban CZE
Oct. 3, 2011 Gani Zhaylauov KZK W PTS 19:5 Artjoms Ramlavs LAT
Oct. 3, 2011 Javkhlan Bariaddii MGL W PTS 18:16 Hector Manzanilla VEN
Fourth Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Domenico Valentino ITA W PTS 26:23 Branimir Stankovic SER
Oct. 4, 2011 Miklos Varga HUN W PTS 28:20 Madadi Nagzibekov TDK
Oct. 4, 2011 Fazliddin Gaibnazarov UZB W PTS 8:7 Eugen Burhard GER
Oct. 4, 2011 Robson Conceicao BRA W PTS 20:19 Vasyl Lomachenko UKR
Oct. 4, 2011 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 20:9 Sailom Ardee THA
Oct. 4, 2011 Soon-Chul Han KOR W PTS 16:9 Liu Qiang CHN
Oct. 4, 2011 Jai Bhagwan IND W PTS 32:20 David Oliver Joyce IRL
Oct. 4, 2011 Gani Zhaylauov KZK W PTS 19:15 Javkhlan Bariaddii MGL
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Domenico Valentino ITA W PTS 27:13 Miklos Varga HUN
Oct. 5, 2011 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 18:10 Fazliddin Gaibnazarov UZB
Oct. 5, 2011 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 15:10 Soon-Chul Han KOR
Oct. 5, 2011 Gani Zhaylauov KZK W PTS 11:10 Jai Bhagwan IND
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 17:11 Domenico Valentino ITA
Oct. 7, 2011 Yasnier Toledo Lopez CUB W PTS 21:9 Gani Zhaylauov KZK
Final:
Oct. 8, 2011 Vasyl Lomachenko UKR W PTS 17:12 Yasnier Toledo Lopez CUB


Super-Lightweight (64 kg)
First Preliminaries:
Sept. 28, 2011 Denis Berinchik UKR W RSC 3 Nazir Piraki TDK
Sept. 28, 2011 Evgeniy Romashkevich BLR W RSC 3 Mohamed Abdullah QAT
Sept. 28, 2011 Babou Mahaman Smaila CMR W PTS 18:15 Hulio Vrenozi ALB
Second Preliminaries:
Sept. 30, 2011 Denis Berinchik UKR W PTS +19:19 Rosniel Iglesias CUB
Sept. 30, 2011 Anderson Rojas ECU W PTS 19:7 Morris Bikorimana RWA
Sept. 30, 2011 Jonathan Alonso ESP W PTS 17:8 Stylianos Papadopoulos GRE
Sept. 30, 2011 Angel Hristov BUL W PTS 17:11 Khawaja Muhebshah AFG
Sept. 30, 2011 Onur Sipal TUR W PTS 16:5 Luis Amador NIC
Sept. 30, 2011 Sanzharbek Rakhmonov UZB W PTS 21:17 Ricardas Kuncaitis LTU
Sept. 30, 2011 Koba Pchakadze GRG W PTS 29:5 Michael Amoo Bediako GHA
Sept. 30, 2011 Gaybatulla Hajialiyev AZE W PTS 15:7 Eslam Aly EGY
Sept. 30, 2011 Thomas Stalker ENG W PTS 17:10 Joelvis Hernandez VEN
Sept. 30, 2011 Brice Romaric Bassole BUF W PTS 22:11 Nathan Robert Ridings ELS
Sept. 30, 2011 Serdar Hudayberdiev TRK W PTS 7:6 Daniel Badulescu ROM
Sept. 30, 2011 Alexandr Solyanikov RUS W PTS 13:9 Ermek Sakenov KIR
Sept. 30, 2011 Hu Qing CHN W PTS 20:5 Jamal Herring USA
Sept. 30, 2011 Samir Machrouh FRA W RSC 1 Jaber al-Faifi SAR
Sept. 30, 2011 Manoj Kumar IND W PTS 17:11 Valentino Knowles BAH
Sept. 30, 2011 Raymond Moylett IRL W PTS 16:11 Arturs Ahmetovs LAT
Sept. 30, 2011 Gyula Kate HUN W PTS 24:14 Evgeniy Romashkevich BLR
Sept. 30, 2011 Yves Ulysse CAN W PTS 20:14 Ljubomir Marjanovic SER
Sept. 30, 2011 Masatsugu Kawachi JPN W PTS 17:13 Chris Jenkins WAL
Sept. 30, 2011 Daniyar Eleusinov KZK W PTS 11:5 Josh Taylor SCO
Sept. 30, 2011 Mohamed Elmechhabi MAR W PTS 14:8 Thulani Mbenge RSA
Sept. 30, 2011 Anthony Yigit SWE W PTS 29:11 Sang-Hyuk Park KOR
Sept. 30, 2011 Jeff Horne AUS W PTS 42:5 Elias Roca BOL
Sept. 30, 2011 Everton Lopes BRA W RSC 3 Michal Syrowatka POL
Sept. 30, 2011 Juan Pablo Romero MEX W PTS 18:12 Violin Berzoi MLD
Sept. 30, 2011 Vincenzo Mangiacapre ITA W PTS 20:3 Sisira Kumarasinghe SRI
Sept. 30, 2011 Zdenek Chladek CZE W PTS 17:11 Wuttichai Masuk THA
Sept. 30, 2011 Hrachik Javakhyan ARM W PTS 17:11 David Mueller GER
Sept. 30, 2011 Amir Khan PAK W PTS 13:9 Afdan Bachtila INA
Sept. 30, 2011 Mehdi Tolouti IRN W PTS 24:16 Rolando Tacuyan PHI
Sept. 30, 2011 Lyndell Marcellin SLU W PTS 20:15 Adamou Mounkaila NIG
Sept. 30, 2011 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 20:10 Babou Mahaman Smaila CMR
Third Preliminaries:
Oct. 2, 2011 Denis Berinchik UKR W PTS 26:13 Anderson Rojas ECU
Oct. 2, 2011 Jonathan Alonso ESP W PTS 16:14 Angel Hristov BUL
Oct. 2, 2011 Sanzharbek Rakhmonov UZB W PTS 23:22 Onur Sipal TUR
Oct. 2, 2011 Gaybatulla Hajialiyev AZE W PTS 18:15 Koba Pchakadze GRG
Oct. 2, 2011 Thomas Stalker ENG W PTS 13:2 Brice Romaric Bassole BUF
Oct. 2, 2011 Alexandr Solyanikov RUS W PTS 17:6 Serdar Hudayberdiev TRK
Oct. 2, 2011 Hu Qing CHN W PTS 18:15 Samir Machrouh FRA
Oct. 2, 2011 Manoj Kumar IND W PTS 19:7 Raymond Moylett IRL
Oct. 2, 2011 Gyula Kate HUN W PTS 21:17 Yves Ulysse CAN
Oct. 2, 2011 Daniyar Eleusinov KZK W PTS 14:4 Masatsugu Kawachi JPN
Oct. 2, 2011 Anthony Yigit SWE W PTS 18:10 Mohamed Elmechhabi MAR
Oct. 2, 2011 Everton Lopes BRA W PTS 22:10 Jeff Horne AUS
Oct. 2, 2011 Vincenzo Mangiacapre ITA W PTS 24:14 Juan Pablo Romero MEX
Oct. 2, 2011 Zdenek Chladek CZE W PTS 10:6 Hrachik Javakhyan ARM
Oct. 2, 2011 Mehdi Tolouti IRN W PTS 28:17 Amir Khan PAK
Oct. 2, 2011 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 20:6 Lyndell Marcellin SLU
Fourth Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Denis Berinchik UKR W PTS 27:10 Jonathan Alonso ESP
Oct. 4, 2011 Gaybatulla Hajialiyev AZE W PTS 33:22 Sanzharbek Rakhmonov UZB
Oct. 4, 2011 Thomas Stalker ENG W PTS 17:9 Alexandr Solyanikov RUS
Oct. 4, 2011 Manoj Kumar IND W PTS 17:15 Hu Qing CHN
Oct. 4, 2011 Gyula Kate HUN W PTS 17:11 Daniyar Eleusinov KZK
Oct. 4, 2011 Everton Lopes BRA W PTS 22:10 Anthony Yigit SWE
Oct. 4, 2011 Vincenzo Mangiacapre ITA W PTS 16:9 Zdenek Chladek CZE
Oct. 4, 2011 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL W PTS 24:9 Mehdi Tolouti IRN
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Denis Berinchik UKR W PTS 33:19 Gaybatulla Hajialiyev AZE
Oct. 5, 2011 Thomas Stalker ENG W PTS 24:18 Manoj Kumar IND
Oct. 5, 2011 Everton Lopes BRA W AB 3 Gyula Kate HUN
Oct. 5, 2011 Vincenzo Mangiacapre ITA W PTS 16:11 Uranchimeg Munkh-Erdene MGL
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Denis Berinchik UKR W PTS 31:18 Thomas Stalker ENG
Oct. 7, 2011 Everton Lopes BRA W PTS 6:7 Vincenzo Mangiacapre ITA
Final:
Oct. 8, 2011 Everton Lopes BRA W PTS 26:23 Denis Berinchik UKR


Welterweight (69 kg)
First Preliminaries:
Sept. 29, 2011 Gabriel Maestre VEN W PTS 15:12 Oscar Molina MEX
Sept. 29, 2011 Custio Clayton CAN W PTS 21:4 Kitson Julie SEY
Sept. 29, 2011 Errol Spence USA W PTS 28:10 Amin Ghasemipour IRN
Sept. 29, 2011 Serik Sapiyev KZK W RSC 3 Carlos Sanchez ECU
Sept. 29, 2011 Apichet Sansit THA W PTS 20:11 Nayden Stoyanov BUL
Sept. 29, 2011 Yasuhiro Suzuki JPN W RSC 1 Mohammed Camara GAM
Sept. 29, 2011 Danilo Creati ITA W PTS 19:13 Emil Ahmadov AZE
Sept. 29, 2011 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 20:16 Maimatti Tusunqiong CHN
Sept. 29, 2011 Robert Bilik CZE W RSC 1 Michal Babiak SVK
Sept. 29, 2011 Roy Sheahan IRL W PTS 15:10 Carl Heild BAH
Sept. 29, 2011 Borna Katalinic CRO W PTS 14:10 Chin Cheng Su TPE
Sept. 29, 2011 Leon Chartoy SWE W PTS 19:11 Konstantin Snigour ISR
Sept. 29, 2011 Patrick Wojcicki GER W PTS 12:11 Joseph Mulema CMR
Sept. 29, 2011 Chun-Shik Kim KOR W PTS 19:11 Mohamed Diaby MLI
Sept. 29, 2011 Fred Evans WAL W PTS 21:6 Ricky Murphy NZL
Sept. 29, 2011 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 14:2 Mustapha Abdoulaye Hima NIG
Sept. 29, 2011 Tuvshinbat Byamba MGL W PTS 21:11 Samuel Matevosyan ARM
Sept. 29, 2011 Omar Mammetshayev TRK W PTS 21:6 Joseph Deireragea NAU
Sept. 29, 2011 Stephan Danyo HOL W PTS 16:11 Delfin Boholst PHI
Sept. 29, 2011 Taras Shelestyuk UKR W PTS 23:8 Torben Keller DEN
Sept. 29, 2011 Carlos Banteur CUB W PTS 17:4 Velibor Vidic BSH
Sept. 29, 2011 Medhi Khalsi MAR W PTS 29:8 Dossou Houenou BEN
Sept. 29, 2011 Alexis Vastine FRA W PTS 22:14 Scott Cardle ENG
Sept. 29, 2011 Magomed Nurutdinov BLR W PTS 16:7 Asmer Bilali ALB
Sept. 29, 2011 Vikas Krishan IND W PTS 16:8 Asadullo Boimurodov KIR
Sept. 29, 2011 Onder Sipal TUR W PTS 14:10 Kamil Szeremeta POL
Sept. 29, 2011 Zaal Kvachatadze GRG W PTS 22:13 Ilyas Abbadi ALG
Sept. 29, 2011 Mark Basile AUS W PTS 20:15 Alexander Jacobsen NOR
Sept. 29, 2011 Komil Kholikov TDK W PTS 22:13 Norris Thompson GHA
Sept. 29, 2011 Ionut Gheorghe ROM W PTS 23:17 Nodirbek Kosimov UZB
Sept. 29, 2011 Vasili Belous MLD W DQ Myke Carvalho BRA
Second Preliminaries:
Oct. 2, 2011 Balazs Bacskai HUN W PTS 22:9 Gabriel Maestre VEN
Oct. 2, 2011 Errol Spence USA W PTS 18:9 Custio Clayton CAN
Oct. 2, 2011 Serik Sapiyev KZK W RSC 2 Apichet Sansit THA
Oct. 2, 2011 Yasuhiro Suzuki JPN W PTS 19:11 Danilo Creati ITA
Oct. 2, 2011 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 15:4 Robert Bilik CZE
Oct. 2, 2011 Roy Sheahan IRL W PTS 21:17 Borna Katalinic CRO
Oct. 2, 2011 Patrick Wojcicki GER W PTS 12:11 Leon Chartoy SWE
Oct. 2, 2011 Fred Evans WAL W PTS 17:8 Chun-Shik Kim KOR
Oct. 2, 2011 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 14:8 Tuvshinbat Byamba MGL
Oct. 2, 2011 Stephan Danyo HOL W PTS 15:7 Omar Mammetshayev TRK
Oct. 2, 2011 Taras Shelestyuk UKR W PTS 17:15 Carlos Banteur CUB
Oct. 2, 2011 Alexis Vastine FRA W PTS 18:7 Medhi Khalsi MAR
Oct. 2, 2011 Vikas Krishan IND W PTS +10:10 Magomed Nurutdinov BLR
Oct. 2, 2011 Onder Sipal TUR W PTS 25:20 Zaal Kvachatadze GRG
Oct. 2, 2011 Mark Basile AUS W PTS 13:6 Komil Kholikov TDK
Oct. 2, 2011 Vasili Belous MLD W PTS 15:9 Ionut Gheorghe ROM
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Errol Spence USA W PTS 26:16 Balazs Bacskai HUN
Oct. 4, 2011 Serik Sapiyev KZK W PTS 25:12 Yasuhiro Suzuki JPN
Oct. 4, 2011 Egidijus Kavaliauskas LTU W PTS 11:7 Roy Sheahan IRL
Oct. 4, 2011 Fred Evans WAL W PTS 12:7 Patrick Wojcicki GER
Oct. 4, 2011 Andrey Zamkovoy RUS W PTS 17:5 Stephan Danyo HOL
Oct. 4, 2011 Taras Shelestyuk UKR W PTS 18:11 Alexis Vastine FRA
Oct. 4, 2011 Vikas Krishan IND W PTS 14:7 Onder Sipal TUR
Oct. 4, 2011 Vasili Belous MLD W PTS 18:9 Mark Basile AUS
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Serik Sapiyev KZK W PTS 20:10 Errol Spence USA
Oct. 5, 2011 Egidijus Kavaliauskas LTU W RSCH 2 Fred Evans WAL
Oct. 5, 2011 Taras Shelestyuk UKR W +13:13 Andrey Zamkovoy RUS
Oct. 5, 2011 Vikas Krishan IND W PTS 9:8 Vasili Belous MLD
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Serik Sapiyev KZK W AB 2 Egidijus Kavaliauskas LTU
Oct. 7, 2011 Taras Shelestyuk UKR W PTS 15:12 Vikas Krishan IND
Final:
Oct. 8, 2011 Taras Shelestyuk UKR W PTS 16:10 Serik Sapiyev KZK


Middleweight (75 kg)
First Preliminaries:
Sept. 28, 2011 Ryota Murata JPN W RSC 2 Leandro Sanchez ARG
Sept. 28, 2011 Fatlum Zuta MCD W PTS 29:14 Ilias Savvidis GRE
Sept. 28, 2011 Victor Cotiujanschi MLD W RSC 1 Rowain Christopher DMC
Second Preliminaries:
Oct. 1, 2011 Ryota Murata JPN W RSC 3 Abbos Atoyev UZB
Oct. 1, 2011 Mohammad Sattarpoor IRN W PTS 15:9 Badreddine Haddioui MAR
Oct. 1, 2011 Jaba Khocitashvili GRG W PTS 23:11 Suriya Prasathinpimai THA
Oct. 1, 2011 Stefan Haertel GER W PTS 13:11 Adem Kilici TUR
Oct. 1, 2011 Islamzhan Dalibayev KIR W PTS 14:6 Farkhan Mohdharon MLZ
Oct. 1, 2011 Mladen Manev BUL W RSC 1 Keithland King SVI
Oct. 1, 2011 Mohamed Hikal EGY W PTS 12:3 Kaupo Arro EST
Oct. 1, 2011 Darren O'Neill IRL W PTS 16:5 Glodi Eneste NOR
Oct. 1, 2011 Artem Masliy ISR W W.O. Abdelmalek Rahou ALG
Oct. 1, 2011 Donabek Suzhanov KZK W PTS 24:7 Yang Yu-Ting TPE
Oct. 1, 2011 Jesse Hart USA W RSC 3 Nabah Hzam QAT
Oct. 1, 2011 Sobir Nazarov TDK W PTS 14:13 Junior Castillo DOM
Oct. 1, 2011 Esquiva Falcao BRA W PTS 25:9 Mamadou Fall SNG
Oct. 1, 2011 Rob Jankovski AUS W PTS 13:6 Jovette Jean SEY
Oct. 1, 2011 Anthony Ogogo ENG W PTS 17:7 Sung-Jae Woo KOR
Oct. 1, 2011 Artem Chebotarev RUS W RSC 2 Musa Ngozo SUA
Oct. 1, 2011 Jaime Cortez ECU W PTS 18:15 Fatlum Zuta MCD
Oct. 1, 2011 Aleksandar Drenovak SER W PTS +21:21 Chuluuntumur Tumurhuyag MGL
Oct. 1, 2011 Zhang Jianting CHN W PTS 14:13 Peter Mullenberg HOL
Oct. 1, 2011 Nikolay Veselov BLR W PTS 17:7 Luca Podda ITA
Oct. 1, 2011 Vladimir Milevskij LTU W PTS 26:16 James Kennedy St.Pierre MTS
Oct. 1, 2011 Evhen Khytrov UKR W RSC 3 Nursahat Paziyev TRK
Oct. 1, 2011 Zoltan Harcsa HUN W PTS 22:8 Jose Bernal ELS
Oct. 1, 2011 Michel Tavares FRA W PTS 21:20 Juan Carlos Rodriguez VEN
Oct. 1, 2011 Emilio Correa CUB W PTS 16:9 Vijender Singh IND
Oct. 1, 2011 Arbi Tscherkajev AUT W DQ 2 Emmanuel Quarshie GHA
Oct. 1, 2011 Tibor Varga SVK W PTS 21:9 Arthur Langelier SLU
Oct. 1, 2011 Bogdan Juratoni ROM W PTS 28:11 Matej Dujic CRO
Oct. 1, 2011 Joseph Blackbourne NZL W RSC 1 Abdulfatah Julaidan SAR
Oct. 1, 2011 Juan Antonio Mercado MEX W PTS 20:19 Reece Shagourie JAM
Oct. 1, 2011 Tomasz Jablonski POL W PTS 16:9 Danijel Topalovic BSH
Oct. 1, 2011 Andranik Hakobyan ARM W PTS 17:10 Victor Cotiujanschi MLD
Third Preliminaries:
Oct. 3, 2011 Ryota Murata JPN W PTS 22:11 Mohammad Sattarpoor IRN
Oct. 3, 2011 Stefan Haertel GER W PTS 22:6 Jaba Khocitashvili GRG
Oct. 3, 2011 Mladen Manev BUL W PTS 17:10 Islamzhan Dalibayev KIR
Oct. 3, 2011 Darren O'Neill IRL W PTS 15:13 Mohamed Hikal EGY
Oct. 3, 2011 Donabek Suzhanov KZK W PTS 37:8 Artem Masliy ISR
Oct. 3, 2011 Jesse Hart USA W PTS 13:8 Sobir Nazarov TDK
Oct. 3, 2011 Esquiva Falcao BRA W PTS 15:9 Rob Jankovski AUS
Oct. 3, 2011 Anthony Ogogo ENG W PTS 12:11 Artem Chebotarev RUS
Oct. 3, 2011 Aleksandar Drenovak SER W PTS 13:9 Jaime Cortez ECU
Oct. 3, 2011 Zhang Jianting CHN W PTS 17:14 Nikolay Veselov BLR
Oct. 3, 2011 Evhen Khytrov UKR W PTS 21:13 Vladimir Milevskij LTU
Oct. 3, 2011 Zoltan Harcsa HUN W PTS 16:10 Michel Tavares FRA
Oct. 3, 2011 Emilio Correa CUB W PTS 16:4 Arbi Tscherkajev AUT
Oct. 3, 2011 Bogdan Juratoni ROM W RSC 1 Tibor Varga SVK
Oct. 3, 2011 Juan Antonio Mercado MEX W PTS 19:10 Joseph Blackbourne NZL
Oct. 3, 2011 Andranik Hakobyan ARM W PTS 18.12 Tomasz Jablonski POL
Fourth Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Ryota Murata JPN W PTS 18:15 Stefan Haertel GER
Oct. 4, 2011 Darren O'Neill IRL W PTS 19:12 Mladen Manev BUL
Oct. 4, 2011 Donabek Suzhanov KZK W PTS 17:15 Jesse Hart USA
Oct. 4, 2011 Esquiva Falcao BRA W PTS 17:12 Anthony Ogogo ENG
Oct. 4, 2011 Aleksandar Drenovak SER W PTS 18:16 Zhang Jianting CHN
Oct. 4, 2011 Evhen Khytrov UKR W RSC 1 Zoltan Harcsa HUN1
Oct. 4, 2011 Bogdan Juratoni ROM W PTS 26:24 Emilio Correa CUB
Oct. 4, 2011 Andranik Hakobyan ARM W RSCI 3 Juan Antonio Mercado MEX
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Ryota Murata JPN W PTS 18:9 Darren O'Neill IRL
Oct. 5, 2011 Esquiva Falcao BRA W PTS 13:10 Donabek Suzhanov KZK
Oct. 5, 2011 Evhen Khytrov UKR W PTS 34:15 Aleksandar Drenovak SER
Oct. 5, 2011 Bogdan Juratoni ROM W PTS 21:17 Andranik Hakobyan ARM
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Ryota Murata JPN W PTS 24:11 Esquiva Falcao BRA
Oct. 7, 2011 Evhen Khytrov UKR W RSCH 2 Bogdan Juratoni ROM
Final:
Oct. 8, 2011 Evhen Khytrov UKR W PTS 24:22 Ryota Murata JPN


Light-Heavyweight (81 kg)
First Preliminaries:
Sept. 28, 2011 Ainar Karlson EST W PTS 18:8 Joannis Militopoulos GRE
Sept. 28, 2011 Levan Guledani GRG W PTS 24:22 Chyngiz Borbashev KIR
Sept. 28, 2011 Marcus Browne USA W RSCH 1 Yoshitsuna Okada JPN
Sept. 28, 2011 Imre Szello HUN W PTS 21:10 Kennedy Katende SWE
Sept. 28, 2011 Olexandr Gvozdik UKR W RSCH 1 Jovan Young JAM
Sept. 28, 2011 Rasul Yuldashev TRK W PTS 17:13 Georginel Hau ROM
Sept. 28, 2011 Ahmad al-Taimat JRD W PTS 13:12 Amine el-Mohammadi el-Alfy EGY
Sept. 28, 2011 Bosko Draskovic CGR W PTS 17:7 Maxwell Amposah GHA
Sept. 28, 2011 Dinesh Kumar IND W PTS 20:8 Dipak Maharjan NEP
Sept. 28, 2011 Caner Soyak TUR W PTS 19:10 Kriangkai Sudkhum THA
Sept. 28, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 25:11 Mikhail Dauhaliavets BLR
Sept. 28, 2011 Sandagsuren Erdenebayar MGL W PTS 18:10 Reece Papauni NZL
Sept. 28, 2011 Dzemal Bosnjak BSH W DQ 2 Lennon Bannis DMC
Sept. 28, 2011 Meng Fanlong CHN W PTS 23:9 Dario Alfaro MEX
Sept. 28, 2011 Daugirdas Semiotas LTU W PTS 13:9 Marko Nikolic SER
Sept. 28, 2011 Yahya Mekacheri TUN W PTS 13:11 Simone Fiori ITA
Sept. 28, 2011 Jeison Monroy COL W PTS 18:7 Alexander Hagen NOR
Sept. 28, 2011 Adilet Niyazimbetov KZK W PTS 16:11 Vladimir Cheles MLD
Sept. 28, 2011 Daniel Ebanks CAY W PTS 15:14 Keddy Agnes SEY
Sept. 28, 2011 Carlos Gongora ECU W RSC 1 Osman Bravo NIC
Sept. 28, 2011 Yamaguchi Falcao BRA W PTS 17:5 Amine Azzouzi MAR
Sept. 28, 2011 Igor Jakubowski POL W PTS 16:14 Felix Manuel Valera DOM
Sept. 28, 2011 Ehsan Rozbahani IRN W PTS 15:8 Artur Khachatryan ARM
Sept. 28, 2011 Dilovarshakh Abdurakhmanov TDK W RSC 1 Stoymen Dimitrov BUL
Second Preliminaries:
Oct. 2, 2011 Egor Mekhontsev RUS W PTS 19:12 Ainar Karlson EST
Oct. 2, 2011 Marcus Browne USA W PTS 10:6 Levan Guledani GRG
Oct. 2, 2011 Olexandr Gvozdik UKR W PTS 25:11 Imre Szello HUN
Oct. 2, 2011 Ramil Aliyev AZE W PTS 23:6 Rasul Yuldashev TRK
Oct. 2, 2011 Damien Hooper AUS W PTS 15:9 Ahmad al-Taimat JRD
Oct. 2, 2011 Dinesh Kumar IND W DQ 3 Bosko Draskovic CGR
Oct. 2, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 17:7 Caner Soyak TUR
Oct. 2, 2011 Enrico Koelling GER W PTS 12:4 Sandagsuren Erdenebayar MGL
Oct. 2, 2011 Dzemal Bosnjak BSH W PTS 17:8 Hrvoje Sep CRO
Oct. 2, 2011 Meng Fanlong CHN W PTS 20:9 Daugirdas Semiotas LTU
Oct. 2, 2011 Jeison Monroy COL W PTS 14:8 Yahya Mekacheri TUN
Oct. 2, 2011 Adilet Niyazimbetov KZK W PTS 14:9 Hyung-Kyu Kim KOR
Oct. 2, 2011 Elshod Rasulov UZB W PTS 22:5 Daniel Ebanks CAY
Oct. 2, 2011 Yamaguchi Falcao BRA W PTS 25:18 Carlos Gongora ECU
Oct. 2, 2011 Ehsan Rozbahani IRN W RSCI 3 Igor Jakubowski POL
Oct. 2, 2011 Joe Ward IRL W PTS 22:4 Dilovarshakh Abdurakhmanov TDK
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Egor Mekhontsev RUS W PTS 14:6 Marcus Browne USA
Oct. 4, 2011 Olexandr Gvozdik UKR W PTS 17:15 Ramil Aliyev AZE
Oct. 4, 2011 Damien Hooper AUS W PTS 16:7 Dinesh Kumar IND
Oct. 4, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 8:6 Enrico Koelling GER
Oct. 4, 2011 Meng Fanlong CHN W PTS 13:6 Dzemal Bosnjak BSH
Oct. 4, 2011 Adilet Niyazimbetov KZK W KO 2 Jeison Monroy COL
Oct. 4, 2011 Elshod Rasulov UZB W PTS 17:12 Yamaguchi Falcao BRA
Oct. 4, 2011 Ehsan Rozbahani IRN W PTS +15:15 Joe Ward IRL
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Egor Mekhontsev RUS W PTS 27:21 Olexandr Gvozdik UKR
Oct. 5, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 14:13 Damien Hooper AUS
Oct. 5, 2011 Adilet Niyazimbetov KZK W AB 3 Meng Fanlong CHN
Oct. 5, 2011 Elshod Rasulov UZB W PTS 15:7 Ehsan Rozbahani IRN
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 21:15 Egor Mekhontsev RUS
Oct. 7, 2011 Adilet Niyazimbetov KZK W PTS 11:9 Elshod Rasulov UZB
Final:
Oct. 8, 2011 Julio Cesar de la Cruz CUB W PTS 17:13 Adilet Niyazimbetov KZK


Heavyweight (91 kg)
First Preliminaries:
Sept. 26, 2011 Mario Heredia MEX W RSC 2 Juan Oliva Aleman ESP
Sept. 26, 2011 Mirzokhid Abdullayev UZB W PTS 11:4 Mihail Muntean MLD
Sept. 26, 2011 Evgenijius Tutkus LTU W PTS 15:9 Wualfredo Rivero VEN
Sept. 26, 2011 David Gogishvili GRG W PTS 13:7 Rain Karlson EST
Sept. 26, 2011 Sergey Korneyev BLR W PTS 25:14 Deivis Julio COL
Sept. 26, 2011 Samir el-Mais CAN W PTS 15:7 Yamil Peralta ARG
Sept. 26, 2011 Chouaib Bouloudinat ALG W PTS 14:7 Marko Radonjic CGR
Sept. 26, 2011 Anderson Emanuel BRB W PTS 25:13 Dimitar Taskov MCD
Sept. 26, 2011 Christian Demaj ALB W PTS 12:10 Sam Blyth AUS
Sept. 26, 2011 Damir Beljo BSH W PTS 17:9 Karem el-Ghanam EGY
Sept. 26, 2011 Jose Larduet CUB W RSC 1 Lubos Velecky CZE
Sept. 26, 2011 Ihab Almatbouli JRD W PTS 30:9 Peter Gram DEN
Sept. 26, 2011 Reza Moradkhani IRN W PTS 13:8 Sergey Sklyarov KIR
Sept. 26, 2011 Joseph Williams USA W PTS 19:13 Sandro Dirnfeld SVK
Sept. 26, 2011 Alexander Povernov GER W RSC 3 Gunnar Kolbeinn Kristinsson ISL
Second Preliminaries:
Oct. 3, 2011 Artur Beterbiyev RUS W AB 1 Mario Heredia MEX
Oct. 3, 2011 Dzhakhon Kurbanov TDK W PTS 17:9 Manpreet Singh IND
Oct. 3, 2011 Tervel Pulev BUL W PTS 9:7 Mirzokhid Abdullayev UZB
Oct. 3, 2011 Olexandr Usyk UKR W PTS 26:2 Evgenijius Tutkus LTU
Oct. 3, 2011 Julio Castillo ECU W PTS 12:5 David Gogishvili GRG
Oct. 3, 2011 Sergey Korneyev BLR W PTS 26:14 Michal Olas POL
Oct. 3, 2011 Simon Vallily ENG W W.O. Samir el-Mais CAN
Oct. 3, 2011 Chouaib Bouloudinat ALG W PTS 17:12 Ludovic Groguhe FRA
Oct. 3, 2011 Teymur Mammadov AZE W PTS 23:7 Anderson Emanuel BRB
Oct. 3, 2011 Jozsef Darmos HUN W PTS 20:18 Christian Demaj ALB
Oct. 3, 2011 Stjepan Vugdelija CRO W PTS 18:6 Damir Beljo BSH
Oct. 3, 2011 Jose Larduet CUB W AB 3 Kenneth Egan IRL
Oct. 3, 2011 Ihab Almatbouli JRD W PTS 25:13 Romaric Ngoula Tangoum CMR
Oct. 3, 2011 Wang Xuanxuan CHN W PTS 16:4 Reza Moradkhani IRN
Oct. 3, 2011 Vasiliy Levit KZK W PTS 14:6 Joseph Williams USA
Oct. 3, 2011 Alexander Povernov GER W RSC 3 Bahram Muzaffer TUR
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Artur Beterbiyev RUS W AB 2 Dzhakhon Kurbanov TDK
Oct. 4, 2011 Olexandr Usyk UKR W AB 3 Tervel Pulev BUL
Oct. 4, 2011 Sergey Korneyev BLR W PTS 25:13 Julio Castillo ECU
Oct. 4, 2011 Chouaib Bouloudinat ALG W PTS 16:10 Simon Vallily ENG
Oct. 4, 2011 Teymur Mammadov AZE W PTS 24:9 Jozsef Darmos HUN
Oct. 4, 2011 Jose Larduet CUB W RSC 1 Stjepan Vugdelija CRO
Oct. 4, 2011 Wang Xuanxuan CHN W PTS 12:6 Ihab Almatbouli JRD
Oct. 4, 2011 Vasiliy Levit KZK W PTS 16:8 Alexander Povernov GER
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Olexandr Usyk UKR W PTS 17:13 Artur Beterbiyev RUS
Oct. 5, 2011 Sergey Korneyev BLR W AB 3 Chouaib Bouloudinat ALG
Oct. 5, 2011 Teymur Mammadov AZE W PTS 24:20 Jose Larduet CUB
Oct. 5, 2011 Wang Xuanxuan CHN W PTS 11:9 Vasiliy Levit KZK
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Olexandr Usyk UKR W PTS 23:10 Sergey Korneyev BLR
Oct. 7, 2011 Teymur Mammadov AZE W AB 2 Wang Xuanxuan CHN
Final:
Oct. 8, 2011 Olexandr Usyk UKR W PTS 25:15 Teymur Mammadov AZE


Super-Heavyweight (+91 kg)
First Preliminaries:
Sept. 29, 2011 Jose Payares VEN W RSCI 2 Junior Fa TNG
Sept. 29, 2011 Anthony Joshua ENG W RSCI 1 Tariq Abdul-Haqq TRI
Sept. 29, 2011 Blaise Yepmou Medouo CMR W DQ 2 Dominik Musil CZE
Sept. 29, 2011 Vitalijus Subacius LTU W PTS 14:12 Paramjeet Samota IND
Sept. 29, 2011 Mikheil Bakhtidze GRG W PTS 15:10 Primislav Dimovski MCD
Sept. 29, 2011 Joseph Parker NZL W PTS 14:10 Nikita Maculevics LAT
Sept. 29, 2011 Jassem Delavary IRN W PTS 18:14 Petar Belberov BUL
Sept. 29, 2011 Sardor Abdullayev UZB W PTS 20:7 Issa Ahmed Madian EGY
Second Preliminaries:
Oct. 2, 2011 Roberto Cammarelle ITA W PTS 17:8 Jose Payares VEN
Oct. 2, 2011 Con Sheehan IRL W RSC 2 Farukh Kalonov TDK
Oct. 2, 2011 Mohamed Arjaoui MAR W PTS 12:9 Sergey Kuzmin RUS
Oct. 2, 2011 Anthony Joshua ENG W AB 1 Juan Isidro Hiracheta MEX
Oct. 2, 2011 Roman Kapitanenko UKR W RSC 2 Blaise Yepmou Medouo CMR
Oct. 2, 2011 Erik Pfeiffer GER W PTS 30:9 Patryk Brzeski POL
Oct. 2, 2011 Lenroy Thompson USA W PTS 18:9 Alexey Mukhin AUS
Oct. 2, 2011 Viktor Zuyev BLR W PTS 16:8 Vitalijus Subacius LTU
Oct. 2, 2011 Filip Hrgovic CRO W AB 2 Mikheil Bakhtidze GRG
Oct. 2, 2011 Mihai Nistor ROM W KO 1 Bence Bouquet HUN
Oct. 2, 2011 Ivan Dychko KZK W PTS 14:2 Milutin Stankovic SER
Oct. 2, 2011 Zhang Zhilei CHN W PTS 15:7 Joseph Parker NZL
Oct. 2, 2011 Tony Yoka FRA W PTS 13:11 Jassem Delavary IRN
Oct. 2, 2011 Erislandy Savon CUB W RSCI 3 Denizcan Gokkaya TUR
Oct. 2, 2011 Isaias Mena COL W RSC 2 Rok Urbanc SLO RSC
Oct. 2, 2011 Magomedrasul Medzhidov AZE W RSC 2 Sardor Abdullayev UZB
Third Preliminaries:
Oct. 4, 2011 Roberto Cammarelle ITA W AB 3 Con Sheehan IRL
Oct. 4, 2011 Anthony Joshua ENG W PTS 16:7 Mohamed Arjaoui MAR
Oct. 4, 2011 Erik Pfeiffer GER W PTS 22:14 Roman Kapitanenko UKR
Oct. 4, 2011 Viktor Zuyev BLR W PTS 18:15 Lenroy Thompson USA
Oct. 4, 2011 Filip Hrgovic CRO W PTS 22:10 Mihai Nistor ROM
Oct. 4, 2011 Ivan Dychko KZK W PTS 13:7 Zhang Zhilei CHN
Oct. 4, 2011 Erislandy Savon CUB W KO 2 Tony Yoka FRA
Oct. 4, 2011 Magomedrasul Medzhidov AZE W RSCI 3 Isaias Mena COL
Quarter-Final:
Oct. 5, 2011 Anthony Joshua ENG W PTS 15:13 Roberto Cammarelle ITA
Oct. 5, 2011 Erik Pfeiffer GER W PTS 18:15 Viktor Zuyev BLR
Oct. 5, 2011 Ivan Dychko KZK W PTS 20:16 Filip Hrgovic CRO
Oct. 5, 2011 Magomedrasul Medzhidov AZE W RSCH 2 Erislandy Savon CUB
Semi-Final:
Oct. 7, 2011 Anthony Joshua ENG W RSCI 1 Erik Pfeiffer GER
Oct. 7, 2011 Magomedrasul Medzhidov AZE W PTS 16:9 Ivan Dychko KZK
Final:
Oct. 8, 2011 Magomedrasul Medzhidov AZE W PTS 22:21 Anthony Joshua ENG