There are 56.654 boxer records, at least 538.580 bouts and 10.939 news archived

Home Italy Schedule Results Ratings Amateur Records Amateur Encyclopedia Contacts Reserved Area

EUROPEAN AMATEUR JUNIOR CHAMPIONSHIPS - 14-European Junior Championships - Lvov - Ukraine - June 21-28 2010

European Junior Championships - Lvov, Ukraine
(June 21 - 28, 2010)



LEGEND
W PTS Points
W RSC Referee Stop Contest
W KO Knockout
W RSCH Referee Stop Contest - Head blow
W RSCI Referee Stop Contest - Injured
W RSCOS Referee Stop Contest Outscored R Round
W DQ/DSQ Disqualified
W AB/RET Retired
W WO Walkover
JURY Result determined by Jury votes
NC No Contest
BDSQ Both Disqualified






Minimumweight (46 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Dean Walsh IRL W PTS 1:0 Emre Kuzu Osman TUR
June 21, 2010 Egor Kurbanov BLR W PTS 5:3 Thomas Wilson ENG
June 21, 2010 Henrik Mokoyan ARM W PTS 4:0 Aurimas Salatka LTU
Second Preliminaries:
June 22, 2010 Gusein Narimanli AZE W RSC 3 Shaban Dimitrov BUL
June 22, 2010 Daniel Adamiec POL W PTS 2:0 Hrystosomos Hadjidimitrou CYP
June 22, 2010 Vadim Patosca MLD W PTS 4:1 Aleksandrs Ivanovs LAT
June 22, 2010 Olexandr Melenyuk UKR W PTS 5:2 Ethaib Falah ISR
June 22, 2010 Roland Galos HUN W PTS 1:0 Ruslan Sapirov GER
June 22, 2010 Danil Shamsutdinov RUS W PTS 1:0 Georgian Tudor ROM
June 22, 2010 Dean Walsh IRL W PTS 6:4 Stanislav Bradac CZE
June 22, 2010 Henrik Mokoyan ARM W PTS 4:0 Egor Kurbanov BLR
Quarter-Final:
June 24, 2010 Gusein Narimanli AZE W RSC 2 Daniel Adamiec POL
June 24, 2010 Olexandr Melenyuk UKR W PTS 6:2 Vadim Patosca MLD
June 24, 2010 Danil Shamsutdinov RUS W PTS 4:1 Roland Galos HUN
June 24, 2010 Henrik Mokoyan ARM W PTS 3:2 Dean Walsh IRL
Semi-Final:
June 26, 2010 Olexandr Melenyuk UKR W PTS 1:0 Gusein Narimanli AZE
June 26, 2010 Henrik Mokoyan ARM W PTS 3:0 Danil Shamsutdinov RUS
Final:
June 27, 2010 Olexandr Melenyuk UKR W PTS 4:1 Henrik Mokoya ARM

Light-Flyweight (48 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Radomir Obrusniak POL W PTS 3:1 Zdravko Mikhailov BUL
June 21, 2010 Maksim Bodak BLR W RSC 2 Viktor Agapeljan CZE
June 21, 2010 Armen Darchinyan ARM W PTS 3:1 Denis Klochko ISR
June 21, 2010 Bakhtovar Nazirov RUS W PTS 6: 3 Yasin Yilmaz TUR
June 21, 2010 Mark Leach ENG W PTS 6:4 Mihai Niculae ROM
June 21, 2010 Ceyhun Ibrahimli AZE W PTS Norbert Danyi HUN
Quarter-Final:
June 24, 2010 Vladislav Vyetoshkin UKR W PTS 8:1 Vanja Bacic SER
June 24, 2010 Maksim Bodak BLR W PTS +1:1 Radomir Obrusniak POL
June 24, 2010 Bakhtovar Nazirov RUS W PTS 3:0 Armen Darchinyan ARM
June 24, 2010 Mark Leach ENG W PTS Ceyhun Ibrahimli AZE
Semi-Final:
June 26, 2010 Vladislav Vyetoshkin UKR W PTS 4:0 Maksim Bodak BLR
June 26, 2010 Bakhtovar Nazirov RUS W PTS +1:1 Mark Leach ENG
Final:
June 27, 2010 Bakhtovar Nazirov RUS W PTS 3:0 Vladislav Vyetoshkin UKR

Flyweight (50 kg)
First Preliminaries:
June 23, 2010 Ararat Parsamyan RUS W PTS 10:1 Nico Schneiderwind GER
June 23, 2010 Ramal Yusifzade AZE W AB 2 Alexandru Socolov MLD
June 23, 2010 Dmitriy Sapon BLR W PTS 6:3 Leonard Curti ROM
June 23, 2010 Artur Nersisyan ARM W PTS 4:2 Mindaugas Bankauskas LTU
June 23, 2010 Thomas Ward ENG W PTS 5:0 Gregory Metoyan GRG
June 23, 2010 Ilian Iliev BUL W PTS 5:0 Bariscan Bozkurt TUR
June 23, 2010 Anatoliy Chakhin UKR W PTS 10:2 Mohammed Farah SWE
June 23, 2010 Robert Judas HUN W PTS +1:1 Aymad Bakry ISR
Quarter-Final:
June 24, 2010 Ararat Parsamyan RUS W PTS 3:0 Ramal Yusifzade AZE
June 24, 2010 Artur Nersisyan ARM W PTS 4:1 Dmitriy Sapon BLR
June 24, 2010 Thomas Ward ENG W PTS 6:1 Ilian Iliev BUL
June 24, 2010 Anatoliy Chakhin UKR W PTS 4:0 Robert Judas HUN
Semi-Final:
June 26, 2010 Artur Nersisyan ARM W PTS 7:0 Ararat Parsamyan RUS
June 26, 2010 Thomas Ward ENG W PTS 7:0 Anatoliy Chakhin UKR
Final:
June 27, 2010 Thomas Ward ENG W PTS 6:1 Artur Nersisyan ARM


Super-Flyweight (52 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Michal Zatorsky SVK W PTS 3:0 Mevludy Shubitidze GRG
June 21, 2010 Lukasz Duszynski POL W PTS 3:1 Tsvetan Hadzhivanov BUL
Second Preliminaries:
June 22, 2010 Burak Tashtan TUR W PTS 10:0 Pavel Crncic CRO
June 22, 2010 Kamil Akhmedov RUS W PTS 4:1 Norbert Norczeg HUN
June 22, 2010 David Rizoiu ROM W PTS 3:1 Chris Nevin IRL
June 22, 2010 Taron Soghomonyan ARM W PTS 5:1 Roberto Omerovic SWE
June 22, 2010 Farid Ismailov AZE W RSC 2 Pavel Mozga CZE
June 22, 2010 Omar El Hag GER W PTS 3:2 Artem Kisel BLR
June 22, 2010 Eimantas Stanionis LTU W PTS 2:1 Oleg Dovgun UKR
June 22, 2010 Michal Zatorsky SVK W PTS +1:1 Lukasz Duszynski POL
Quarter-Final:
June 24, 2010 Kamil Akhmedov RUS W PTS 1:0 Burak Tashtan TUR
June 24, 2010 David Rizoiu ROM W PTS 4:1 Taron Soghomonyan ARM
June 24, 2010 Farid Ismailov AZE W PTS 2:0 Omar El Hag GER
June 24, 2010 Eimantas Stanionis LTU W PTS Michal Zatorsky SVK
Semi-Final:
June 26, 2010 Kamil Akhmedov RUS W PTS 4:0 David Rizoiu ROM
June 26, 2010 Farid Ismailov AZE W PTS 3:2 Eimantas Stanionis LTU
Final:
June 27, 2010 Kamil Akhmedov RUS W PTS 2:0 Farid Ismailov AZE

Bantamweight (54 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Declan Carlin IRL W PTS 4:0 Omar Abdul Majid SWE
Second Preliminaries:
June 22, 2010 Konrad Dabrowski POL W PTS 1:0 Ignas Kuodelis LTU
June 22, 2010 Artem Lypko BLR W PTS 1:0 Alexei Puscas MLD
June 22, 2010 Ivan Romaniv UKR W PTS 6:3 Mike Hakala FIN
June 22, 2010 Nikita Farions LAT W PTS 3:2 Roland Sumberg EST
June 22, 2010 Zaven Ayvazyan ARM W PTS 4:1 Richard Goman GER
June 22, 2010 Alim Abbasov AZE W PTS 5:0 Tibor Bogdan HUN
June 22, 2010 Gregory Shalamberidze GRG W PTS 5:0 Abdul Haris Zaman TUR
June 22, 2010 Declan Carlin IRL W PTS 2:0 Gadzhi Khangishev RUS
Quarter-Final:
June 24, 2010 Konrad Dabrowski POL W PTS 2:1 Artem Lypko BLR
June 24, 2010 Ivan Romaniv UKR W PTS +3:3 Nikita Farions LAT
June 24, 2010 Alim Abbasov AZE W PTS 4:2 Zaven Ayvazyan ARM
June 24, 2010 Gregory Shalamberidze GRG W PTS 4:0 Declan Carlin IRL
Semi-Final:
June 26, 2010 Ivan Romaniv UKR W PTS 1:0 Konrad Dabrowski POL
June 26, 2010 Alim Abbasov AZE W PTS 2:0 Gregory Shalamberidze GRG
Final:
June 27, 2010 Ivan Romaniv UKR W PTS 4:0 Alim Abbasov AZE

Featherweight (57 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Kazimierz Legowski POL W PTS 3:1 Alexandros Tsakinidis GRE
June 21, 2010 Parviz Bagirov AZE W RSC 3 Marko Zeljko CRO
Second Preliminaries:
June 22, 2010 Husein Baysangurov RUS W PTS 4:0 Stephen Myers IRL
June 22, 2010 Stanislav Makhlin ISR W PTS 5:2 Savas Duman TUR
June 22, 2010 Goga Gelashvili GRG W PTS 6:1 Daniel Gross GER
June 22, 2010 Gor Eritsyan ARM W PTS 4:2 Erik Herczeg HUN
June 22, 2010 Dmitriy Karvetskiy BLR W PTS 1:0 Victor Sandul MLD
June 22, 2010 Ilya Polovynka UKR W PTS 1:0 Sverre Glad NOR
June 22, 2010 James Chereji ROM W PTS 2:0 Henrik Enroth FIN
June 22, 2010 Kazimierz Legowski POL W PTS 2:0 Parviz Bagirov AZE
Quarter-Final:
June 24, 2010 Husein Baysangurov RUS W AB 2 Stanislav Makhlin ISR
June 24, 2010 Gor Eritsyan ARM W PTS 4:1 Goga Gelashvili GRG
June 24, 2010 Ilya Polovynka UKR W PTS 5:0 Dmitriy Karvetskiy BLR
June 24, 2010 James Chereji ROM W PTS 5:3 Kazimierz Legowski POL
Semi-Final:
June 26, 2010 Husein Baysangurov RUS W PTS 4:0 Gor Eritsyan ARM
June 26, 2010 Ilya Polovynka UKR W PTS 5:2 James Chereji ROM
Final:
June 27, 2010 Husein Baysangurov RUS W PTS +4:4 Ilya Polovynka UKR

Lightweight (60 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Osman Tolip TUR W PTS 3:2 Luke Saunders ENG
June 21, 2010 Genadijs Merkulovs LAT W PTS 3:1 Elvin Ahmadli AZE
June 21, 2010 Kamran Mamedov GRG W PTS 3:1 Marcel Orsinger GER
Second Preliminaries:
June 23, 2010 Andrey Mikhailov BLR W PTS 6:1 Richard Horvath HUN
June 23, 2010 Dylan Carr IRL W PTS 6:4 Evgeniy Bliznyuk ISR
June 23, 2010 Przemyslaw Runowski POL W PTS 6:4 Serhiy Alimov UKR
June 23, 2010 Eldin Sijaric CGR W PTS 5:4 Cristi Tugui MLD
June 23, 2010 Aleksandar Mirazic SER W PTS 3:0 Gor Jevelikyan ARM
June 23, 2010 Sergey Sobylinskiy RUS W PTS 6:0 Alexandro Moraro BUL
June 23, 2010 Osman Tolip TUR W PTS 2:0 Artiom Volkov LTU
June 23, 2010 Kamran Mamedov GRG W PTS 1:0 Genadijs Merkulovs LAT
Quarter-Final:
June 24, 2010 Andrey Mikhailov BLR W PTS 3:1 Dylan Carr IRL
June 24, 2010 Przemyslaw Runowski POL W RSC 1 Eldin Sijaric CGR
June 24, 2010 Sergey Sobylinskiy RUS W RSC 3 Aleksandar Mirazic SER
June 24, 2010 Osman Tolip TUR W PTS 2:1 Kamran Mamedov GRG
Semi-Final:
June 26, 2010 Andrey Mikhailov BLR W PTS 7:4 Przemyslaw Runowski POL
June 26, 2010 Sergey Sobylinskiy RUS W AB 1 Osman Tolip TUR
Final:
June 27, 2010 Sergey Sobylinskiy RUS W PTS 8:1 Andrey Mikhailov BLR

Super-Lightweight (63 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Joseph Nevin IRL W PTS 2:1 Alexandru Melnic ROM
Second Preliminaries:
June 23, 2010 Karol Pawlina POL W PTS 4:2 Alexandr Kavaliov BLR
June 23, 2010 David Pazdera CZE W PTS 3:1 Franko Antic CRO
June 23, 2010 Igor Kharitonov RUS W PTS 3:0 Mikulas Ferdinand SVK
June 23, 2010 Laszlo Szilvai HUN W PTS 7:1 Mihail Coceanji MLD
June 23, 2010 Artem Soloviov UKR W PTS 4:1 Hasan Ozan TUR
June 23, 2010 Radik Grigoryan ARM W PTS 3:1 Vladimir Prokopenko LAT
June 23, 2010 Sandro Dgadganidze GRG W PTS 1:0 Antti Hietala FIN
June 23, 2010 Nabi Bagirov AZE W PTS 2:0 Joseph Nevin IRL
Quarter-Final:
June 24, 2010 Karol Pawlina POL W PTS 2:0 David Pazdera CZE
June 24, 2010 Igor Kharitonov RUS W PTS 2:1 Laszlo Szilvai HUN
June 24, 2010 Artem Soloviov UKR W PTS 2:0 Radik Grigoryan ARM
June 24, 2010 Nabi Bagirov AZE W PTS 3:2 Sandro Dgadganidze GRG
Semi-Final:
June 26, 2010 Igor Kharitonov RUS W DQ 2 Karol Pawlina POL
June 26, 2010 Artem Soloviov UKR W PTS 8:0 Nabi Bagirov AZE
Final:
June 27, 2010 Igor Kharitonov RUS W PTS 4:1 Artem Soloviov UKR

Welterweight (66 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Evgeniy Martynenko ISR W RSC 2 Maksim Tsvetkov BUL
June 21, 2010 Ihsan Erdogan TUR W PTS 1:0 Nikoloz Chachanedze GRG
June 21, 2010 Magomed Shabanov RUS W PTS 11:0 Paulo Bernardes POL
June 21, 2010 Yurik Mikaelyan ARM W PTS 7:5 Arkadiusz Szwedowicz POL
Second Preliminaries:
June 23, 2010 Eugeniu Sevcenco MLD W PTS 10:1 Filip Tkalcic CRO
June 23, 2010 Andreas Hermann GER W PTS 1:0 W PTS Patrik Balog CZE
June 23, 2010 Andrej Sviridov LTU W PTS 5:0 Nikolaos Djiamas CYP
June 23, 2010 Igor Ivanchenko UKR W PTS 5:0 Tomas Zold SVK
June 23, 2010 Maksim Schuslionak BLR W AB 1 Martin Toth HUN
June 23, 2010 Robert McGreevy IRL W PTS +1:1 Sagi Salehli AZE
June 23, 2010 Ihsan Erdogan TUR W PTS 3:1 Evgeniy Martynenko ISR
June 23, 2010 Magomed Shabanov RUS W PTS 6:3 Yurik Mikaelyan ARM
Quarter-Final:
June 24, 2010 Andreas Hermann GER W PTS 2:1 Eugeniu Sevcenco MLD
June 24, 2010 Igor Ivanchenko UKR W PTS 3:0 Andrej Sviridov LTU
June 24, 2010 Maksim Schuslionak BLR W PTS 2:0 Robert McGreevy IRL
June 24, 2010 Magomed Shabanov RUS W PTS 4:1 Ihsan Erdogan TUR
Semi-Final:
June 26, 2010 Igor Ivanchenko UKR W PTS 3:0 Andreas Hermann GER
June 26, 2010 Maksim Schuslionak BLR W PTS 3:1 Magomed Shabanov RUS
Final:
June 27, 2010 Igor Ivanchenko UKR W PTS 3:0 Maksim Schuslionak BLR

Super-Welterweight (70 kg)
First Preliminaries:
June 23, 2010 Leonid Sinani UKR W PTS 2:0 Patrik Kovacs SVK
June 23, 2010 Jordan Kulinski POL W AB 2 Mikhail Malovichko ISR
June 23, 2010 Berika Mhechadze GRG W PTS 5:0 Ion Mihelea MLD
June 23, 2010 Evgeniy Voronov BLR W PTS 4:1 Csaba Kontra HUN
June 23, 2010 Ravan Aliyev AZE W RSCH 1 Nikola Jelavic CRO
June 23, 2010 Gajo Wagner GER W PTS 6:1 Arkadi Harutyunyan ARM
June 23, 2010 Vyacheslav Surnin RUS W PTS 5:0 Roberto Lucian Stanga ROM
June 23, 2010 Denis Memetovic SER W PTS Hampus Henriksson SWE
Quarter-Final:
June 24, 2010 Leonid Sinani UKR W PTS 5:0 Jordan Kulinski POL
June 24, 2010 Berika Mhechadze GRG W PTS 2:0 Evgeniy Voronov BLR
June 24, 2010 Ravan Aliyev AZE W PTS 3:0 Gajo Wagner GER
June 24, 2010 Vyacheslav Surnin RUS W PTS 6:0 Denis Memetovic SER
Semi-Final:
June 26, 2010 Leonid Sinani UKR W PTS 4:0 Berika Mhechadze GRG
June 26, 2010 Ravan Aliyev AZE W PTS 4:0 Vyacheslav Surnin RUS
Final:
June 27, 2010 Ravan Aliyev AZE W PTS 5:0 Leonid Sinani UKR

Middleweight (75 kg)
First Preliminaries:
June 22, 2010 Sergio Pestana POR W PTS 4:2 Andrei Zatusevschi MLD
June 22, 2010 George Boylan IRL W PTS 5:0 Sahand Tavakoli SWE
June 22, 2010 Idris Shakhmanov RUS W AB 2 Gyorgy Richard Panka HUN
June 22, 2010 Rauf Rahimov AZE W AB 2 Igor Gladchenko ISR
June 22, 2010 Anton Malik LAT W PTS 6:4 Dogan Er TUR
June 22, 2010 Philipp Freund GER W PTS 6:0 Patryk Tolkaczewski POL
June 22, 2010 Beyukkishi Mamedov UKR W RSC 2 Emanuel Antic CRO
Quarter-Final:
June 24, 2010 Tsemur Fatakhov BLR W PTS 3:0 Sergio Pestana POR
June 24, 2010 Idris Shakhmanov RUS W RSC 2 George Boylan IRL
June 24, 2010 Rauf Rahimov AZE W PTS 6:0 Anton Malik LAT
June 24, 2010 Philipp Freund GER W PTS 2:0 Beyukkishi Mamedov UKR
Semi-Final:
June 26, 2010 Idris Shakhmanov RUS W PTS 1:0 Tsemur Fatakhov BLR
June 26, 2010 Rauf Rahimov AZE W PTS 2:0 Philipp Freund GER
Final:
June 27, 2010 Idris Shakhmanov RUS W PTS 2:0 Rauf Rahimov AZE

Light-Heavyweight (80 kg)
First Preliminaries:
June 22, 2010 Volodymyr Karvan AZE W PTS 4:1 Vicentiu Lica ROM
June 22, 2010 Roman Fress GER W PTS 3:0 Stoyan Enchev BUL
June 22, 2010 Sabeeh Zayad ISR W PTS 4:0 Data Kvyrchelia GRG
June 22, 2010 Nikita Gavrilyuk RUS W PTS 7:0 Serhat Sayin TUR
June 22, 2010 Ovidijus Aukstkalnis LTU W PTS 6:0 Lajos Sarkadi HUN
June 22, 2010 Ilie Grimailo MLD W PTS 9:0 Razmik Harutyunyan ARM
Quarter-Final:
June 23, 2010 Dilmurad Satybaldiev UKR W RSC 1 Matvey Mlasenka BLR
June 23, 2010 Roman Fress GER W PTS 5:0 Volodymyr Karvan AZE
June 23, 2010 Nikita Gavrilyuk RUS W PTS 2:0 Sabeeh Zayad ISR
June 23, 2010 Ovidijus Aukstkalnis LTU W PTS +2:2 Ilie Grimailo MLD
Semi-Final:
June 26, 2010 Dilmurad Satybaldiev UKR W PTS 7:4 Roman Fress GER
June 26, 2010 Nikita Gavrilyuk RUS W PTS 1:0 Ovidijus Aukstkalnis LTU
Final:
June 27, 2010 Nikita Gavrilyuk RUS W PTS 4:0 Dilmurad Satybaldiev UKR

Heavyweight (+80 kg)
First Preliminaries:
June 21, 2010 Armin Prasovic CGR W PTS 2:1 David Ohradka CZE
June 21, 2010 Rafael Simonyan ARM W PTS 4:0 Ignac Tollosi HUN
June 21, 2010 Marian Preda ROM W PTS +3:3 Rytis Cepas LTU
June 21, 2010 Alexandr Dokvadze GRG W PTS 1:0 Josip Granic CRO
June 21, 2010 Ivan Kabatov RUS W RSC 1 Erik Volosko EST
June 21, 2010 Florian Schulz GER W PTS 4:1 Denis Paskin BLR
Quarter-Final:
June 23, 2010 Bohdan Blazko UKR W RSC 2 Lukasz Sipowicz POL
June 23, 2010 Rafael Simonyan ARM W DQ 2 Armin Prasovic CGR
June 23, 2010 Alexandr Dokvadze GRG W PTS Marian Preda ROM
June 23, 2010 Ivan Kabatov RUS W PTS 8:2 Florian Schulz GER
Semi-Final:
June 26, 2010 Bohdan Blazko UKR W PTS 3:0 Rafael Simonyan ARM
June 26, 2010 Alexandr Dokvadze GRG W PTS 3:0 Ivan Kabatov RUS
Final:
June 27, 2010 Alexandr Dokvadze GRG W PTS +1:1 Bohdan Blazko UKR